Процедура відставки Разумкова – повернення до законів 16 січня — інтерв'ю з Соболєвим, "Батьківщина"

Процедура відставки Разумкова – повернення до законів 16 січня — інтерв'ю з Соболєвим, "Батьківщина"

Процедура відставки Разумкова – повернення до законів 16 січня — інтерв'ю з Соболєвим, "Батьківщина"
заступник голови депутатської фракції "Батьківщина" Сергій Соболєв, фото: Суспільне

У лютому 2021-го глава парламентської фракції партії "Слуга народу" Давид Арахамія не виключав можливості створення коаліції з фракцією партії "Батьківщина" у Верховній раді. Однак коаліція так і не утворилася. Сьогодні у "Батьківщині" не підтримують процедуру відставки голови Верховної ради Дмитра Разумкова, закон "про деолігархізацію" президента Володимира Зеленського і мають сумніви щодо бюджету-2021.

Суспільне поговорило із заступником глави партії та парламентської фракції "Батьківщини" Сергієм Соболєвим про те, чим займається його політсила в Раді, чому опозиція не хоче заміни Разумкова і як партія готується до наступних виборів.

Чим "Батьківщина" займається в цьому політичному сезоні?

— Ми входимо в черговий бюджетний процес, коли ми не маємо остаточного варіанту податкового законодавства... Ключовий фактор – а які податки будуть наступного року. І цей славно відомий законопроєкт №5600Законопроєкт №5600 Верховна рада ухвалила у першому читанні 1 липня 2021 року. До другого читання депутати внесли понад 11 тисяч правок — переважно для затягування розгляду документа. Попередньо друге читання законопроєкту мало відбутися 23 вересня, однак з порядку денного парламенту законопроєкт виключили. Проект відомий як "антиахметівський". Він є частиною "антиолігархічного пакета законів", який нібито має зменшити вплив на економіку власників великого бізнесу, який вже знають практично всі, хто займається бізнесом. Від мікробізнесу, до великого бізнесу. Це якраз те питання, яке буде на розгляді, можливо, цього тижня, але ми розуміємо, наскільки ми запізнились. Бо, згідно з бюджетним кодексом, усі законодавчі ініціативи повинні були пройти ще за пів року до старту бюджетного процесу.

Ваша фракція буде підтримувати цей законопроєкт?

— Без сумніву, ні. Ми були одними з ключових критиків цього законопроєкту. Ми з самого початку говорили про те, що це ніякий не законопроєкт, який повинен вдарити по олігархам, як він спочатку подавався. Коли ми побачили остаточну редакцію цього законопроєкту, ми бачимо, що черговий удар наноситься по тих, хто найбільше підтримував, наприклад, Зеленського, коли він йшов у президенти, партію "Слуга народу", – це якраз малий і середній бізнес.

Голосування за відставку Разумкова – це питання повернення до часів законів 16 січня Януко
Фото: Єлизавета Серватинська / Суспільне

Ваша фракція багато говорить про тарифи, ціни на газ, ціни на комунальні послуги і так далі. Але які саме конкретні кроки ви як фракція пропонуєте для того, аби ці тарифи були більш комфортними для населення?

— Тарифи повинні бути справедливими. Наприклад, ціна на електроенергію, на газ піднялась в десяток разів. Тобто це вже не в два, не в три рази. Наприклад, газ — це в 11 разів, електроенергія — в 6 разів. Ми повинні розуміти, а чи може бюджетна сфера населення, бізнес сплачувати по таких тарифах. Це ключовий фактор.

Ми одна з небагатьох країн, яка видобуває і газ, і нафту. Наша позиція – розібратися, що, власне, з газом власного видобутку, що ми можемо робити для того, щоб підтримати і бюджет, і власне населення.

У Трускавці цими вихідними збиралися члени фракції "Слуга народу", члени уряду, представники Офісу президента, сам президент там був. Там зібрали 150 і навіть більше підписів за відставку спікера парламенту Дмитра Разумкова. Цього четверга відбудеться голосування за його відставку. Чи будете ви особисто і ваша фракція підтримувати це рішення?

— Якщо вони йдуть по бєспрєдєлу... Те, що у них вийшло із так званим законом про боротьбу із олігархами, бо всім зрозуміло, що ніякої боротьби там немає, то да, вони можуть навіть на цей тиждень винести. Хоча по регламенту є чітка процедура: раніше, ніж через тиждень, винести це неможливо. Бо після того, як такі підписи передаються, у голови Верховної ради є час для того, щоб підготуватися для звіту, далі він виступає із звітом, і тільки після цього це питання розглядається. Тому на цьому тижні це неможливо зробити, якщо йти по регламенту. Хоча ми бачимо, що для них, на жаль, регламент — ніщо, і ті гасла, з якими вони йшли на вибори, що вони будуть діяти по закону, що закон один для всіх — перш за все для тих, хто при владі, —це вже перекреслено. І, власне, весь конфлікт, який виник... Мені взагалі його важко назвати конфліктом, коли голова ВР вимагає діяти по ключовому закону, по якому живе парламент, – регламенту та Конституції, а окремі представники його фракції, які не вилазять із Офісу президента, постійно наполягають на тому, що цю процедуру потрібно порушити, тобто порушити закон.

Читайте також: Чому опозиційні сили у ВР не підтримають відставку Разумкова. Пояснює голова "Голосу"
Заступник голови депутатської фракції політичної партії ВО "Батьківщина" Сергій Соболєв
Заступник голови депутатської фракції політичної партії ВО "Батьківщина" Сергій Соболєв. Фото: Єлизавета Серватинська / Суспільне

Кого саме ви маєте на увазі?

— Перш за все, АрахаміяДавид Арахамія, глава фракції "Слуга народу" в парламенті. По-друге, того, хто здійснював ці порушення реально — це пан СтефанчукРуслан Стефанчук, депутат "Слуги народу", перший віцеспікер парламенту. В СН пропонують призначити його замість Разумкова, який чудово знає регламент, який чудово знає закони, але він свідомо пішов на це. Далі – комітет профільний, який пішов на порушення закону.

Ідеться про так званий закон про олігархів. Суперечка Разумкова з фракцією виникла навколо законопроєкту № 5599 "Про запобігання загрозам національній безпеці, пов'язаним із надмірним впливом осіб, які мають значну економічну або політичну вагу в суспільному житті (олігархів)". Спікер відправив документ до Венеційської комісії і його взяли в роботу, попри те, що "слуги народу" були проти такого рішення, – ред.

Мені здається, що у цій ситуації Дмитро Разумков чітко слідував тим ключовим принципам, які були проголошені партією "Слуга народу” та президентом Зеленським, що ми не підемо на порушення закону. Так, він не йшов на порушення закону. І при ньому це було практично неможливо зробити. Саме тому скористалися його хворобою і вирішили піти цими, на мій погляд, дуже неправильними нелогічними діями, які розкололи тепер парламент.

Питання голосування за відставку Разумкова – це буде питання про те, чи ви хочете, щоб далі в країні та парламенті був порядок, чи ви хочете, щоб ми повернулися до тих старих недобрих часів, які були 16 січня під час ЯнуковичаВіктор Янукович під час прес-конференції в Москві (Росія), 6 лютого 2019 р. Фото: УНІАНЗакони 16 січня, або "диктаторські закони" — пакет законів, ухвалених парламентом 16 січня 2014 року під час Революції Гідності. Закони передбачали посилення відповідальності за участі в акціях протесту. Їх ухвалили з численними порушеннями процедури, зокрема члени "Партії регіонів" голосували підняттям рук, без обговорення. Президент-утікач Віктор Янукович підписав закони 17 січня. Це спричинило посилення протистояння між учасниками Євромайдану та силовиками. , коли голосування були руками і ніхто не міг зрозуміти, чи закон ухвалений, чи ні.
Голосування за відставку Разумкова – це питання повернення до часів законів 16 січня Януко
Фото: Єлизавета Серватинська / Суспільне

Ви будете голосувати за цю відставку?

— Я думаю, це питання дуже передчасне. Я поясню, чому воно передчасне. Можливо, вони хочуть і сьогодні голосувати, тільки вони не можуть це зробити, бо є якісь норми регламенту, які без сумніву діють. Фракція, більшість – вони що хочуть, те і витворяють. Але хочу нагадати, як обирався Разумков. Він обирався не голосами більшості. Тоді була внесена абсолютно логічна пропозиція. Два представника більшості та один опозиції. Один із цих представників — Олена Кондратюк – це якраз представниця нашої фракції "Батьківщина", яка є заступником. Стефанчук – перший заступник, голова – Разумков. І тоді це голосувалося спільно. Ми тоді отримали майже 400 голосів за те, щоб обрати цей склад президії.

Я думаю, що сама по собі постановка питання відставки зараз Разумкова — аморальна і нелогічна з боку більшості. А якщо це стосується організації роботи всього парламенту, виходьте тоді на всі фракції, і ми цього будемо вимагати. І давайте так, як ми в свій час визначали, хто буде керівництвом парламенту, далі – хто буде керівництвом комітетів, бо це теж парламент голосує. Будь ласка, давайте по цій же процедурі йти. Для нас це буде ключовий момент. Ми хочемо почути перш за все аргументи, чому знімають Разумкова. Може, ми чогось не знаємо. Може, дійсно Разумков десь порушував закон, регламент. Тільки покажіть це. Чому ви таємно це робите?

Ви досвідчений політик, так і не відповіли.

— Я не можу дати цю відповідь. Я не знаю, як себе буде далі вести Разумков. Якщо він заявить, що він не хоче терпіти це знущання і сам подасть у відставку – це одна ситуація. Якщо він заявить, що він буде боротися до кінця – це інша ситуація. Ми, наприклад, не хочемо бути заручниками того, що зараз відбувається у "Слузі народу", між президентом цієї фракції, всередині цієї фракції. І тоді, коли ми побачимо всі ці розклади, ми будемо далі визначатися. Тому я відверто про це вам і кажу. Але моя власна позиція: я вважаю, що це недостойно та аморально з боку фракції, спікер якої виконував фактично закон буква в букву, вимагати його відставки ніби за те, що він нібито більше не член команди. Тоді, можливо, команда не туди йде? От в цьому питання.

Читайте також: Разумков не є членом команди "Слуги народу" – Зеленський

В кулуарах говорять, що, можливо, пан Стефанчук займе посаду пана Разумкова. Чи будете голосувати за його кандидатуру?

— Моя позиція буде однозначною. Людина, яка порушила регламент один раз – вона завжди його порушить. І далі врешті-решт у нас виникне питання: а навіщо опозиції взагалі сидіти у залі? Чому ми там повинні сидіти, якщо наші законопроєкти не вносяться, поправки наші не розглядаються? Тепер придумали процедури, при якій вони навіть свої поправки не розглядають. Це буде ключовий момент.

Стосовно бюджету. Минулого року "Батьківщина" підтримувала цей документ своїми голосами. Чи будете підтримувати цього року?

— Для нас у цьому бюджеті є декілька речей, які є принциповими. Перша принципова річ – що буде закопроєкт 5600. Якщо пройде додаткове оподаткування дрібного сільськогосподарського виробництва і переробки, якщо пройдуть чергові експерименти із ФОПами... Ми вважаємо, що такі статті бюджету є нереальними. Вони не наповнять цей бюджет, і це вже апріорі робить неможливим наше голосування. Але в цілому по бюджету, з таким підходом перш за все до податкової політики, до можливості зловживання нових структур, які створені на базі податкової, – я не думаю, що ми отримаємо достойний бюджет. Ми хочемо подивитися на нього. Бо те, що ми отримали у першому читанні… Уявіть собі, закони ще не ухвалені, а вони вже стали базою для наповнення бюджету. Такого не може бути. Тому подивимось, як буде розвиватися бюджетний процес. Ключова боротьба – це (законопроєкт) 5600.

Минулого року у бюджетний період дуже багато розмов було між вашою фракцією та фракцією більшості про можливу коаліцію, про різні форми співпраці ваших двох фракцій і про коаліційну угоду. Будуть такі перемовини цієї осені? Ваша фракція ще хоче коаліцію із більшістю?

— Якщо дуже коротко – ні. Тому що треба розуміти, що за цей рік відбулися, на мій погляд, трагічні події для України. Перш за все — це фактично і абсолютно нехтували нашу позицію стосовно ринку землі сільгосппризначення. Друга непереборна сила – закон про гральний бізнес, коли росіяни керують гральним бізнесом в Україні.

Вони не можуть бути власниками.

— Я не про власників. Хто організовує все це. У нас же є спеціальна комісія, яка регулює. До речі, в законі було проголосовано дві взаємопротилежні норми. Закон при цьому підписав президент. Це закон, який стосується найбільш тіньового та брудного бізнесу. Навколо нього крутиться наркоманія, проституція і все інше. Всі знають, на що перетворювалися казино і притони. Це одне і те саме було. І от саме закону дали зелене світло. Але тепер ще страшніше. Ті люди, які ще вчора заявляли про страшні надходження до бюджету, які вони вже поділили між вчителями та лікарями, – виявляється, що цих надходжень і близько немає.

Голосування за відставку Разумкова – це питання повернення до часів законів 16 січня Януко
Фото: Єлизавета Серватинська / Суспільне

Коаліція і тоді не могла бути. Вона могла бути, наприклад, якщо деякі наші речі, які стосуються в принципі розвитку держави, підтримуються правлячими. Їм коаліція не потрібна. У них достатньо голосів. Зараз вони знайшли схему з мажоритарниками і в такий спосіб вирішують всі питання, закриваючи проблеми мажоритарників. Тому це не класична коаліція. Це більше наша пропозиція по тому, яким чином законодавчо врегулювати речі, які не врегульовувалися десятиліттями.

Читайте також: Рейтинг "Голосу" впав на 6% за пів року: у чому причина. Пояснює Кіра Рудик

Але вашої такої пропозиції більше не буде? По співпраці.

— Політика – це така справа. Ніколи не кажи "ніколи", але станом на сьогодні я не бачу такої можливості.

Стосовно рейтингів. За даними різних соціологічних груп, у “Батьківщини” приблизно 10% зараз підтримки – 10,5%. Чи буде партія брати участь в наступних парламентських виборах?

— Без сумніву. Ви знаєте, що наша партія — одна з небагатьох, яка бере участь в усіх парламентських виборах з моменту утворення. І в усіх парламентських виборах ми долали бар’єр.

Ви почали підготовку?

— Ми її не закінчували. У нас є величезна армія наших місцевих депутатів. Наших активістів. Тих людей, які завжди задіяні у виборчому процесі. Це члени дільничних комісій. Це спостерігачі, які працюють на виборах. Це достатня кількість людей, які не зупиняють свою роботу. І тому наша партія буде, без сумніву, брати участь і в проміжних виборах, і в будь-яких виборах, які будуть відбуватися.

Я думаю, що ці вибори будуть дуже цікаві, навіть якщо брати умовні найнижчі рейтинги, які дають всім партіям. От ви там назвали 10%, беремо найнижчий рейтинг, який дається партії "Батьківщина". Це означає лише одне — жодна із партій на наступних виборах не зможе сформувати монобільшість. І отут виникнуть дуже цікаві розклади. Тому я думаю, що цей час вже не за горами. Забігати наперед я не хочу. Але те, що ми готуємось до цих виборів – без сумніву.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок