"Чинили тиск на пілота". Глава Ryanair розповів про примусову посадку літака в Мінську

"Чинили тиск на пілота". Глава Ryanair розповів про примусову посадку літака в Мінську

"Чинили тиск на пілота". Глава Ryanair розповів про примусову посадку літака в Мінську

Головний виконавчий директор Ryanair Майкл О'Лірі заявив, що примусове приземлення пасажирського літака рейсу Ryanair рейсу FR4978 з Афін до Вільнюсу, яким летів білоруський опозиціонер Роман Протасевич, є "навмисним порушенням усіх міжнародних авіаційних правил".

Як пише The Irish Times, 15 червня О'Лірі свідчив у Спеціальному транспортному комітеті Великої Британії щодо інциденту з літаком. Він розповів, що білоруські диспетчери повідомили екіпажу, що була "реальна загроза, що якщо літак увійде в повітряний простір Литви або спробує приземлитися в аеропорту Вільнюса, то на борту вибухне бомба".

За його словами, капітан літака "неодноразово" просив Мінське управління повітряним рухом (УПР) надати відкриту лінію зв'язку із центром управління операціями Ryanair у Варшаві, але йому сказали, що та сторона не відповідає, що "абсолютно не відповідало дійсності".

О'Лірі зазначив, що в такій ситуації літак Ryanair мав приземлитися в Польщі або інших країнах Балтії, але на капітана чинили "значний тиск", щоб він сів саме в Мінську.

"Його не було проінструктували зробити це, але у нього не було ніяких інших альтернатив", — сказав він комітету.

За словами О'Лірі, після того, як літак приземлився в Мінську, на борт піднялося кілька невідомих із відеокамерами. Вони неодноразово намагалися змусити екіпаж підтвердити на відео, що вони добровільно вирушили до Мінська. Екіпаж відмовився робити це.

Він також додав, що пасажирів і команду літака після приземлення доправили в будівлю аеровокзалу, а капітан залишився на борту літака. Щоразу, коли він покидав кабіну, його супроводжував озброєний охоронець.

О'Лірі уточнив, що разом із Протасевичем та його дівчиною літак покинуло ще троє осіб. Він вважає, що це були співробітники спецслужб, однак не впевнений – білоруських чи російських.

На його думку, приземлення літака – це "навмисне порушення всіх міжнародних авіаційних правил, норм, правил безпеки". Також він вважає, що літак посадили під неправдивим приводом за підтримки Мінського УВС.

У відповідь на інцидент авіаційні регулятори Великобританії і ЄС заборонили білоруській авіакомпанії "Белавіа" працювати в їх повітряному просторі і наказали авіакомпаніям Великої Британії і ЄС не здійснювати польоти над Білоруссю.

Що відомо

  • 23 травня у Мінську силовики затримали Романа Протасевича, одного із засновників опозиційного Telegram-каналу NEXTA, який у Білорусі визнали екстремістським. Блогер летів літаком Ryanair з Афін до Вільнюса. Літак екстрено посадили у білоруській столиці начебто через повідомлення про мінування. У Ryanair це назвали "актом повітряного піратства". Разом із Протасевичем затримали його дівчину – росіянку Софію Сапегу.
  • Майже за добу після затримання Протасевича МВС Білорусі заявило, що він перебуває у СІЗО-1 у Мінську. Там запевнили, що він "не має скарг на здоров'я". Заява стала відповіддю на повідомлення його матері про те, що Протасевич має проблеми із серцем. Також білоруський провладний Telegram-канал опублікував відео із затриманим Протасевичем.
  • В МЗС України назвали затримання білоруського журналіста Протасевича "черговою атакою на свободу слова" та закликали його звільнити. А президент Зеленський доручив підготувати рішення про припинення авіасполучення між Україною та Білоруссю.
  • Міжнародна організація цивільної авіації заявила, що не закриватиме повітряний простір над Білоруссю після примусової посадки літака Ryanair та затримання Протасевича. Водночас низка авіакомпаній вже посилає свої літаки в обхід.
  • ЄС зупинив інвестиційну допомогу для Білорусі. А увечері 24 травня Рада ЄС офіційно заборонила білоруським авіакомпаніям літати в країни Європи і закликала звільнити Протасевича і Сапегу.
  • 26 травня уряд Польщі ухвалив заборону на вхід у її повітряний простір літакам білоруських авіакомпаній. Аналогічне рішення проголосував і уряд Литви. 24 травня Євросоюз рекомендував заборонити білоруським літакам входити у повітряний простір країн-членів альянсу.

Що було раніше

  • Улітку 2020-го у Білорусі почались масові протести після оголошення результатів виборів президента. Telegram-канал NEXTA став одним із найбільш популярних ресурсів, які висвітлювали протести. Також там публікували пости із закликами до участі в протестах, місцями проведення акцій.
  • Центральний районний суд Мінська визнав Telegram-канал NEXTA і логотип видання "екстремістськими матеріалами".
  • У середині березня 2021 року засновник опозиційного Телеграм-каналу NEXTA Степан Путило заявив, що його ресурс "більше не координуватиме акції протестів у Білорусі". Натомість команда проєкту зосередиться на розслідуваннях злочинів режиму Олександра Лукашенка.
  • У березні Управління Слідчого комітету Білорусі по Мінську зажадало визнати редакцію мережі Telegram-каналів NEXTA "іноземною екстремістською організацією" та заборонити її діяльність на території країни.

Читайте також

Кримінальні справи та порушення правил карантину. У яких випадках країни розвертали літаки

Протест світу та наслідки для Лукашенка. Що відомо про затримання Романа Протасевича у Мінську

Арешт Протасевича: Білорусь опублікувала розшифровку переговорів пілота Ryanair з аеропортом Мінська

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок