"Ми знаємо, що вони брешуть". Про що говорили у суді родичі загиблих пасажирів рейсу MH-17

"Ми знаємо, що вони брешуть". Про що говорили у суді родичі загиблих пасажирів рейсу MH-17

"Ми знаємо, що вони брешуть". Про що говорили у суді родичі загиблих пасажирів рейсу MH-17
. Суспільне Новини

6 вересня 2021 року в Амстердамі відбулося засідання суду у справі рейсу MH-17 авіакомпанії Malaysian Airlines, який зазнав катастрофи на Донеччині у липні 2014 року. Родичі загиблих звинуватили Росію у брехні щодо причин катастрофи та висловили обурення через те, що її винуватиці досі не названі.

Ріа ван дер Стін

Нідерландка Ріа ван дер Стін, яка втратила у катастрофі батька та мачуху, заявила, що переконана – винуватці трагедії брешуть про свою непричетність до неї.

"Вони брешуть, і ми знаємо, що вони брешуть, і вони знають, що ми знаємо, що вони брешуть", – процитувала жінка російського письменника-дисидента Олександра Солженіцина.

Жінка дізналася про загибель рідних 17 липня 2014 року, коли отримала дзвінок і почула повідомлення про те, що літак розбився.

"Паніка і це вбивче чекання. Але була надія. Надія, що вони наберуть і повернуться додому. Це був той час, коли ти ме можеш попрощатися, сказати "бувай", не можеш прийняти це", – розповіла ван дер Стін.

Тривалий час вона не могла примиритися із трагедією.

"Перший час у мене були нічні жахи, як тільки я засинала, там були чудові сни. У них був мій тато, я ходила по полю в Україні і шукала свого тата. Але я бачила уламки, тіла... Я продовжувала ходити сама по полю і гукала: "тато, ти де"? Він був у моїх снах, і я казала йому, що шукала його. Я дивилася на нього. Але він помер, коли літак розбився. І тоді я плакала. Щоночі і щоночі".

Згодом ван дер Стін дізналася, що фахівці не змогли ідентифікувати тіла її рідних.

"У листопаді 2014-го я отримала повідомлення від офіцера, що неможливо ідентифікувати тата і Неіл. Не можна буде попрощатися з ними фізично. Тоді ми організували меморіал-сервіс, де родичі могли попрощатися", – розповіла вона.

Однак згодом слідчі підтвердили, що батько жінки загинув у катастрофі.

"Одного ранку наприкінці листопада 2014-го, коли я повернулася додому, я побачила офіцера, який сидів на кухні за столом. Я стала нервувати. Але водночас я була щаслива, бо я все ще сподівалася на хороші новини", – поділилася Ріа ван дер Стін.

Жінці сказали, що рештки її батька вдалося ідентифікували, але вона не зможе отримати його тіло.

"Тоненька кісточка від його руки довжиною у два сантиметри – це все, що залишилося. Це було так дивно, адже він був 6 футів заввишки. А тепер така маленька частина залишилася. Але все одно я була рада", – зазначила вона.

Зрештою вдалося ідентифікувати й частину кістки мачухи дівчини.

"20 серпня 2015 року ми вирішили прийти та подивитися на те, що залишилося від тата та мачухи. В мене болів живіт, я не знала, на що очікувати та як реагувати. Вони були там. Я зайшла у кімнату, в якій стояли дві маленькі коробки із рештками, які належали моєму батьку та мачусі. Я відкрила коробку, всередині були 2 мішечки з кістками. Я взяла їх та дуже сильно притиснула до себе. Коли я стояла там, то за логікою розуміла, що це вони, але емоційно не могла це прийняти".

Згодом у ван дер Стін та її родини з’явилась можливість попрощатися із загиблими більш формально, для чого вони взяли рештки із собою та полетіли на південь Нідерландів.

Ванесса Різк

Громадянка Австралії Ванесса Різк, батьки якої загинули в катастрофі, сказала, що трагедія зруйнувала її родину.

"Сім років тому ви зламали мою сім'ю найгіршим способом, який тільки можна собі уявити. Сім років тому я твердо вирішила, що ви ніколи, ніколи не зламаєте мій дух і здатність жити і любити, так, як цього хотіли мої дорогі батьки", – заявила вона.

Ванесса обурена через те, що винуватиці трагедії досі не покарані.

"У один момент вони пішли. Пішли безповоротно. Мої батьки, які кохали один одного і не були ні в чому винні, були убиті у небі. Ніхто не був покараний за дії, які так драматично змінили моє життя. 17 липня 2014 року ми втратили наших батьків назавжди", – зазначила жінка.

Вона розповіла, що дізналася про загибель рідних рано вранці 17 липня 2014 року від подруги матері.

"О 4:30 ранку зателефонувала подруга мами та сказала про авіакатастрофу. Я швидко увімкнула телевізор. Там був літак, розбитий, на полі з квітами. Ці кадри були та є досі в моїй голові. Я бачила це на багатьох каналах. Я була засмучена, але не могла усвідомити", – зауважила Ванесса Різк.

Жінка пояснила, що напередодні трагедії спілкувалася зі своїми рідними.

"Буквально кілька годин тому я отримала повідомлення від них, що вони в аеропорту і чекають на рейс. Я зателефонувала своєму татові. Він не взяв слухавку. Я знала, що з ними були друзі, я зателефонувала їм негайно. Вони відповіли. Це був хороший сигнал. А потім я була шокована, коли дізналася, що вони летять іншим рейсом. Мій інстинкт був дуже сильним, але я вірила у найкраще".

Жінка разом зі своїм братом намагалася дізнатись, що сталося з їхніми батьками.

"Ми з братом сиділи у нього на ліжку не знали, були наші батьки на рейсі МН17 чи ні. Я почувалася пригнічено. Близько восьмої ранку того ж дня друзі нашої родини прийшли до нас із братом. І ми продовжували телефонувати кілька годин", – зазначила вона.

Згодом до Ванесси та її брата звернулися журналісти.

"Менш як за годину медіа почали питати мене про те, чи можу я підтвердити, що батьки були на борту MH17. У той момент я зрозуміла, що втратила зв'язок зі світом", – поділилася жінка.

Джеймс Різк

Брат Ванесси Різск Джеймс розповів, що 17 липня 2014 року я прокинувся від новини, яку навіть не міг уявити.

"Я отримав дзвінок від друзів, які сказали мені цю новину… Я пам’ятаю. мене трусило і я не міг контролювати це", – розповів чоловік.

Джеймс побоюється того, що ніколи не дізнається імена причетних до смерті його батьків.

"Реальність полягає в тому, що ми можемо ніколи не мати висновку або повного розкриття того, хто вбив маму і тата, і, це мене засмучує. Кожен може бачити абсолютну зарозумілість Росії, дезінформацію Росії, відсутність визнання будь-якої причетності з боку Росії та їхні сліпі заперечення", – зазначив він.

Роберт ван Хейнінген

Громадянин Нідерландів Роберт ван Хейнінген втратив у катастрофі рейсу MH17 брата Еріка, невістку Тіну, та племінника Зейгера.

"Ким були Ерік, Тіна і Зейгер? Вони любили подорожувати та цікавились культурою. Коли вони повертались із закордонних поїздок, були сповнені історій про країни, які вони відвідали, і про людей, які там живуть. Вони любили пригоди і обожнювали відкривати щось нове: країни, історію і природу", – розповів він.

Як зазначив чоловік, на момент загибелі усі троє були у розквіті сил: Ерік працював фінансовим експертом і мав хорошу посаду у банку, Тіна була вчителькою нідерландської мови, а Зейгер – дуже успішним студентом в університеті.

"Їхня швидка смерть стала шоком для всієї родини та широкого кола друзів у місті, де вони жили", – зазначив Роберт.

За його словами, трагедія рейсу MH17 закарбувалася у думках кожного, хто втратив рідних у катастрофі, але так само вона лишилася й у колективній пам'яті багатьох людей у країнах Європи та у Австралії.

"Стрільба ракетами "Бук" по беззахисному комерційному авіалайнеру – це не військова хоробрість, а, скоріше, ганебний крок назад на сходах людської гідності. Те, що "Бук" не мав наміру поцілити у MH17 не має значення", – наголосив Роберт ван Хейнінген.

Що відомо

  • 17 липня 2014 року неподалік Тореза Донецької області був збитий Boeing 777 компанії "Малазійські авіалінії", що виконував регулярний рейс МН17. Загинули всі пасажири та екіпаж (загалом 298 людей). Слідство встановило, що літак MH17 збили над Донбасом з російського "Бука". Об'єднана слідча група (JIT) назвала імена перших чотирього підозрюваних – Сергій Дубинський (позивний "Хмурий"), Ігор Гіркін (позивний "Стрелок"), Олег Пулатов (позивний "Гюрза"), Леонід Харченко (позивний "Кріт"). У листопаді 2019 року частину обвинувального висновку у справі МН-17 передали до суду Гааги.
  • 9 березня 2020 року розпочалися судові засідання окружного суду Гааги щодо перших чотирьох підозрюваних у справі щодо збиття літака рейсу МН17 у 2014 році.
  • МЗС України вважає "першим кроком до встановлення справедливості" початок судових засідань щодо збиття літака рейсу МН17. Родичі загиблих у катастрофі рейсу МН17 зустрілися з українськими журналістами та розповіли про свої очікування від суду.
  • Прокуратура Нідерландів під час судового процесу про збиття літака рейсу MH17 представила запис нових телефонних розмов, які є "найбільш конкретним доказом" причетності чотирьох підозрюваних у цій справі.
  • Захист обвинуваченого росіянина Олега Пулатова отримав від суду дозвіл доступ до уламків зі своїм експертом для оцінки пошкоджень.
  • У липні 2020 року Євросоюз закликав Росію визнати відповідальність за катастрофу MH17.
  • Російська Федерація відмовила у допиті як свідків двох обвинувачених у справі про збиття Боїнга МН17 Ігоря Гіркіна і Сергія Дубинського.
  • Рішення у справі MH17 Малазійських авіаліній, який було збито над Донбасом 17 липня 2014 року на 6 вересня, може бути винесене до грудня 2022 року.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок