Зустрічі з Медведчуком та Путіним, повернення Донбасу і бійки – інтерв’ю з депутатом "ОПЗЖ" Шуфричем

Зустрічі з Медведчуком та Путіним, повернення Донбасу і бійки – інтерв’ю з депутатом "ОПЗЖ" Шуфричем

Ексклюзивно
Зустрічі з Медведчуком та Путіним, повернення Донбасу і бійки – інтерв’ю з депутатом "ОПЗЖ" Шуфричем
Фото: Єлизавета Серватинська / Суспільне

Суспільне поспілкувалось із керівниками усіх фракцій у парламенті. Співголови фракції ОПЗЖ Юрій Бойко та Вадим Рабінович на інтерв’ю не погодилися. Представником від "Опозиційної платформи "За життя" став народний депутат, голова комітету Верховної ради з питань свободи слова Нестор Шуфрич. Нещодавно Шуфрич став власником телеканалу UkrLiveЦей канал транслює ефір "Першого незалежного" під логотипом UkrLive. А "Перший незалежний" — телеканал журналістів заблокованих ZIK, 112 Україна та NewsOne. 2 лютого президент Володимир Зеленський підписав указ РНБО про введення санкцій проти Тараса Козака — народного депутата від "Опозиційної платформи — За життя" та соратника Віктора Медведчука. Під санкції потрапили й 8 компаній, які володіють телеканалами ZIK, 112 Україна та NewsOne. В ОП заявили, що підставою для блокування каналів стали отримані РНБО від СБУ докази їх тривалого фінансування з Росії і заявив, що в разі його закриття він буде відкривати нові, поки не приверне увагу "світової спільноти". Про домашній арешт Медведчука, зустрічі з Путіним і війну на Донбасі, бюджет на наступний рік і бійки в Раді Шуфрич розповів у інтерв’ю Суспільному.

Читайте також: Про Разумкова, зміну регламенту і вибори – інтерв’ю з главою партії "Слуга народу" Корнієнком

Про політичні плани на цей сезон: які плани має фракція "ОПЗЖ" і що ви плануєте впроваджувати в найближчий час?

На сьогодні є 3-4 проблеми, які хвилюють країну і нас. Коронавірус — проблема номер один, тому що за це ми платимо життями наших громадян. Просто провалили антиковідні заходи, і зараз ми маємо тяжкі наслідки.

Друга проблема – підготовка до зими. У таких умовах ми не були ніколи і ми не можемо зрозуміти, чому за український газ наші громадяни мають платити в 3-4 рази дорожче. Це несправедлива ціна, адже газ, який добувають три державні компанії – "Укргазвидобування", "Укрнафта", де 51% має держава і Чорноморнафтогаз — можуть забезпечити потреби громадян в газі, побутові проблеми і проблеми підприємств теплокомуненерго, які постачають тепло і теплу воду.

Читайте також: Зеленський: Енергетична ситуація в Україні не така трагічна, як змальовують її медіа

Ми сьогодні пропонуємо повернутися до тієї моделі, яка була до 2013 року і справедливості заради, так було не тільки при Бойку, так було і при Тимошенко – так було за всі часи, що газ здобутий державними компаніями, з мінімальною націнкою, яка необхідна для подальшого розвитку галузі, і плати ПДВ, давалися населенню.

Але ж мусить бути ринкова ціна.

Не може вона бути ринковою. В 4 країнах Європи нема ринку газу. Це РФ, це Норвегія, це Румунія і Україна. Ми можемо самі себе забезпечити газом.

Інша ініціатива – підняття пенсій. Навіть в параметрах бюджету на наступний рік рівень мінімальної пенсії майже у 2 рази менший, ніж був у 2013 році.

Досить популістична фраза: підвищити пенсії, зменшити тарифи, зробити все, щоб було добре для людей.

Коли ми дали пропозиції щодо підняття пенсій і зменшення комунальних послуг, ми ж збалансували наші пропозиції. От що стосується зменшення комунальних послуг, ми провели опитування, і люди говорять: "Ми не хочемо ходити за субсидіями, не треба нам субсидій, ми хочемо платити справедливу ціну за комунальні послуги і електрику". Тобто, за справедливі ціни. Нам не треба ніяких субсидій. От зробіть так, як це було до 2014-го року. Що ми пропонуємо: ці гроші, які спрямовані на субсидії, на цю вартість зменшити тарифи. Ми вийдемо на ті 2 з половиною гривні за кубометр газу — ціну, яку ми вважаємо справедливою. Інше питання, що має бути межа використання дешевшого державного газу для тих людей, для яких це є необхідною мірою, тобто необхідною мінімальною кількістю. А от ті, хто живуть у великих садибах, у кого великі будівлі, великі статки, які хочуть споживати у декілька разів більше...

Як у Медведчука, наприклад.

Я би зараз міг говорити і про Володимира Зеленського, і про тисяч людей, до речі, про себе теж. Я зараз пробую використовувати газ в мінімальних межах. Не дуже виходить, але ми готові платити підвищену ціну за екстраспоживання газу. Це є справедливо.

Не є справедливим те, що сьогодні я як громадянин, який до 250 кубів споживає на місяць газу, платить з тими людьми, у кого декларація показує, що вони не є бідними, однакову ціну. Тобто ми говоримо, що тих, хто споживає, треба вирахувати, 150-200, 250 кубів на місяць використовує, от він хай платить оці 2 гривні 30 копійок. А решта хай платить в залежності від рівня споживання у два-три рази більше.

Читайте також: Шубосховище, склад ялинкових іграшок та бункери. Медведчук ремонтує свій маєток під Києвом – "Схеми"

Уперше цього року Рада приймала бюджет у першому читанні так довго. Ви пішли по повній процедурі, коли до першого читання розглядають ті правки, які не враховані.

Я хочу нагадати, що була стала практика, єдине, що вона була згорнута, якщо я не помиляюсь, років 10 тому, може, трохи більше. А так я пам’ятаю, як ми кожну правку проходили у Верховній раді, і це було нормально. Я теж був здивований, що повернулись до цієї процедури, але потім, як з’ясувалося, все це було заради того, щоб не розглядати закон 5600.

Чекайте, це ж ваша фракція, опозиційні фракції наполягали на тому, аби невраховані комітетом правки розгядали у парламенті за повною процедурою перед першим читанням. Ви заблокували роботу Верховної ради на кілька робочих днів, поки розглядали ці поправки...

Вибачте, ми пробували переконати наших колег зменшити тарифи, підняти пенсії, і показували, як це зробити. Ми пропонували направити гроші на розвиток нашої вугільної галузі. Тому що ми порахували, що реально можемо у наступному році збільшити видобуток вітчизняного вугілля на 12 додаткових мільйонів тонн.

З Іллею Кивою така ситуація склалася: він спочатку сказав, що його виключають з фракції, тоді сказав, що можуть виключити з партії.

Ніякого виключення з партії не було. Можемо сказати так – внутрішня дискусія. Між Іллею Кивою і, до речі, тими представниками партії, у Полтавській області, яких він сам рекомендував.

Я, на жаль, у цей період знаходився на лікарняному, з ковідом, тому я тільки запитав своїх товаришів, що там з Іллею відбулося. Сказали, що нічого. Було якесь непорозуміння всередині полтавської організації, й Ілля чомусь це сприйняв як його виключення з партії. Виключення взагалі не було, а потім сам Ілля підтвердив, що його неправильно зрозуміли в коментарях.

А як Юрій Бойко відреагував? Він підтримав людей, які на Полтавщині проти Киви були у цій ситуації?

Не було кого підтримувати, бо конфлікту, як потім з’ясувалося, такого масштабного не було. Ніхто нікого не виключав, тому й не було на що реагувати. Ілля щось, скажемо так, припустив те, чого не було, і просто неправильно перші коментарі розповсюдив.

Не так давно ви стали власником нового телеканалу UkrLive2 листопада стало відомо, що Нестор Шуфрич купив телеканал UkrLive, цей канал транслює ефір Першого незалежного під логотипом UkrLive. Таким чином, до кабельних мереж та супутникового телебачення вперше після блокування Службою безпеки 26 лютого 2021 року повернувся ефір каналу, який пов’язують із Віктором Медведчуком. Зараз там транслюють програми "Першого незалежного"Перший незалежний — телеканал команди журналістів заблокованих ZIK, 112 Україна та NewsOne. 2 лютого президент Володимир Зеленський підписав указ РНБО про введення санкцій проти Тараса Козака — народного депутата від "Опозиційної платформи — За життя" та соратника Віктора Медведчука. Під санкції потрапили й 8 компаній, які володіють телеканалами ZIK, 112 Україна та NewsOne. В Офісі президента заявили, що підставою для блокування каналів стали отримані РНБО від СБУ докази їх тривалого фінансування з Росії.

Спочатку я із журналістами став співвласником Першого незалежного...

60% акцій у вас.

Ми спробували переконати СБУ у тому, що відключення від супутникового мовлення було у незаконний спосіб. Ви знаєте як це відбулося. Листом заступника голови СБУ до провайдерів "Перший незалежний" було відключено від супутникового сигналу. Фактично ця ліцензія діє, і це питання не вирішено до сьогодні. Я вважаю що це незаконне рішення. Переконати СБУ відкликати свого листа і розблокувати роботу провайдерів не вдалося, тому було прийняти рішення придбати ліцензію на "Укрлайф", і зараз вони співпрацюють разом із журналістами "Першого незалежного". Наприклад, так, як співпрацює "1+1" із "Кварталом". Тобто це нормальна співпраця двох медіаресурсів. Така практика є. Ви теж можете замовляти собі продакшн у інших студіях, якщо є зацікавленість в цьому.

Виглядає так, що купили цей телеканал для того, аби транслювати "Перший незалежний" там.

Я це ніколи не приховував, що моя мета – повернути роботу журналістів. Я спробував їм допомагати на державному рівні. Переконував, що в такий спосіб не можна закривати. Це незаконно. У нас виписаний спосіб закриття телеканалів в українському законодавстві. Це виключно через звернення Нацради з питань телебачення і радіомовлення.

Чи за стандартами журналістики працюють на цих телеканалах? Чи вони об’єктивно висвітлюють інформацію?

Я вам хочу сказати, що поки суд не сказав, що вони щось порушили, – вони працюють абсолютно в законному полі.

Щодо стандартів. Безумовно, я не задоволений багатьма редакційними політиками багатьох каналів. У тому числі і Суспільного мовника.

Ви є головою комітету Верховної ради з питань свободи слова. Можемо згадати скандал про "Укрексімбанк" і журналістів зі "Схем", коли напали на них. На якому етапі розслідування?

Ми миттєво відреагували, буквально на наступний день. Ми звернулися тоді, щоби були відсторонені і виконавці, не тільки керівництво. Безумовно, ми не могли приймати рішення про відсторонення. Але ми звернулися до тимчасово керуючого, щоб він відсторонив і решту учасників цього інциденту. Що й було зроблено. Але зараз ми бачимо, що вже є підозри. Усіх знайдено. Порушено по декількох кримінальних справах – 171 стаття, 345 стаття, 347 стаття. Якщо я не помиляюсь, звільнено керівника "Укрексімбанку" з посади. При тому, що показники економічні цього банку непогані. Я можу констатувати, що влада в даному випадку, в принципі свобода слова поставлена вище особистого ставлення до керівництва банку. Там будуть прямі зв’язки між Офісом президента і керівництвом банку. Але те, що він собі дозволив, було засуджено і в Офісі президента, і суспільством, Радою і комітетом з питань свободи слова. Тут реакція була миттєвою. Людину вже звільнили. Скоріш за все, вона понесе кримінальну відповідальність. В якій мірі – час покаже.

Читайте також: Учасники інциденту з журналістами "Радіо Свобода" зберегли посади

Ви нещодавно публікували фото про те, як ви приїздили до вашого колеги і друга Віктора Медведчука. Він зараз під домашнім арештом.

Безумовно, вдома відсидіти півроку комфортніше, ніж в камері. Але скажіть, будь ласка, я не хочу проводити паралелі. Коли ви хворієте, ви змушені бути вдома. Певний час. Навіть тиждень. Ми ж розуміємо, що це непросто. Хочеться вийти. Хочеться спілкуватися з людьми. Не всі можуть до тебе додому приїхати. Безумовно, не всіх ти можеш прийняти вдома.

Ви часто до нього приїджаєте?

Так. Часто. Я максимально використовую можливість підтримати і спілкуватися не по телефону, а вдома. Думаю, два рази на тиждень точно.

Про що говорите?

Робочі питання. Нам є про що говорити. Що стосується відповідальності Віктора, то вже по першому звинуваченню ви знаєте, що арешт неможливо було продовжити і його звільнили з-під арешту. Це по першій справі. Але дивіться, як це було зроблено цинічно і, як кажуть, як в найкращі часи попередньої злочинної влади. Тобто дочекалися, поки закінчився перший піврічний термін, і за два тижні до його завершення нову підозру готують. З тим, щоб ще пів року тримати під арештом. Це вже дуже схоже на політично вмотивоване переслідування. Чому два звинувачення не дали одразу, не передали їх в суд? І хай би суд вирішував хто правий, хто винуватий.

Зустрічі з Медведчуком та Путіним, повернення Донбасу і бійки – інтерв’ю з депутатом "ОПЗЖ" Шуфричем
Фото: Єлизавета Серватинська / Суспільне

Але сьогодні тримати людину під арештом виключно тому, що, як потім сказав президент Зеленський, ми маємо намір його поміняти, якщо з’ясується, що в нього є російський паспорт. Хочу нагадати пану президентові, що міняли не тільки громадян Росії, а й громадян України. І, до речі, він заперечив, що має російський паспорт. Ми вимагаємо єдиного, об’єктивного розслідування, а не переслідування. За пів року не можна було довести, що людина не винна? Якщо не можна було, то відчепіться. Це не прикрашає владу. Безумовно, це не сприятиме міжнародному іміджу нашої країни, коли один із лідерів опозиції безпідставно, бездоказово знаходиться під арештом.

Ви думаєте, сприяє іміджу країни те, що один з лідерів опозиційної фракції зустрічається з керівником країни-агресора?

Якщо від цього для українців будуть позитивні наслідки, то так.

Які можуть бути позитивні наслідки від зустрічі з Путіним?

Зараз я вам скажу. Це був 2019 рік. Коли пан Медведчук зустрівся паном Путіним і попросив зняти заборону з транзиту наших товарів територією України в напрямку Китаю.

(Ідеться про указ 1 липня 2019 року президента РФ Путіна про відновлення транзиту українських товарів до Центральної Азії російською територією. Тоді жодних пояснень такого рішення Кремль на надав, але голова політради української партії "ОПЗЖ" Віктор Медведчук, якого вважають наближеним до Путіна, заявив, поява указу російського президента – його заслуга. "Питання скасування цих санкцій було предметом обговорення під час нашої з Юрієм Бойком зустрічі з головою уряду РФ Дмитром Медведєвим і головою правління "Газпрому" Олексієм Міллером, що проходила 22 березня 2019 року в Москві", – заявив Медведчук, – ред.)

Чому він не просив вивести війська?

Чекайте. Відповім на те питання. Я відповім вам дуже спокійно. Коли це було зроблено, товарообіг "Укрзалізниці" піднявся суттєво. А це означає, що Україна отримала додаткові надходження до бюджету. А зараз про те, що ви сказали. Повірте, Медведчук і я зробили все, щоб не вбивали, ще в червні 2014 року. Ми були саме тими двома українцями, які організували першу зустріч 23 і потім другу 27 червня в рамках Трьохсторонної групи. Тоді загиблих було трошки більше двохсот, на жаль, біля трьохсот. Різні цифри називали. Але гранична цифра була 324. Інші називали 230 з чимось. Тоді ми домовилися про припинення конфлікту на дуже вигідних для України умовах. Набагато вигідніших, ніж це було під час підписання вересневих Мінських протоколів і потім зафіксовано в комплексі дій 12 лютого 2015 року. Нам вдалося тоді це питання врегулювати. Не було б ні Іловайська, не було би Ізварино. Якби тоді той план, який був погоджений Путіним, Порошенком, представниками так званих "ДНР", "ЛНР", ОБСЄ. Якби це тоді відбулося, ніхто б не гинув. Тому ми і знаємо, як треба зробити, щоб зупинити конфлікт на Донбасі. І все для цього зробили. Під час розмов Медведчука і не тільки з Путіним нам вдалося погодити бачення припинення конфлікту, яке було сприйнято не тільки в Москві, Донецьку, Луганську, але й в Німеччині і Франції. На жаль, це не було сприйнято в Україні. Як нам зараз говорять, одна з причин – це те, що ніхто не хоче на найближчих виборах парламентських і президентських, щоб наші громадяни в Донецьку і Луганську голосували.

На останніх місцевих виборах позбавили права голосування на підконтрольній Україні території 500 тисяч громадян.

18 округів на прифронтових територіях. Ви про них? (ЦВК за рекомендацією штабу ООС і обласних військово-цивільних адміністрацій скасувала місцеві вибори у 18-ти громадах уздовж лінії фронту на Донбасі – наприклад, у Щасті Луганської та Авдіївці Донецької областей. ЦВК заявила, що не може перевірити реальний стан справ на цих територіях, – ред.)

Так. Чому на президентських виборах і парламентських проголосували? На президентських в другому турі вони проголосували за Зеленського. В першому – за Бойка. На парламентських виборах вони в більшості проголосували за "Опозиційну платформу "За життя"". І коли побачили, що влада там програє цим, ОТГ заборонили обирати власну владу. Коли в Слов'янську ми перемогли, там ввели військову адміністрацію. Це демократія? Це рівне ставлення до наших громадян? Це бажання припинити конфлікт? Сьогодні влада йде шляхом Порошенка.

Читайте також: Зеленський, Порошенко, стеження та олігархи – інтерв’ю зі співголовою фракції "ЄС" Іриною Геращенко

Як ви бачите зараз повернення Донбасу з тими даними, які є, з тією ситуацією, в якій ми опинилися? Який ваш план покроково по виходу з цієї ситуації?

Я максимально наближений до комплексу дій, який було підписано 12 лютого 2015 року12 лютого 2015 року у Мінську "нормандська четвірка", яку представляли лідери України, Німеччини, Франції і Росії підписала угоду — Комплекс заходів із виконання Мінських угод, який 17 лютого був фактично схвалений резолюцією Ради безпеки ООН. Мало хто згадує про це, але 12 лютого був підписаний ще один документ, а саме підтримка Мінським угодам. Фактично тоді і встановили "нормандський формат", коли підписали цей декрет. Це пані Меркель, пан Оланд, пан Порошенко і Путін. Потім була модифікація, яка була відображена в протоколі, який був підписаний в грудні 2019 року вже Зеленським, що вони дотримуються принципу реалізації Мінських угод й імплементації формули ШтайнмаєраФормула Штайнмаєра — документ, який запропонував президент Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр ще коли брав участь на рівні міністрів у зустрічах в Нормандському форматі.Формула передбачає, що окупована частина Донбасу має отримати тимчасовий особливий статус у день проведення на цих територіях місцевих виборів.Якщо ОБСЄ визнає ці вибори демократичними, Верховна рада має закріпити цей особливий статус на постійній основі.Про виведення військ та контроль з боку України за кордоном до виборів у формулі не йдеться., яка дає привілеї українській стороні. Мало хто знає, але формула Штанмаєра посилила позицію Україні в Мінських угодах. Іншого немає. Є так звані французькі й німецькі кластери, які вже виписали дорожню карту реалізації Мінських угод. Вони абсолютно кореспондуються з тим, що пропонували ми. Таке не може бути, що Франція, Німеччина, "ОПЗЖ" як політична партія і її лідери бачать однаково шлях згортання конфлікту на Донбасі, а Україна чомусь не хоче. Росія використовує позицію України для конфлікту. Ми не маємо сьогодні давати можливість торпедувати згортання конфлікту будь-якій стороні, в першу чергу Росії. Ми не маємо давати приводу для того, щоб Росія могла звинувачувати Україну. Моє бачення – виставити фронтменів, Німеччину і Францію, і хай вони беруть на себе ініціативу тиску на Росію. А вони цього не можуть робити, тому що ми не погоджуємося з їхнім баченням. От в чому проблема. Одна справа, коли ми не погоджуємося з Росією. А коли ми ще не погоджуємося з Францією, з Німеччиною. Більше того, вже і США починають тиснути, що йдіть виконуйте Мінські угоди. Ми готові бути гарантами того, що Росія виконає свої зобов’язання, які там виписані. Але, мабуть, є якась правда в тому, що ніхто не хоче, щоб ці 3 млн громадян, які там живуть, отримали там право голосу, тому що я вам можу сказати: вони навряд чи підтримають діючу владу. Скоріш за все, вони підтримають нас. Владі це не до вподоби.

(Найбільші суперечки щодо повного впровадження Мінських угод пов'язані із пунктом 9Пункт 9: Відновлення повного контролю над державним кордоном з боку уряду України у всій зоні конфлікту, яке має розпочатися в перший день після місцевих виборів і завершитися після всеосяжного політичного врегулювання (місцеві вибори в окремих районах Донецької і Луганської областей на підставі Закону України та конституційна реформа) про відновлення контролю над кордоном з РФ в Луганськй і Донецькій областях. Ішлося, що Україна отримає контроль одразу після виборів на окупованих територіях. Але це б означало, що самі вибори б там відбулись під контролем самопроголошеної влади, підконтрольної РФ. Очільник Офісу президента України Андрій Єрмак заявляв, що у такій редакції Мінські домовленості виконати неможливо, – ред.).

Зустрічі з Путіним, план повернення Донбасу і бійки – інтерв’ю з депутатом "ОПЗЖ" Шуфричем
Фото: Єлизавета Серватинська / Суспільне

Ви підтримуєте призначення Ірини Верещук на посаду міністра тимчасово окупованих територій і реінтеграції і пана Олексія Рєзнікова на міністра оборони?

Вони тиждень, як призначені. Складно говорити, як вони себе проявлять. Обережні заяви пані Верещук, що Мінські угоди не можна виконати в повному обсязі, викликають в мене занепокоєння. Якщо вона з тим баченням буде працювати, то миру на Донбасі не буде. Ніякої реінтеграції, на жаль, не буде. Чому ми не знімемо економічну блокаду? Вона була видана в 2017 році, і зараз вугілля, яке належить Україні, на державних українських шахтах, ми могли би це вугілля поставляти на електростанції, як це було до 2017 року.

Читайте також: Процедура відставки Разумкова – повернення до законів 16 січня — інтерв'ю з Соболєвим, "Батьківщина"

Ви стежите за відліком "скільки часу не били Шуфрича"?

Та, чесно кажучи, ні. Не стежу.

Як ви до цього ставитесь?

З посмішкою. Чесно кажучи, мені жаль цих людей, які таке роблять. Саме слово "жаль". Але я їх прощаю. Якщо в інший спосіб вони не можуть себе розважати, то хай роблять в такий спосіб.

Вас це не ображає?

Є ситуації і категорії, де вже не ображаюсь. Це саме та ситуація. Саме ті люди. Знаєте, щоб ображатись на когось, ця людина має бути достойна твоєї образи.

Хай вони підходять і не ховаються інтернет-просторі.

Жодна бійка від мене не залежила. Я жодної не почав. Але мені не соромно.

Чи буде "ОПЗЖ" брати участь в наступних парламентських виборах?

Ви жартуєте? Ми там переможемо. Я в цьому переконаний. Ми будемо на першому місці на наступних парламентських виборах 100%.

Чи вже почали готуватися?

Ми готові навіть завтра йти на вибори. І це, до речі, було б дуже справедливо і правильно. Тому що ті шалені відсотки підтримки, які отримали "слуги народу" і створили монобільшість, сьогодні не відповідають реаліям ставлення людей до влади. І коректно було б провести перевибори і сформувати інший парламент, іншу більшість. Вона вже не була б монобільшістю – Україна б рухалась би в іншому напрямку, більш динамічно і більш відповідально. Тому що в коаліції відповідальність перед людьми більша, і внутрішня конкуренція набагато більша. Навіть члени коаліції конкурують між собою за підтримку людей. Є тому класичний випадок – це конкуренція партії Меркель і партії Шульца. Вони були в одній коаліції. Потім партія Шульца сказала: вибачте, ми більше з вами у коаліцію не йдемо. Виграла вибори, сформувала коаліцію з іншими партіями, а "християнські демократи" пішли в опозицію. Тобто в коаліції теж є дуже позитивним моментом внутрішня конкуренція між членами коаліції за покращення ситуації в країні. Тільки тоді партія може перемогти, якщо вона за період присутності при владі покращила життя громадян. Якщо ні, вона йде в опозицію або взагалі не проходить в парламент.

(Останні результати опитування соціологічної службі КМІС свідчать, що якби вибори до парламенту відбувалися в кінці жовтня, за партію "Слуга народу" проголосували б 18,3% серед тих, хто визначився з вибором, за "ОПЗЖ" – 17%. Різниця у межах похибки, – ред.)

Читайте також: Рейтинг "Голосу" впав на 6% за пів року: у чому причина. Пояснює Кіра Рудик

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди