У чому небезпека угоди між Угорщиною та "Газпромом" для України. Пояснюють експерти

У чому небезпека угоди між Угорщиною та "Газпромом" для України. Пояснюють експерти

У чому небезпека угоди між Угорщиною та "Газпромом" для України. Пояснюють експерти
AP

27 вересня представники Угорщини підписали новий довгостроковий контракт щодо організації постачання газу із російською державною компанією "Газпром".

У відповідь у Міністерстві закордонних справ України заявили, що "здивовані і розчаровані" рішенням Угорщини на постачання газу в обхід України. У МЗС також зазначили, що ініціювали перенесення засідання спільної міжурядової українсько-угорської комісії з питань економічного співробітництва, яке мало відбутися 29-30 вересня у Будапешті.

Після цього Міністерство закордонних справ Угорщини викликало для пояснень такої реакції Києва українського посла. В українському зовнішньополітичному відомстві повідомили, що також викликали угорського посла, аби "донести" свою позицію.

Відносини України і Угорщини зіпсувалися на тлі різкого підвищення цін на газ в Європі розцінки на енергоресурс в Європі перевищили 1000 доларів і встановили історичний максимум.

Які ризики для України несе угода між Угорщиною та "Газпромом" та чого очікувати в майбутньому — у коментарях "Суспільному" розповіли експерти.

Дмитро Тужанський, політолог

Перш за все потрібно розуміти, що Угорщина не випадково підписала цей новий контракт з "Газпромом" і це пов'язано не стільки з передумовами газової кризи в Європі, або зростанням цін на газ в Європі, скільки з тим, що в Угорщини закінчився чинний контракт з "Газпромом", який був підписаний у 1995 році, який подовжувався. Зараз буде новий контракт — довготерміновий, на 15 років, з умовою, що Угорщина може переглянути його умови за 10 років. За цим контрактом передбачається, що Угорщина буде отримувати понад 4 млрд кубів газу з Росії двома шляхами, але, на жаль, в обхід України.

По-друге, треба розуміти, що через запуск "Північного потоку-2" Росія намагається переглянути та змінити логістику транспортування і постачання газу до Європи. І ключове — що ця нова логістична модель передбачає обхід України.

Тому така позиція Угорщини виглядає дивною з точки зору колективної енергетичної безпеки Європи та, звичайно, виглядає не партнерською, а егоїстичною щодо України. Звичайно, лідери Угорщини зараз говорять, і це типово для сучасної Угорщини, такий егоїзм, прагматизм, я б навіть сказав утилітаризм.

ехсперди
Дмитро Тужанський Фото: Facebook

Треба розуміти, що поки там Європа переймається ціною на газ (а вона скаче — понад 800 євро), ми, мовляв, маємо вже контракт з "гарною ціною" і на 15 років. І це якраз для українців буде зрозумілим.

До того ж в Угорщині вже йде парламентська кампанія, вибори мають бути наступної весни й це газове питання на тлі агресивних дій Росії, на тлі газового питання на ринках Європи, правляча партія ОрбанаФідес — Угорський громадянський союз — одна з двох найбільших політичних партій Угорщини. Утворена 30 березня 1988 року. За своєю ідеологією є правоцентристською та консервативною. Є членом Європейської народної партії та Центристського демократичного інтернаціоналу. Лідер партії Віктор Орбан обіймає посаду прем'єр-міністра країни. намагається це експлуатувати у типовому для себе політичному стилі — патерналізмомПатерналізм — система відносин, при якій влада забезпечує базові потреби громадян, а громадяни в обмін на це дозволяють владі диктувати моделі своєї поведінки, як публічного, так і приватного характеру. Патерналізм зображає вузькість перспективи, соціальне об'єднання шляхом прийняття єдиного кодексу етики, обмеження інтересів і форм досвіду тими, які вже встановилися як традиційні.Патерналізм — система відносин, заснована на заступництві, опіки й контролі старшими молодших (підопічних), а також підпорядкуванні молодших старшим.. Мовляв, ось дивіться: "ми про вас потурбувалися й в Угорщині проблем з газом не буде".

Поряд з цим Будапешт постійно наголошує, що для нього це перш за все інтереси "угорської нації". І не тільки тих угорців, що мешкають в сучасній Угорщині, а загалом нації — угорців по всьому світові.

І тут виходить парадоксальний момент. Наприклад, пів мільйона угорців в Словаччині, або сто тисяч угорців в Україні безпосередньо опиняться у небезпеці через агресивні дії Росії: запуск "Північного потоку-2", щодо зміни логістики транспортування газу. Тобто, з одного боку, експлуатуючи ось таку лояльність "Газпрому" та Кремлю, проповідуючи риторику нібито "всі в небезпеці газовій", а "угорці в безпеці", але як щодо цієї риторики — щодо захисту угорської нації, інтереси якої мають бути перш за все. І як що щодо угорців, які живуть в Словаччині та Україні?

Тому ми маємо парадоксальне, нелінійне бачення Будапешта і, як на мене, перенесення українсько-угорської міжурядової комісії на рівні міністрів закордонних справ з боку Києва є абсолютно логічним.

Читайте також: Газ в обхід України. Угорщина підписала контракт із "Газпромом", у МЗС "розчаровані"

Зважте самі: Україна зайняла, як на мене, жорстку позицію щодо агресивних дій Росії, щодо газових питань, особливо — запуску "Північного потоку-2". Ми бачимо зараз момент істини — йдуть судові процедури й вирішується, чи буде він запущений, питання транзиту, гарантій для України й т.д. Тобто Україна зайняла досить жорстку позицію щодо США, Німеччини якраз щодо їх оцінки "Північного потоку-2".

І тому, коли сусід України, який також під загрозою "Північного потоку-2" на рівні зі Словаччиною, Польщею, всією Центральною Європою, яку, до речі, Будапешт захищає і закликає триматися всі центральноєвропейські країни разом.

І тут велике питання до Будапешта: "Де щирість?", "Де послідовність?", і щодо єдності Центральної Європи, і щодо "Північного потоку-2". Де послідовність щодо захисту угорської нації та захисту угорців за кордоном і безпеки в Європі загалом? Тому ці питання важливі, але риторичні.

Дії Києва щодо перенесення комісії через це — енергетичне питання. Вони також, на мою думку, політики там не так багато. Є принциповість і вона логічно обґрунтована. Куди може цей діалог рухатися? Дуже важливо, щоб Київ і Будапешт, власне, як і Київ з Братиславою, Київ з Варшавою — все-таки знайшли спільну позицію щодо енергетичної безпеки й Центральній Європі, в оцінці "Північного потоку-2".

Читайте також: Палата представників США внесла до оборонного бюджету санкції проти "Північного потоку-2"

І що важливо — щоб вони мислили як інфраструктурно "Центральна Європа та Україна", як частина Центральної Європи буде жити в умовах "Північного потоку-2". Йдеться, перш за все, про питання реверсу газу, який Україна і так, власне, здійснює, якщо не помиляюсь, з 2014 року.

Ключова реверсна країна — це Словаччина, але Угорщина також може і має нею стати. Добросусідство українсько-угорське повинно будуватися на тому, щоб в умовах, коли Росія робитиме все можливе і неможливе, щоб позбавити Україну транзиту газу. Щоб Словаччина та Угорщина не підігрували Росії.

Друге — гарантували реверс газу. Це, крім того, що справді якраз дешевше і вигідніше для Угорщини та Словаччини — власне далі отримувати газ транзитом через Україну. Це очевидна така математика. Тому трагедії у перенесенні комісії немає. Не до кінця розумію цей егоїзм Будапешта з приводу енергетичної безпеки. Бо, як на мене, якщо програє Україна і програє Європа в енергетичних дебатах з Росією, то Угорщина точно програє.

Сергій Макогон, генеральний директор ТОВ "Оператор ГТС України"

Фактично, Угорщина 100% газу отримує з Російської Федерації. Раніше цей транзит йшов через територію України. Наразі вони передбачають, що транзит до Угорщини буде вже йти через так званий "Турецький""Турецький потік" — міжнародний газопровід, що проходить по дну Чорного моря з Анапського району Росії до Туреччини. Через газовий хаб на кордоні Туреччини та Болгарії газ може транспортуватися в європейські країни. Є заміною скасованого проєкту "Південного потоку". Перше постачання газу до Болгарії відбулося 1 січня 2020 року. Офіційно введений в експлуатацію 8 січня 2020 року. та "Болгарський потік":Балканський потік — магістральний газопровід, відгалужується від "Турецького потоку", і, що йде з Туреччини в Угорщину через Болгарію і Сербію, з перспективою продовження до Австрії через Словаччину.Спочатку планувався газопровід "Південний потік", від якого довелося відмовитися 1 грудня 2014 року з причини європейських санкцій проти Росії й тиску на Болгарію. це маршрут "Росія-Туреччина-Болгарія-Сербія та Угорщина". Вони добудували цей газогін через Сербію та Болгарію і планують повністю перемикнути постачання з тієї сторони.

Наше розуміння таке, що "Газпром" запропонував більш вигідні ціни для угорської сторони, але за умови, що постачання буде йти з території Сербії через "Турецький потік". Фактично, це нав`язування маршруту постачання та маніпулювання цінами зі сторони "Газпрому".

Минулого року ми транзитували до Угорщини близька 10 млрд кубічних метрів газу. Це означає, що весь цей транзит може припинитись, тому що ми бачимо, що починаючи з 1 жовтня "Газпром" не забронював потужності на вхід з України до Угорщини в угорського оператора. Ми можемо зробити висновок, що "Газпром" з 1 жовтня не планує транзитувати газ до Угорщини через Україну.

ехсперди
Генеральний директор "Оператора ГТС України" Сергій Макогон. Фото: УНІАН

Для нас, по-перше, це втрата частини транзиту, що йде до Угорщини, втрата транзитного доходу, а по-друге, це те, що "Газпром" продовжує свою політику по створенню обхідних газогонів і перемикання постачання на "Турецький потік".

Минулого року вони вже це зробили з Болгарією, Румунією та Грецією, коли постачання в ці країни розпочалося через "Турецький потік" і, фактично, Україна втратила в новому році десь 15 млрд транзиту в ті країни. Найбільше це створює додатковий ризик для безпеки.

Тому що, по-перше, ми імпортували газ з Угорщини до України, а наразі, якщо не буде транзиту через Україну в Угорщину, то такий імпорт буде неможливий. По-друге, загальний безпековий ризик — повністю втратимо транзит, включаючи й той транзит, що зараз є через Словаччину.

Основна частина, то зрозуміло, що у "Газпрому" з`явиться важіль і вплив на європейські країни, а у Кремля з`являться додаткові можливості, скажімо, "гібридного" впливу на Україну і посилення агресії на Сході.

Читайте також: "Північний потік-2" не сприяє енергетичній незалежності ЄС — єврокомісар

Де-факто, тут рішення Угорщини. Ми пропонували нашим угорським колегам зберегти частину транзиту через Україну, тому що безпека Угорщини — це не просто перемикнутися на "Турецький потік". Тому що, фактично, раніше Угорщина отримувала газ за прямим маршрутом "Росія-Україна-Угорщина". Наразі буде отримувати транзит по маршруту "Росія-Туреччина-Болгарія-Сербія-Угорщина". І ризиків значно більше.

Ми пропонували використовувати й нашу систему, в тому числі, скажімо так, щоб частина йшла через новий маршрут, а частина — через Україну, щоб Угорщина почувала себе більш енергетично безпечніше, але наразі ми розуміємо, що "Газпром" зробив таку пропозицію від якої Угорщина не могла відмовитися.

Нам дуже не зрозуміла позиція наших європейських партнерів. Зі сторони Європейський Союз постійно заявляє про підтримку збереження транзиту через Україну, але інші країни Європейського Союзу, фактично, не підтримують ці заяви. Ми вже бачимо позицію Болгарії, Румунії. Наразі це буде Угорщина. Ми робимо висновок, що це якісь такі заяви політичні.

Олег Ніколенко, речник Міністерства закордонних справ

Розглядаємо це рішення як політичний крок на догоду Кремлю та на шкоду національним інтересам України й українсько-угорським відносинам. Угорщині й надалі економічно вигідніше отримувати газ транзитом через газотранспортну систему, яка дозволяє найкоротшим шляхом безперебійно постачати газ до країн Європи.

За кілька днів у Будапешті мало відбутися п'яте засідання спільної комісії України та Угорщини з питань економічного співробітництва під головуванням міністрів закордонних справ Дмитра Кулеби та Петера Сіярто.

ехсперди
Речник міністерства закордонних справ України Олег Ніколенко. Фото: Олег Ніколенко / Facebook

Українська сторона розраховувала, що засідання комісії стане черговим кроком у двосторонніх взаєминах. Водночас МЗС України було змушене ініціювати перенесення засідання комісії на більш пізній термін, адже російська газова угода матиме суттєвий вплив на енергетичну безпеку України та Європи.

Країни регіону мають узгодити спільні дії, аби мінімізувати негативні наслідки угоди. Українська сторона також звернеться до Європейської комісії для надання оцінки відповідності нової угорсько-російської газової угоди Європейському енергетичному законодавству.

Світлана Заліщук, радниця голови правління НАК "Нафтогаз"

Україна у 2019 році з Росією поновила контракт після кризи газової, коли Росія призупинила дію газового контракту, тоді це загрожувало тим, що європейці перестануть отримувати газ через Україну, але Україна виграла Стокгольмський арбітраж і у 2019 році за день до нового року ми уклали новий контракт за яким в перший рік "Газпром" зобов'язувався постачати до Європи через територію України 65 млрд кубометрів газу на рік, а з минулого року ця кількість газу була зменшена до 40 млрд кубометрів газу на рік.

На сьогодні очевидно, що набирає обертів конфлікт і між європейськими гравцями (мається на увазі Угорщина) та Україною. Йдеться про новий контракт, який підписав "Газпром" разом з Угорщиною. Це насправді продовження боротьби Кремля проти України, тому що економічно Угорщині, очевидно, було вигідніше транспортувати газ через Україну і тому Угорщина зіграла роль "троянського коня" для Росії.

Відповідно до цього контракту Угорщина буде купувати 4,5 млрд кубометрів газу в обхід України, який раніше транспортувався через територію України: із них 3,5 млрд транспортуватиметься через "Турецький потік" (через території Туреччини, відповідно, Чорного моря, Сербії, Балкани).

ехсперди
facebook.com/svitlana.zalishchuk

Як стало публічно відомо, цей експорт вже розпочнеться нібито з 1 жовтня і ми так само знаємо, що 1 млрд кубометрів газу проходитиме через Балтійське море, Австрію, через "Північний потік" — пізніше, очевидно. Цих 4,5 млрд десь складає половину всіх обсягів газу, яких потребує Угорщина для свого внутрішнього споживання.

Що стосується України, і скільки ми постачали кубометрів газу Угорщині — найкраще уточнити це з Оператором газотранспортної системи України, нашою газотранспортною системою України, тому що вони мають всі цифри, саме вони є оператором транспортування газу.

Це були різні цифри у різні роки. У 2020 році це було приблизно 7 млрд кубометрів газу, які використовувалися Угорщиною для забезпечення власних внутрішніх потреб, але так само частину цього закупленого газу вони експортували далі до інших європейських країн.

Таким чином, Угорщині було вигідно, щоб транспортування йшло через Україну, тому що вони могли не тільки забезпечувати власні потреби, але вони могли бути експортером газу.

Читайте також: Україна має залишитися транзитною державою – Меркель

Тобто вони імпортували більше ніж 4,5 млрд кубометрів газу через українську ГТС стовідсотково. Тепер, очевидно, ситуація змінюється, і якщо ж ви ставите запитання, що ж буде з цими обсягами, чи зменшить "Газпром" прокачування газу через Україну на таку ж кількість — зараз на це питання складно відповісти, будемо контролювати ситуацію.

Ми знаємо, що голова ОГТСУ (Сергій Макогон — ред.) вже заявив, що він очікує це зменшення, і не зважаючи на те, що "Газпром" прокачує газ через Україну за принципом "качай або плати", тобто незалежно від того, скільки він качає, він все одно повинен заплатити встановлену суму за контрактом, підписаному у 2019 році.

Ми все одно розуміємо, що геополітично Росії вигідно висушувати Україну і створювати проблеми для всієї транзитної системи. Тому як буде розвиватися ситуація — сказати наразі складно, але очевидно, що Україна повинна проактивно діяти.

Я позитивно оцінюю крок Міністерства закордонних справ, яке викликало зараз посла як симетричну відповідь на дії Будапешта і так само я вважаю, що Україна в рамках угоди "Про асоціацію...", зокрема 274 статті — так само може звернутися про офіційні консультації до Європейського Союзу, аби дати оцінку, на скільки новий контракт між Угорщиною та Росією та "Газпромом" відповідає всім тим європейським правилам, які існують на європейському газовому ринку.

Історичні максимуми цін на газ

28 вересня ціна на газ в Європі перевищила попередній історичний максимум та перевищила позначку у 1000 доларів за тисячу кубічних метрів. Вранці 29 вересня на біржі ICE Futures ціна на газ досягла 85,24 євро за МВт/год, або 1030 доларів за тисячу кубометрів.

За словами експерта з енергетики Геннадія Рябцева, "це не ціна, а котирування". Він пояснює, що за такими котируваннями "жоден користувач на європейському континенті реальний газ не купує".

Це очікування щодо наявності надлишків газу на вільному ринку Європи, через декілька місяців. Зрозуміло, після того, як усі постачальники газу на європейський континент (а це Росія, Норвегія, Нідерланди, Алжир, Лівія, Катар, США) виконають усі свої договірні зобов'язання, то на вільному ринку газу надлишків його не залишиться, тому, що розпочинається опалювальний сезон. З огляду на це варто ототожнювати очікування фінансових учасників ринку з ринковими цінами на газ.

В Україні внутрішні ціни на газ були прив'язані до спекулятивних котирувань, тобто, з сьогодні на сьогодні. Жодна з українських компаній не уклала довгострокових контрактів на постачання газу з Нідерландів, Норвегії, США, з будь-якого іншого джерела.

ехсперди
Геннадій Рябцев. Скріншот: Youtube "Громадське"

У нас газ внутрішнього видобутку продається за ціною прив'язаних до спекулятивних котирувань. Означає, що не лише суб'єкти господарювання, не лише компанії, які використовують газ як сировину, хімічні підприємства, але і підприємства комунального сектору. Бюджетні, в тому числі лікарні, школи, заклади вищої освіти — змушені будуть платити за тими цінами, які накрутили для них прив'язавши внутрішні ціни на газ до цих самих спекулятивних котирувань.

Ціни на газ в Європі виводяться за "Гронінгенською моделлю"Гронінгенський принцип ("принцип заміщення вартості") — принцип ціноутворення в довгострокових контрактах на постачання природного газу. Вперше був застосований при укладанні контрактів на постачання газу з Гронінгенського газового родовища у Нідерландах. на основі довгострокових контрактів, які підписані у найбільших споживачів газу в Європі з компаніями-постачальниками енергоресурсу.

Основними постачальниками газу в Європі є "Газпром" і державні компанії Норвегії, Нідерландів, Алжиру, Лівії. Ці постачальники продають газ виключно за довгостроковими договорами, тому що така модель дозволяє їм компенсувати великі затрати, які понесли державні організації, компанії, коли будували магістральні газогони.

Читайте також: Уряд Угорщини обурився через реакцію України на договір Будапешта з "Газпромом"

Якщо споживачі купують газ в Європі за фіксованою ціною довгостроковими контрактами, вони не використовують весь закуплений газ, вони можуть його продати тим, хто цього потребує на ринках, де торгуються газ з сьогодні на сьогодні. Ціна на цих ринках визначається за котируваннями природного газу.

Для населення уряд України зафіксував ціну газу, за якою купується він в теплокомуненерго. Але уряд забув зафіксувати для бюджетної сфери. Для населення ціна коливається від 7,42 гривні, якщо ми не користуємось тепловою енергією. Якщо в нас газовий котел, то ціна приблизно 11 грн за куб. Все, що стосується бюджетної сфери — вони будуть купувати теплову енергію, виходячи з розрахунків ціни газу 30-35 грн за куб. Цілком зрозуміло, що це неможливо закупити такі послуги.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок