"Намагається побачити в очах Путіна щось людське". Релігієзнавець про намір Папи Франциска їхати в Москву та Київ

"Намагається побачити в очах Путіна щось людське". Релігієзнавець про намір Папи Франциска їхати в Москву та Київ

"Намагається побачити в очах Путіна щось людське". Релігієзнавець про намір Папи Франциска їхати в Москву та Київ
. Папа Франциск, промова під час меси, 29 червня 2022 рік. Фото: Stefano Costantino/SOPA Images/LightRocket via Getty Images

Папа Римський Франциск заявив, що планує візити до України та Росії. Які перспективи цього візиту в ефірі "Українського радіо" розповів президент Центру релігієзнавчих досліджень та міжнародних духовних стосунків Ігор Козловський.

Про бачення Папи Римського Франциска

Папа вважає себе миротворцем, який хотів би все ж таки побачити світ у ідеальному баченні. І цей "рожево-марципановий " погляд заважає побачити Франциску взагалі всі складові цієї жахливої трагедія українського народу, яка була спричинена широмасштабною агресією Росії. І тяглість цих процесів для нього не до кінця є зрозумілою.

На мій погляд, він дуже поверхово дивиться взагалі на фразу "блаженні миротворці", забуваючи, що це процес творення миру. Тобто це не просто примирити, а створити мир. Але для того, щоб створити мир, треба мати ці причинно-наслідкові зв'язки.

У Папи є своєрідна наївність, яка не дозволяє йому насправді оцінити саму позицію структури під назвою Російської Імперії і Росії як такої. Це ієрархічна структура, де скільки б не заглядали в очі Путіну, там нічого не зміниться. Тому що там є чорна безодня, вже інфернальна істота, яка не має людського виміру. А він намагається побачити там щось людське. І це його головна помилка, адже, дійсно, треба стати на захист справедливості і милосердя, що є базовими для християнських чеснот.

В очах Путіна немає ні справедливості, ні милосердя. Там є лише безодня, яка має виключно орієнтацію на страшне минуле і затягує Україну, інші країни і взагалі весь світ у могилу минулого. І він не бачить у цих процесах боротьби саме ціннісних орієнтацій.

Дороги до Москви та Києва — це дві різні дороги

Є євангельська фраза: "Є шлях життя і є шлях смерті, і велика різниця є між ними". Це, дійсно, дві різні дороги. І ця фраза відображає ситуацію, яка зараз складається на теренах України. І під загрозою не тільки Україна, а й взагалі планетарна історія. І путінська Росія — це дорога в смерть: екзистенційну, фізичну, пов'язану з рабством, з тим, що нав’язуються минулі хибні наративи. І це все так чи інакше є величезна безодня смерті.

Про значення Банку Ватикана та фінансові зв’язки Ватикана і Кремля

Сама політика Ватикана має зв'язки із тими фінансовими складовими, які йдуть з Москви (йдеться про ймовірне збереження грошей російської верхівки, зокрема Путіна, на рахунках в Банку Ватикана — ред.). Ці зв’язки, дійсно, мають певну вагу в цій історичній ситуації, яка склалася. Але сама позиція Папи Франциска особлива і відрізняється від позиції Іоанна Павла ІІ чи Бенедикта XVI. Це зовсім інша людина, і треба дивитися його очима. Його оптика, швидше за все, — не гроші.

Що відомо:

  • Ватикан, за словами самого Франциска, веде перемовини з російським МЗС з приводу візиту Папи до Москви. Після цього, можливо, відбудеться візит до Києва. В українську столицю Папу раніше вже запрошували і президент Володимир Зеленський, і мер Києва Віталій Кличко.
  • В травні у Ватикані заявляли, що готові сприяти проведенню переговорів між Україною та Росією, якщо обидві сторони висловлять свою готовність.
  • У Ватикані вважають неприйнятними дії патріарха Російської православної церкви (РПЦ) Кирила, який виправдовує війну в Україні.
  • З початку вторгнення Росії в Україну Папа Римський неодноразово закликав до припинення воєнних дій, спілкувався з українськими біженцями і навіть особисто, порушуючи протокол, відвідував посольство Росії у Ватикані.
  • Італійські ЗМІ повідомляли, що за два місяці війни Росії проти України Папа Римський Франциск три рази просив Путіна забезпечити гуманітарний коридор для евакуації цивільного населення з Маріуполя, але той відповідав, що не може гарантувати його безпеки.

Підписуйтесь на розсилку Суспільного – головні новини та тексти тижня в одному листі.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

На початок