Україна не отримала гарантії безпеки для вивезення зерна — Кубраков

Україна не отримала гарантії безпеки для вивезення зерна — Кубраков

Україна не отримала гарантії безпеки для вивезення зерна — Кубраков
Міністр інфраструктури Олександр Кубраков. Фото: Facebook

Україна веде переговори з ООН про вивезення зерна з українських портів, однак поки що не отримала гарантій безпеки для вивезення зерна з портів.

Про це в інтерв'ю РБК-Україна розповів міністр інфраструктури Олександр Кубраков.

"Основні переговори ми ведемо з ООН, вони є головним посередником. Переговори у нас з самого початку конструктивні. Але все ж основна проблема зараз така, як і була – бажання Росії або відсутність цього бажання. Думаю, що скоро якийсь момент істини має настати", — сказав він.

За словами міністра, вся комунікація з приводу гарантій безпеки з експорту зерна йде на рівні ООН.

"Як ці гарантії повинні бути прописані, як будуть забезпечуватися всі ці механізми, ми працюємо над цим з ними. Поки таких гарантій немає", — заявив він.

Кубраков сподівається, що "росіяни зберігають хоч якусь частину розуму" і не хочуть заморити голодом сотні мільйонів людей на кількох континентах.

Що відомо

  • Україна, яка до війни постачала 10% від світового експорту пшениці, а також вирощувала достатньо продовольства, щоб нагодувати 400 мільйонів людей у світі, обмежила вивезення своєї продукції за кордон.
  • Це пов’язано з втратою 25% посівних площ, а також блокуванням Росією українських портів, через які реалізовувалося 90% зерна на експорт. Відтак, близько 23 мільйонів тонн залишилось у надлишку. В ЄС вже назвали такі дії Росії воєнним злочином.
  • Водночас влада РФ стверджує, що Росія не блокує порти, а "з розв'язанням продовольчих проблем може допомогти зняття санкцій". У США та Великій Британії цю пропозицію від Росії відкинули.
  • Попри те, що Україна розробляє сухопутні експортні маршрути, зокрема через Польщу та Румунію, їх ефективність не така висока, як транспортування морем. Тому Туреччина почала обговорювати з Україною та РФ створення "зернового коридору" у Чорному морі.
  • Водночас в українському МЗС наголошують, що для функціонування морського маршруту мають бути “дієві гарантії безпеки”, оскільки там не виключають ймовірності, що РФ використає “коридор” для нападу на Одесу. Президент Володимир Зеленський також заявив, що лише завершення війни гарантуватиме надійність постачання продовольства морем.
  • Туреччина докладає зусиль для відкриття коридорів для вивезення зерна з України, і в регіоні вже є близько 20 кораблів, які готові виконувати цю місію, заявив за результатами саміту НАТО в Мадриді заявив президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган.
  • Журналісти "Схем" встановили, що Росія вивозить крадене українське зерно з Криму до Туреччини. У супровідних документах на зерно, яке великими партіями імпортує Туреччина, походження товару зазначене як "Крим, Росія". Зерно вантажиться в порту "Авліта" (Севастополь), куди його звозять з тимчасово окупованих територій, зокрема Херсонської та Запорізької областей.

Читайте також

Посол України в Туреччині розповів, за яким механізмом повертатимуть вкрадене РФ зерно

Підписуйтесь на розсилку Суспільного — головні новини та тексти тижня в одному листі.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

На початок