Як уникнути незаконного призову мешканцям окупованих територій. Покрокова інструкція

Як уникнути незаконного призову мешканцям окупованих територій. Покрокова інструкція

Як уникнути незаконного призову мешканцям окупованих територій. Покрокова інструкція
Ілюстрація: ZMINA

Усі мешканці тимчасово окупованих територій Криму, Донецької та Луганської областей за законодавством України — громадяни України, однак окупаційна влада почала проводити мобілізацію населення з метою залучення у бойових діях проти України.

Центр прав людини Zmina підготував покрокову інструкцію, як уникнути залучення у війну проти України.

"Якщо вас змусили вступити до лав збройних сил РФ або афілійованих з ними незаконних збройних формувань, ви розглядатиметеся Україною як жертви воєнних злочинів Росії", – зазначають у організації.

Саботуйте службу у військах агресора:

  • Особисто уникайте отримання повісток та дзвінків з окупаційних “військкоматів”.
  • Змініть номер телефону або тимчасово припиніть його використання.
  • Тимчасово змініть місце проживання та не повідомляйте про нього будь-яким способом.
  • Якщо з вами все ж таки вийшли на зв’язок, не відмовляйтеся прямо від виконання “військового обов’язку”, а обґрунтуйте причини, чому ви не можете служити. Список причин тут.

Якщо вас таки мобілізували:

  • Як тільки ви потрапите на підконтрольну територію України (зіштовхнетеся з українською армією), за першої ж нагоди здавайтеся в полон і повідомляйте, що ви громадянин України з території Криму, Донецької та Луганської областей (навіть якщо у вас при собі немає документів, що це підтверджують, ми встановимо це). Тоді ви залишитеся для України лише жертвами військового злочину та зможете пізніше безпечно повернутися додому живими.
  • Не виконуйте незаконних наказів, не стріляйте у мирне населення та цивільні об’єкти. Якщо ви це зробите, такі дії будуть кваліфіковані як злочини без термінів давності і рано чи пізно вам доведеться відповісти перед судом.

"Якщо ж ви добровільно приєднуєтеся до збройних сил РФ і берете участь у війні з Україною, таку участь розглядатимуть як злочин за національним законодавством України — до 15 років позбавлення волі. Якщо ви займаєте командну посаду, будьте готові відповідати у Міжнародному кримінальному суді (Гааґа)", – додали правозахисники.

Що відомо

  • Держдума РФ прийняла закон про кримінальну відповідальність за "фейки про дії російської армії". Також пропонують покарання за заклики не використовувати російські війська "для захисту інтересів Росії, підтримки миру й безпеки".
  • Згідно з даними сервісу моніторингу блокувань та доступності ресурсів GlobalCheck, у РФ частково заблокували Facebook, сайти видання "Медуза", ВВС, Deutsche Welle та "Радіо Свобода".
  • Рада директорів "Ехо Москви" закриває радіостанцію і сайт ЗМІ. Раніше Генпрокуратура Росії закликала обмежити доступ до цих ресурсів через висвітлення подій в Україні.
  • У Євросоюзі заборонили мовлення російських ЗМІ RT/Russia Today та Sputnik. Це триватиме, поки ЗМІ не припинять дії з дезінформації та інформаційних маніпуляцій проти ЄС та його держав-членів.
  • Google припиняє продаж реклами в Росії через цензуру щодо висвітлення вторгнення РФ в Україну. Заборона також поширюється на пошук, Youtube та зовнішніх видавців-партнерів.
  • Російські опозиційні політики утворили антивоєнний комітет Росії з метою зупинити грубі порушення Кремлем принципів та норм міжнародного права. Вони звертаються до урядів усіх країни та просять росіян реагувати на злочинні дії Путіна.
  • За даними Центру протидії дезінформації, понад 70 міжнародних компаній залишають ринок Росії через широкомасштабне вторгнення в Україну.

Читайте також

Вторгнення Росії в Україну. День дев'ятий. Онлайн

Підписуйтесь на розсилку Суспільного – головні новини та тексти тижня в одному листі.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок