Референдум щодо Донбасу, Путін і "держпереворот". Зеленський розповів, про що говорив із Байденом

Референдум щодо Донбасу, Путін і "держпереворот". Зеленський розповів, про що говорив із Байденом

Оновлено
Референдум щодо Донбасу, Путін і "держпереворот". Зеленський розповів, про що говорив із Байденом
. ОПУ

Президент України Володимир Зеленський в інтерв'ю 1+1 розповів, про що говорив із президентом США Джо Байденом. Перемовини після розмови Байдена з президентом РФ Путіним 7 грудня на тлі повідомлень про скупчення військ РФ на кордоні України відбулись за два дні – 9 грудня і тривали близько півтори години.

За словами Зеленського, Путін переконав США, що РФ не продовжуватиме ескалацію. Суспільне зібрало головні тези інтерв'ю.

Про перемовини з Путіним

Зеленський нагадав про те, що наразі конфлікт на Донбасі вирішується в межах "Нормандського" формату. Крім того, Київ веде відповідні перемовини і з Вашингтоном.

"Я не виключаю – і маю підтвердження і підтримку цього – окремий формат прямих перемовин із президентом Російської Федерації. Я бачу підтримку цього напрямку і з боку наших європейських партнерів і США також", – сказав Зеленський.

Про розмову з Байденом

За словами Зеленського, із американським президентом 9 грудня він говорив "про війну, Путіна, безпеку, енергетику, внутрішню дестабілізацію, олігархів".

"Меседж, який я отримав від президента США: Росія запевнила Сполучені Штати Америки і весь світ, що вона не збирається продовжувати ескалацію щодо територій нашої незалежної держави", – заявив Зеленський, назвавши це "не великим і не кінцевим, але дуже важливим результатом".

Читайте також: “Без України жодних рішень чи дискусій щодо України”. Про що говорили президенти України і США

Прокоментував Зеленський і повідомлення AP напередодні його розмови з Байденом, згідно з яким Байден нібито схилятиме Україну до надання автономії сходу:

"Ми обговорювали детально про "злиття" України, про якісь залаштункові домовленості між президентом США і президентом Росії без України, про якісь нові умови, не враховуючи наш суверенітет і наші бажання... На будь-якій платформі, де йтиметься про Україну, навіть там, де ми не є членом – він (Байден – ред.) мене запевнив, що Україна буде суб'єктом таких платформ. Ніякого "злиття", принаймні в нашій розмові, ніяких таких деталей Байден не говорив".

Читайте також: "Ні, це абсолютна неправда". У Білому домі прокоментували повідомлення ЗМІ про тиск США на Україну

Про роль США у врегулюванні конфлікту

"Не Мінськом єдиним, як-то кажуть, тому й була задача залучити Сполучені Штати (до врегулювання ситуації на Донбасі – ред.)", – каже Зеленський. Він додав, що для нього була важлива "зацікавленість" Байдена у подіях в Україні.

"Тому що якщо людина не має зацікавленості, то предметних кроків, окрім слів підтримки і подяки – яких вже нам, мені здається, вистачає, ми цього наїлись, – цього не вистачає. Треба велика роль з боку Сполучених Штатів", – додав президент.

Про статус Донбасу

Зеленський заявив, що "в цілому" не виключає проведення референдуму про статус Донбасу.

"Тут питання не в статусі. У нас може бути таке в житті щодо Донбасу, Криму, в цілому щодо припинення війни. Так може бути, що якась країна буде пропонувати нам ті чи інші умови. На сьогодні цього немає точно. Тут немає ніяких секретів у мене від суспільства. Я б із такими речами не жартував і точно секретів не мав би. Якщо буде якийсь серйозний виклик, я буду радитись із нашим суспільством", – сказав він.

Також, сказав президент України, Байден не говорив із ним про прямі перемовини з ватажками "Л/ДНР": "А от якщо взяти думку Емманюеля Макрона, то він постійно підкреслює: треба зробити, щоб Україна не залишилася сам-на-сам із сепаратистами, як цього хоче Російська Федерація".

Читайте також: Путін попросив у Байдена гарантій нерозширення НАТО на схід і звинуватив Україну в зриві "Мінська"

Про Україну і НАТО

"Ми це не обговорювали. Байден публічно сказав, що НАТО – це не вибір Росії чи США, а вибір України", – заявив Зеленський.

Нагадаємо, що під час онлайнового саміту Джо Байдена і Володимира Путіна 7 грудня американський лідер відмовився надавати російському президенту гарантії нерозширення НАТО на схід.

10 грудня Міністерство закордонних справ Росії знову зажадало від Альянсу гарантій нерозширення на схід, оскільки це, мовляв, порушує принцип неподільності безпеки в Євроатлантичному регіоні.

Про "держпереворот"

Зеленський спершу сказав, що "не готовий говорити про держпереворот" і ймовірну причетність до нього олігарха Рината Ахметова – вперше про це президент заявив на пресмарафоні 26 листопада. Але потім заявив, що "в людей глобально плани не змінилися".

"Я думаю, деякі люди отримали комунікацію з боку і наших стратегічних партнерів. Окремі мали діалоги, отримали певні сигнали… Я дуже радий, що наше суспільство не підтримує такі дестабілізаційні кроки деяких угруповань. І дуже щасливий, що ці угруповання побачили, що суспільство не підтримує їх. Але ми слідкуємо за ситуацією дуже ретельно", – зазначив він.

Читайте також: Байден відреагував на заяву про можливий держпереворот в Україні

Що відомо

Читайте також

"Доля України все ще висить на волосині". Що світові ЗМІ пишуть про саміт Байдена і Путіна

SWIFT і санкції проти Путіна. Як світ має реагувати на погрози Україні. Відповідають експерти

ЗМІ продовжують повідомляти про загрозу вторгнення РФ в Україну, Кремль заперечує. Що відомо

Вторгнення в Україну обернеться для РФ "ізоляцією від міжнародної фінансової системи" – Держдеп США

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок