Розвінчування російських фейків 23 березня

Розвінчування російських фейків 23 березня

Розвінчування російських фейків 23 березня
. Фото: nus.org.ua

Поки путінські ракети намагаються вразити нас фізично, своїми фейками Кремль прагне знищити нас морально, цілиться у наш дух і хоче зневірити українців у власних силах. Знати фейки в обличчя — це бути озброєними в інформаційній війні. Вадим Міський, програмний директор ГО "Детектор медіа" розвінчує найбільш поширені фейки РФ.

Дізнаватися спростування найсвіжіших російських фейків можна також у передачі "Русскій фейк" на Українському радіо щодня о 19:50 та 07:50. Або ж підписатись на подкаст на будь-якій зручній платформі.

Фейк. Російські військові "не стріляють" в українських мирних мешканців, а "допомагають" їм

Таку заяву прессекретаря президента Росії Дмитра Пєскова поширили російські ЗМІ. У цьому фейку знову згадали про «українських націоналістів», які буцімто використовують мирних жителів як «живий щит», а також використали так звані «свідчення» викрадених у Росію українців.

Насправді за 28 днів російські окупанти вбили 121 дитину, ще 167 дітей отримали поранення. Лише за останні пару діб російські військові обстріляли мирний мітинг у Херсоні, зруйнували будинки в Кам’янському, обстріляли дві автівки в Малинівці, завдали авіаудар по Лозовій, і це далеко не все.

Крім цього, Офіс генерального прокурора вперше повідомив про підозру у порушенні законів та звичаїв війни військовому Росії через зґвалтування жінки у Київській області.

Фейк. Президент Сполучених Штатів Америки Джо Байден "боїться" російських гіперзвукових ракет "Кинжал"

Таку тезу ширять російські пропагандисти, мовляв, президент Байден сам «визнав», що боїться гіперзвукових ракет й нібито констатував, що армія США «не спроможна зупинити гіперзвукову ракету». Як пише StopFake, це неправда, адже Джо Байден заявив, що застосування ракет "Кинжал" є ознакою того, що "Путін притиснутий до стіни" через відсутність успіхів російської армії в Україні. Він також сказав, що ці ракети нічим принципово не відрізняються від уже відомих, крім того, що їх складно збити системами протиповітряної оборони.

Більше того, експерт із озброєння Том Карако у коментарі американському виданню The Washington Post пояснив, що хоча "Кинжал" і складніше збити засобами ППО, проте "це величезна помилка – думати, що ці речі не можна перемогти, від них не можна захиститися". "Зрештою, це лише ракети", – підкреслює Том Карако.

Нагадаємо, що 18 березня Росія оголосила про нібито успішне застосування гіперзвукової високоточної ракети "Кинжал" по складу боєприпасів української армії на Франківщині. Потім з'явилося відео, на якому, як заявило російське Міноборони, "зафіксовано влучення ракети до підземного ангару з боєприпасами". Як повідомляє BBC, це відео активно обговорювалося у різних проросійських пабліках як початок застосування Росією нового озброєння. Але у соцмережах звернули увагу на те, що відеокадри насправді могли бути зроблені на Харківщині. Тому, пише BBC, виникає питання: чи був "Кинжал" насправді, а якщо й так, то навіщо російська армія почала використовувати такі дорогі ракети? Видання говорить, що американські та британські військові аналітики все ж таки припускають, що Росія могла застосувати "Кинжал", але вважають, що росіяни ставили перед собою не військово-тактичну, а радше, політичну мету – показати НАТО готовність до ескалації.

Також варто згадати Міністерство оборони Великої Британії 22 березня заявило, що використання «Кинджала» навряд чи суттєво вплине на результат російського вторгнення в Україну.

Фейк. Росія "готується до мирного договору", завдяки якому може закінчитись війна

У минулі дні контрольовані ворожими спецслужбами анонімні телеграм-канали поширювали повідомлення про те, що Росія, мовляв уже «готується до мирного договору, завдяки якому може закінчитись війна».

Насправді це відверта брехня. На цей фейк звернули увагу фактчекери проєкту “Брехунець”. Переговори між Україною і Росією тривають і досі. І спрямовані вони переважно на те, щоб визволити мирних людей із гарячих точок та організувати гуманітарні коридори.

Жодних домовленостей про мирну угоду наразі досягнуто не було. Таким чином сумнівні телеграм-канали чином залучають нових підписників, користуючись надіями українців. Насправді ж, окупанти висувають для нас ультиматуми, на які ми ніколи не погодимося.

Президент України 21 березня прокоментував це в інтерв’ю Суспільному мовленню.

Фейк. Британія "готова допомогти" Україні отримати ядерну зброю

Така інформація шириться у російських пропагандистських ЗМІ. Про це написали, зокрема, Комсомольская ПравдаЛента.руТАССНТВ та інші видання.

Висновок про це пропагандисти роблять на підставі короткого відеоуривка, який виклали на своєму YouTube-каналі російські пранкери «Вован і Лексус».

17 березня автори пранкерського ютуб-каналу Vovan222prank за допомогою відеозв’язку розіграли міністра оборони Великобританії Бена Воллеса, видавши себе за прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля. Про це сам Бен Воллес повідомив у своєму твіттер-акаунті того ж дня, усвідомивши, що став героєм розіграшу.

Проте це — неправда. Як пише StopFake, у повній версії відео Бен Воллес — міністр оборони Великої Британії, спростував можливість надання подібної допомоги. У відповідь на запитання російських пранкерів Міністр оборони Великобританії нагадав про підписаний Договір про нерозповсюдження ядерної зброї.

Повна версія відео запису містить коментар Бена Воллеса, який було свідомо поділено на дві частини та вставлено у різні місця інтерв’ю. Отже, глядачі не могли б побачити ту частину коментаря, в якій Міністр оборони Великої Британії повністю відкидає допомогу у набутті Україною ядерної зброї.

Фейк. Відбулося два обміни полоненими між Україною та Росією

Речниця російського МЗС Марія Захарова стверджує що нібито "було проведено два обміни полоненими між Росією та Україною", таку заяву було опублікованно на сайті російського зовнішньополітичного відомства.

Однак цю заяву категорично спростовує міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук, про це вона повідомила в коментарі виданню "Українська правда": "Ні, у мене немає такої інформації. Росія живе в паралельній реальності, сама проводить обміни, сама про це пише. Ми не проводили обмінів".

На телефони українців зловмисники продовжують надсилати повідомлення про нібито "нарахування 6500 гривень"

Фейкові смс містять текст латинськими літерами «Vam narahovano GroshovadopomogaPB24 6500. Zarahuvatu…», а далі йде гіперпосилання. У жодному разі не переходьте за цим посиланням. Є великий ризик того, що ваш телефон буде зламано.

При цьому, якщо ви замовляли послугу отримання одноразової грошової допомоги у розмірі 6500 грн через додаток «Дія», очікувати сповіщення потрібно у додатку свого банку.

Міністр цифрової трансформації Михайло Федорова каже: "Це чергове інтернет-шахрайство. Будьте уважні. Сповіщення про нарахування грошей з "єПідтримки" надійде вам у застосунку того банку, клієнтом якого ви є".

Центр протидії дезінформації при РНБО України додає, що сповіщення про нарахування грошей не мають містити жодних посилань, а лише текстову інформацію.

Фейк. Карта “нападу Росії” на Україну

У телеграм-каналах поширюють так звану карту “міст, які буде бомбити Росія”. У таких повідомленнях йдеться, що карту створили нібито за матеріалами британської розвідки. Проте це — фейк. Насправді до повідомлень додають зображення карти яку створили напередодні святкувань Дня Незалежності України. Це карта заборонених місць для польотів безпілотників.

Довіряти треба лише офіційній інформації. Якщо ви бачите панічне повідомлення — у вайбер-чаті чи від невідомого акаунта в фейсбуці, чи в анонімному телеграм-каналі, чи в чиємусь ютубі — зупиніться, перш ніж поширити та розповісти родичам чи сусідам. І спершу тричі перевірте, чи це написало про це Суспільне мовлення, чи були відповідні повідомлення від Офісу президента, Міноборони, місцевої ради, військової адміністрації чи інших офіційних органів. Якщо такої інформації немає в офіційних джерелах – вона, швидше за все, не варта вашої довіри.

Війна. Усі новини
На початок