Справа розстрілів на Інститутській: дебати сторін триватимуть впродовж місяця

Справа розстрілів на Інститутській: дебати сторін триватимуть впродовж місяця

Ексклюзивно
Справа розстрілів на Інститутській: дебати сторін триватимуть впродовж місяця
Засідання суду, Київ. Фото: Дарина Коломієць

Вранці 5 липня розпочалося засідання у Святошинському суді, де вже кілька років слухається справа 5 ексберкутівців, яких звинувачують у розстрілах протестувальників на вулиці Інститутській 20 лютого.

Кореспондентка Суспільного Дарина Коломієць повідомила, що нині сторони перейшли до дебатів. Зокрема відповідальний у справі прокурор Ігор Земсков зачитав звіт з обвинуваченнями та доказами.

"Дії цих людей, а також їх спільників, відібрали життя у 48 людей", — розпочав Ігор Земсков.

За його словами, командир полку Беркут Сергій Кусюк передавав злочинні накази заступнику Янішевському та командиру роти "Берктут" Дмитру Садовнику, а ті своєю чергою підлеглим беркутівцям, зокрема Олександру Маринченку, Сергію Тамтурі, Сергію Зінченку, Павлу Аброськіну, про справу яких і йдеться. А також іншому 21 беркутівцю, чиї справи розглядаються в судах.

"Янішевський, перебуваючи на Інститутській — між готелем Україна та Жовтневим палацом, особисто координував відведення бійців, керував відведенням водометів, гучномовців. Також Янішевський завжди стояв останнім — був замикаючим", — додав Земсков, як доказ демонструючи скриншот із відеодоказів.

Янішевського, Маринченка, Тамтуру, Зінченка та Аброськіна обвинувачують у виконанні злочинних наказів, які призвели до загибелі людей.

На засіданні були присутні двоє обвинувачених — Маринченко та Тамтура. Ще троє Янішевський, Зінченко та Абооськін виїхали з України в грудні 2019, тож їхню справу розглядають заочно. Своєї провини обвинувачені не визнають.

Як повідомив Земсков Суспільному, до кінця липня відбуватимуться дебати, далі суд заслухає потерпілих, а з вересня почнуть слухати адвокатів обвинувачених. І зокрема самих обвинувачених — за їх бажанням.

Що відомо

  • Справа про розстріли учасників акцій протесту на вулиці Інститутській у Києві 20 лютого 2014 року щодо ексбійців "Беркута" надійшла до суду у 2015 році спочатку щодо двох обвинувачених — Павла Аброськіна і Сергія Зінченка. Згодом, у 2016-му році, цю справу об’єднали з обвинуваченням Олександра Маринченка, Сергія Тамтури і Олега Янішевського і почали слухати спочатку.
  • 29 грудня 2019 року відбувся обмін полоненими. В Україну повернули 76 осіб, яких тримали в полоні на тимчасово окупованих територіях Луганської та Донецької областей. Україна видала 127 утримуваних осіб, зокрема п’ятьох ексберкутівців, обвинувачених у розстрілах на Майдані.
  • Київський апеляційний суд перед обміном звільнив з-під варти 3 ексберкутівців, обвинувачених у вбивстві 48 і пораненні 80 осіб на вулиці Інститутській 20 лютого 2014 року. З-під варти відпустили Янішевського, Зінченка та Аброськіна.
  • Суд також скасував домашній арешт двом іншим колишнім беркутівцям, обвинувачуваним у цій справі — Тамтурі й Маринченку. Їх усіх звільнили під особисте зобов’язання.
  • Згодом адвокат Олександр Горошинський поінформував, що до Києва повернулися двоє ексберкутівців — Маринченко і Тамтура, яких передали до ОРДЛО в межах обміну утримуваних осіб.
  • Маринченко і Тамтура заявили, що будуть і надалі брати участь у судових засіданнях у справі розстрілів на Майдані.
  • 20 жовтня 2020 року Святошинський районний суд Києва оголосив у міжнародний розшук трьох ексберкутівців, обвинувачених у рамках справи щодо розстрілів на Інститутській у Києві в лютому 2014 року — Янішевського, Зінченка та Аброськіна. 25 листопада суд виділив матеріали щодо них до розгляду в окремому провадженні та зупинив його до розшуку цих 3 осіб.

Читайте також

Майдан. Шість літер нашої свободи

"Всі виїхали в напрямку Росії або Криму”. Що відомо про підозрюваних у справах Майдану

На початок