Зеленський, Порошенко, стеження та олігархи – інтерв’ю зі співголовою фракції "ЄС" Іриною Геращенко

Зеленський, Порошенко, стеження та олігархи – інтерв’ю зі співголовою фракції "ЄС" Іриною Геращенко

Ексклюзивно
Зеленський, Порошенко, стеження та олігархи – інтерв’ю зі співголовою фракції "ЄС" Іриною Геращенко
Ірина Геращенко під час виступу в парламенті, фото: УНІАН

Чи може Україна стати президентсько-парламентською республікою, чому та хто стежить за офісом "Європейської солідарності" та які політичні плани на цей сезон у фракції – Суспільне розпитало у співголови фракції "ЄС" Ірини Геращенко.

Що "Європейська солідарність" робитиме і ініціюватиме у цьому політичному сезоні?

Враховуючи, що ми є опозиційна фракція, своєю діяльністю, у першу чергу, ми бачимо не дати Україні схибити зі шляху до ЄС і НАТО. Не дати Україні опинитися знову в обіймах Росії. Захищати і підтримувати українську армію, робити усе для захисту українського лікаря, вчителя і простого українця, але при цьому не вдаватися до популізму... Ключові наші законопроєкти, запити – вони стосуються саме цих тем.

Читайте також: Про Разумкова, зміну регламенту і вибори – інтерв’ю з главою партії "Слуга народу" Корнієнком

Ми пропонуємо зараз дуже якісно Україні використати ті з неба впалі 2.7 млрд доларів, які Україна отримала від МВФ... Після цієї пандемії, яка накрила весь світ, МВФ розподілив певні кошти просто, як таку допомогу усім країнам учасницям і партнерам фонду. І от Україні дісталося з неба, що називається, 2.7 млрд доларів. Ми запропонували, що якщо ці гроші пішли на підтримку України в постковідну епоху, сьогодні потрібно їх розподілити тим категоріям, які найбільше постраждали від СOVID-19. Перше – це медики. Нагадаю, Зеленський рік тому збрехав лікарям, коли пообіцяв, що з літа 20-го у них буде зарплата 20 тисяч гривень, а медперсоналу – 12 тисяч гривень. Цього немає, от треба закрити оцей борг і виплатити ці кошти, як премію. Друге – пенсіонери... Третя позиція – тут вони (влада) нас почули, як це не дивно. Це виплати боргів нашим військовим. Це ненормально, коли військовим не виплачуються гроші. Четверте – це допомога бізнесу, тому що якщо не буде наповнюватися економіка від українського бізнесу, ну буде все важче жити. Четверте – це субсидії. Нам часто дорікали "зелена команда", що тарифи почали зростати до ринкових при Порошенку – це правда, бо ми живемо в ринковий час, але Україна тоді не мала таких платіжок. І друге – субсидії отримували усі категорії населення, котрі не могли сплачувати ці тарифи. Зараз скоротили перелік тих категорій, хто може отримувати субсидію, їх недостатньо і люди просто не можуть сплачувати сьогодні ці тарифи.

Будемо наполягати дуже жорстко на прийнятті оцього нашого закону №6006, який стосується саме правильного абсолютно використання коштів, які отримані, як подарунок від МВФ.

Зеленський, Порошенко, стеження та олігархи – інтерв’ю зі співголовою фракції "ЄС" Іриною Геращенко
Ірина Геращенко, депутати фракції "Європейська солідарність" в парламенті. Фото: УНІАН

Ви сказали, що одна з ваших задач – не дати Україні відійти вид курсу на вступ до ЄС. Є якісь передумови до того, що ми відходимо кудись не туди?

Ми говоримо зараз з вами у ефірі Суспільного мовлення. ЄС – це цінності. І свобода слова це одна із ключових, базових цінностей цивілізованих країн. У тому числі об’єднання цивілізованих країн ЄС і НАТО. І одним із таких базових, фундаментальних цінностей Революції Гідності був заклик до демократії і свободи слова. Що ми бачимо сьогодні? Суспільний мовник скаржиться на тиск з Банкової... Далі – зверніть увагу, що відбувається з виборами зараз. Довибори на кількох округах – повертаються чітки часи Януковича, повертається "гречка", повертається "адмінресурс". Нашу команду оббріхували кілька років, але навіть наші опоненти визнають, що за Порошенка в країні були чесні вибори. Саме на чесних, демократичних виборах, де була свобода слова, де Зеленський що хотів, те і молотив, у всіх ефірах і на всіх святах, він прийшов до влади.

Тому у нас є проблема з демократією, сьогодні, у нас починаються проблеми зі свободою слова, у нас починаються такі дуже серйозні паростки авторитарної держави. Давайте звернемо увагу, що відбувається у парламенті.

От нещодавній гучний скандал – відставка Разумкова. Разумкова відставили ж хто – Банкова, яка натиснула на "Слуг" в якийсь неприродній спосіб за те, що він дозволяв собі давати слово опозиції, за те, що "О, кошмар, кошмар" опозиція дозволяла собі критикувати Зеленського. Тобто Порошенка можна, розумієте, а Зеленського – ні. От же в чому проблема. І за те, що Разумков на мінімальній незалежності тримав баланс у парламенті. Парламент має стати філією Банкової, така позиція Зеленського. Це знаєте, такі відволікаючі маневри, коли там секретар РНБО Данілов, який в принципі має займатися зараз безпекою країни, енергетичною безпекою, те що відбувається на фронті, з ковідом – він робить провокативні заяви про те, що Україна має стати президентською республікоюІдеться про інтерв'ю секретаря РНБО Олексія Данілова, в якому він висловив думку, що Україна має стати президентсько-парламентською республікою. "Нам раз і назавжди потрібно визначитися, яка у нас країна. Якщо ми є президентською республікою, треба сказати – давайте робити президентську республіку, де президент – це голова виконавчої влади, відповідає за всі ці процеси", – сказав він. У "Слузі народу" в коментарі Суспільному прокоментували цю заяву: Олександр Корнієнко зазначив, що такі питання мають вирішуватись на загальнонаціональному референдумі. . Ну ми ж розуміємо, навіщо це "кидається".

Ви, до речі, як думаєте?

"Прощупування ґрунту" для того, щоби подивитись на те, як суспільство на це дивиться. Я думаю, що по-перше, що для таких змін до Конституції немає передумов. По-друге, немає на це 300 голосів. А навіщо це "кидається"? Перше – відволікти увагу від усіх провалів. Скажіть мені, будь ласка, хто при здоровому глузді проголосує за президентську республіку, де РНБО, який до речі очолює не Данілов, він тільки секретар, він готує документи. А очолює РНБО президент Зеленський, який 108 помилок робить в одному списку. Ці люди до кінця року ще будуть втюхівать парламенту прийняти формулу ШтайнмаєраФедеральний президент Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр. Фото: АРФормула Штайнмаєра — документ, який запропонував президент Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр ще коли брав участь на рівні міністрів у зустрічах в Нормандському форматі.Формула передбачає, що окупована частина Донбасу має отримати тимчасовий особливий статус у день проведення на цих територіях місцевих виборів. Якщо ОБСЄ визнає ці вибори демократичними, Верховна рада має закріпити цей особливий статус на постійній основі.Про виведення військ та контроль з боку України за кордоном до виборів у формулі не йдеться. . А що таке буде формула Штайнмаєра – це зняття санкцій з РФ. Ось куди ми йдемо.

Ви згадали Дмитра Разумкова, якого недавно звільнила рада з посади голови ВРУ, він зараз сидить позаду вашої фракції, у вашому секторі…

Да, бачите, так цікаво, шлях від президії до гальорки, дуже короткий і "зелена" влада весь час думала, що це стосується тільки "Європейської солідарності". З’ясувалось – ні, вони цей шлях проходять набагато швидше.

Там і більшість позафракційних народних депутатів сидять.

Їм там усім, як медом намазано. Я думаю, тому що "Європейська солідарність" насправді дуже здорова політична сила. Нам заздрять у парламенті, от попри те, що ми в опозиції, попри те, що проти нас брудна інформаційна кампанія, тиск на нас і наші родини. Тиск правоохоронних органів, слідкування, за Петром Порошенком, за членами команди, якісь абсолютно не продумані кримінальні справи, розумієте. Але усі заздрять нашій згуртованості, нашому інтелекту, нашому почуттю гумору, такому хорошому, а не оце рівня "Кварталу". Нашому професіоналізму, нашій ідейності, нашій ідеологічності, нашій принциповості. І люди завжди тягнуться до тих, хто справжні. У нас справжня партія. У нас справжня команда.

Не дуже скромно про себе говорите.

І це я ще мало говорю. Але ви знаєте, про нас стільки всього говорять бруду усі ці роки скільки нас оббріхували, то я не думаю, що це погано, якщо ми скажемо про нас хороші слова. І тим більше якщо їх сьогодні поділяють мільйони виборців. Я дивлюся останні рейтингиРезультати опитування Київського міжнародного інституту соціології, проведеного 15-18 жовтня 2021 року свідчать, що якби у виборах брали участь зазначені партії, то відносно найвищу підтримку мали би чотири партії: "Європейська солідарність" (15,7% серед тих, хто визначився з вибором), "Слуга народу" (15,5%), "Батьківщина" (13,6%) та "ОПЗЖ" (13%)". і хочу подякувати усім прихильникам нашої політичної сили. Тому що ми єдина команда, яка там більше, ніж вдвічі наростила зараз наших прихильників.

Разумков зараз ваш безпосередній сусід в раді по кріслах і чи ви не плануєте з ним якось об’єднуватися, брати його до себе в команду, якщо він раптом захоче. Чи були перемовини на цю тему?

Перше – ми єдина команда, яка не голосувала за призначення пана Разумкова, тому що ми одразу заявили, що переходимо в опозицію до Зеленського і попри таке захоплення суспільне, попри потрійні рожеві окуляри, якими суспільство дивилось на Зеленського, ми відразу називали речі своїми іменами. І я нагадаю, що Дмитро Разумков це той політик, який всю цю "зелену компашку" привів у парламент. Як перший номер списку. Він несе таку ж відповідальність, як і Зеленський за цей список.

В той же час наша команда є єдина фракція, яка не голосувала за його відставку. Тому що питання тут іде не про прізвища, а про парламентаризм. Ми категорично не погоджуємося з мотивацією, з якою зняли Разумкова. По суті за те, що він дозволяв собі і парламенту залишатись незалежними і ми це цінуємо в Разумкові.

У нас є наша команда зі зрозумілою правоцентриською ідеологією, ми за ЄС ми за НАТО, ідеології ідеї. Позиції Дмитра в цих питаннях я не знаю. Тому, чесно кажучи, ваше питання не до нас.

З приводу закону про олігархів. Петро Порошенко за деякими критеріями, які власне визначає цей законопроєкт, підпадає під критерії олігарха. І вже і Володимир Зеленський назвав у одному із інтерв’ю його олігархом. І якщо РНБО визнає його олігархом, усі розмови з чиновниками, з державними службовцями, – він має про них звітувати. І держслужбовці мають про них звітувати. Якщо він зустрінеться з вами і буде обговорювати якісь політичні плани – ви готові звітувати про ці розмови?

Наші телефони слухаються, за нашим офісом слідкують, біля будинку Петра Олексійовича весь час якісь машини, з незафіксованими в базі номерами стоять і все фіксують. Тому у пана Зеленського і у пана Баканова (глава СБУ – ред.) і у пані Венедіктової (Глава Офісу генеральної прокуратури – ред.), думаю, на столі "ранкове чтіво" про Порошенка і його команду. Ми цим повертаємося у часи Януковича.

Друге – я розділю ваше питання. Про закон про олігархів і взагалі про олігархів, хто потрапляє під ці критерії і таке інше. Зеленський придумав вже 150 справ проти Порошенка, так йому хочеться його вибити з політичного життя. Ну, напишіть тоді закон про те, що Порошенко олігарх і ухваліть його... Цей закон не має нічого спільного з боротьбою з олігархатом. Тому що олігархат це монополії. Це нафта, це газ, це надра. І у нас дійсно є олігархи, які сьогодні тримають країну, користуючись своїм монопольним становищем... Головне – як боротися із олігархами. Наша команда вважає, що це треба робити через посилення антимонопольного законодавства. Так як роблять усі країни для того, щоби олігархат не міг користуватися своїм монопольним правом і диктувати країні умови. На енергетичному ринку, на інших монопольних ринках. І хто має тоді впливати на формування цих списків, чи якісь там блокування можливості впливу олігархів на політику – Антимонопольний комітет і антикорупційні органи, які створені у нашій країні. У нас НАЗК, яке не бачить ніяких проблеми у декларації Зеленського, НАБУ і інше. Що говорить у нас Зеленський і його закон? Що єдиний орган тепер заміняє у нас антикорупційне законодавство, антикорупційні органи і суди. Це є РНБО. І от воно буде формувати усі списки.

Ну і головне – як приймався цей закон. Наша команда підготувала до нього 100 поправок, це точно не парламентський спам. Це були поправки, які посилювали саме антимонопольне законодавство. Уперше з січня 2014-го року в цьому парламенті відбувся бєзпрідєл, коли не дали озвучити жодної поправки. Проголосували якусь кашу, яку наприймали на комітеті, де є взаємовиключні речі відносно списку формування олігархів. І зараз вони хочуть знову порушити законодавство.

Читайте також: Рада ухвалила поправки до закону про олігархів
Зеленський, Порошенко, стеження та олігархи – інтерв’ю зі співголовою фракції "ЄС" Іриною Геращенко
Фото: УНІАН

Про офшори. Президент Зеленський коментував ICTV інформацію і він там сказав, що "радий, що жодної нової деталі я не побачив, це говорить про те, що з 2019 року на мене, як на Президента України, нічого товариш Петро так і не знайшов". Виглядає так, що він ніби натякає, що Петро Порошенко якимось чином повпливав на те, аби опублікували розслідування про офшори Зеленського чи цю інформацію, яку знайшли. Як ви можете це прокоментувати?

Я думаю що Зеленський і його Офіс ставлять до медіа як до обслуги. Він вважає, що усі мають його прес-релізи друкувати, захоплюватися ним, що журналісти створені для того, щоб з’їсти з ними шашликів, а коли вони задають критичні питання, то це значить Порошенко їм написав ці питання на листочку.

Я хочу нагадати, що розслідуванняІдеться про розслідування Pandora Papers і фільм "Офшор 95", який частково підтвердив схему переведення коштів від структур олігарха Ігоря Коломойського до офшорних фірм президента Володимира Зеленського та його команди.Журналістам-розслідувачам вдалося знайти підтвердження схеми, за якою офшорні фірми Зеленського та його команди з 2012 року нібито отримали 40 мільйонів доларів від компаній, пов’язаних із Коломойським. Йдеться про період, коли студія "Квартал 95" почала співпрацювати з телеканалом "1+1". Із документів Pandora Papers випливає, що ці кошти формально були сплачені як внесок до статутного капіталу. стосувалося багатьох політиків зі всього світу і в багатьох країнах розпочалися не тільки розслідування щодо тепер дій політиків, а навіть імпічмент президенту Чилі намагаються оголосити. Якщо Порошенко настільки впливовий, що він може впливати на імпічмент президента Чилі, або, щоб почалися розслідування щодо прем’єр-міністра Чехії, інших політиків. Це вже говорить про рівень компетенції Зеленського, його фантазій. Так само, це абсолютна неповага до незалежної ролі журналістики. І очевидно, що це та тема, яка, я думаю, матиме продовження. Це до теми відносно Петра, якого згадав Зеленський. А тепер щодо офшорів – усі дивилися ці дебати і я хочу сказати, що на питання, яке Порошенко задав Зеленському відносно виведених з "Привату" коштів в офшори – він не відповів, він пішов від цього питання і став говорити про те, що от у вас там офшори.

Читайте також: "Чиста конспірологія". В ОПУ відреагували на розслідування про офшори Зеленського
Зеленський, Порошенко, стеження та олігархи – інтерв’ю зі співголовою фракції "ЄС" Іриною Геращенко
Ірина Геращенко, Петро Порошенко під час одного із засідань Верховної ради. Фото: УНІАН

Стосовно законопроєкту про столицюЗа чинним законодавством, рішення нині ухвалюються Київрадою, а виконує їх КМДА. В інших містах ради, які є виборними, мають власні виконавчі органи, а адміністрації, які формуються державою, функціонують окремо. Проєкт закону про столицю передбачає, що мер Києва залишиться головуючим у Київраді та очолить її новий виконавчий орган. Голова КМДА стане виключно представником держави, що наглядатиме за дотриманням законів місцевою владою.. Він може бути проголосований у другому читанні вже до кінця цього року. Як ви будете голосувати?

Наша команда надзвичайно шанує Київ як вільне місто. І очевидно, що цим законом влада планує просто упокорити Київ. Після упокорення парламенту – це наступний крок. Наша команда не делегувала нашого кандидата від "Європейської солідарності" на посаду міського голови. Тільки для того, щоби враховуючи нашу таку ідеологічну близькість з Віталієм Кличком і те, що ми працювали в одній команді і першу чергу і підтримку киян Віталія, не дати жодного шансу "зеленій" владі провести тоді свого кандидата на посаду мера.

Через те, що влада не задоволена своїм низьким результатом у Києві і через те, що Зеленський і його команда шукають, де ще є неосвоєний фінансовий простір, вони хочуть і на це поле з огірочками поставити свого фермера. Щоб він ці огірочки збирав.

До парламентських виборів. Чи буде брати участь "Європейська солідарність" у цих перегонах?

Ми переможемо на цих виборах. "Європейська солідарність" переможе на наступних парламентських виборах.

Підготовка вже почалась?

Ми єдина партія, яка займається партбудівництвом. Скажіть мені, будь ласка, які інші партії чи фракції у парламенті позиціонують себе, як альтернатива цій владі. Хто ще альтернатива цій владі? З точки зору своїх програм, з точки зору своїх пропозицій, з точки зору свого бачення того, як Україна має рухатися вперед, як захищати її на зовнішньому фронті, на фронті і як проводити реформи. І більше того, знаєте, нам є що говорити про результати. Наша команда добилася безвізу, підписала угоду з асоціацією з ЄС, звільнила 70% Донбасу, розпочала реформу в армії. Наша команда дуже багато робить для гендерної рівності. До речі, у цьому парламенті вперше 20% жінок – це результат тих рішень, які ми заклали у законодавство щодо гендерної квоти. І єдині команди, які дотримуються 30%, це ми і "Голос". Ми молодці.

Читайте також: Рейтинг "Голосу" впав на 6% за пів року: у чому причина. Пояснює Кіра Рудик

Як саме "Європейська солідарність" готується до участі у парламентських виборах?

Вони ще не оголошені, вони мають відбутися у 2023 році. А Зеленський вже почав готуватись до фальсифікацій – вони запускають інформацію, що начебто вибори мають відбутись у 2024 році. Це фальсифікація, бо вибори відбуваються згідно Конституції на п'ятий рік повноважень Верховної ради України. Оскільки Зеленський незаконно розпустив парламент, то 5 рік повноважень якраз буде у 2023 році. Восени 2023 року.

А наша команда завжди готова до виборів. Вибачте, ми чесні з нашими виборцями, ми розбудовуємо нашу партійну мережу, уже рік працюють наші команди в місцевих радах на місцях, ми промоніторимо голосування наших депутатів, їх позиції.

І я не виключаю, що ми будемо застосовувати імперативний мандат в тих випадках, де наш депутати посміли відступити не тільки від принципів і положень партійних, а і від обіцянок виборцям, де вони зрадили виборців. Ми будемо дуже жорстко це робити, тому що наша репутація для нас дуже важлива.

Читайте також: Процедура відставки Разумкова – повернення до законів 16 січня — інтерв'ю з Соболєвим, "Батьківщина"

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок