Білоруські диспетчери попередили про "мінування" пілотів літака Ryanair, на якому перебував затриманий згодом силовиками журналіст Роман Протасевич, за пів години до того, як отримали "лист від ХАМАС" із повідомленням про бомбу.
Про це йдеться у розслідуванні проєкту "Досьє", у розпорядженні якого опинилась копія листа.
Відповідно до нього, білоруські диспетчери повідомили пілотам Ryanair про мінування літака на 27 хвилин раніше, ніж самі отримали повідомлення про бомбу.
Як зазначають розслідувачі, 23 травня о 12:25 дня за київським часом на електронну пошту адміністрації "Литовських аеропортів»"надійшов лист із погрозою підірвати бомбу на борту літака рейсу FR4978, відправлене з адреси [email protected]
"Ми, солдати ХАМАС, вимагаємо, щоб Ізраїль припинив вогонь в секторі Газа. Ми вимагаємо, щоб ЄС відмовився від підтримки Ізраїлю в цій війні. Відомо, що учасники Дельфійського економічного форуму повертаються додому 23 травня рейсом FR4978. В цей літак закладена бомба. Якщо ви не виконаєте наші вимоги, бомба вибухне 23 травня над Вільнюсом. Аллаху Акбар", – йшлося у його тексті.
Відповідно до стенограми перемовин диспетчерів з пілотами Ryanair, одразу після того, як о 12:30 літак увійшов у повітряний простір Білорусі, білоруська сторона поінформувала екіпаж про можливу загрозу вибуху. О 12:33 диспетчер повідомив пілоту про те, що лист з повідомленням про бомбу було відправлено відразу в кілька аеропортів.
Однак, як з'ясував Центр "Досьє", на той момент лист від "терористів" отримали лише "Литовські аеропорти". Грецьке управління цивільної авіації заявило, що в афінський аеропорт лист із загрозою про бомбу не надходило.
"О 12:47 літак змінив курс і полетів у бік Мінська. В офіційній заяві Управління авіації Мінтрансу Білорусі не розкриваються подробиці про час отримання електронного листа, проте "Досьє" з'ясував, що копія листа від користувача Ahmed Yurlanov прийшла на електронну пошту Національного аеропорту Мінська ([email protected]) о 12:57 дня за білоруським часом – тобто майже за пів години після передачі повідомлення про можливе замінування борту", – зазначається у тексті публікації.
Як нагадали розслідувачі, при цьому не визнаний низкою країн президент Білорусі Олександр Лукашенко розповів, що повідомлення про мінування борту надійшло в "Афіни, Мінськ і Вільнюс одночасно". Після того, як білоруські диспетчери передали нібито отриману від спецслужб інформацію про бомбу пілотам Ryanair, було прийнято рішення посадити літак в Мінську. Для супроводу рейсу у повітря піднявся винищувач ВПС Білорусі МіГ-29.
Окрім того, розслідувачі звернули увагу на те, що лист був відправлений із захищеного сервісу електронної пошти Protonmail, зареєстрованого у Швейцарії.
"Такі повідомлення містять заголовок, де вказується IP-адреса сервера Protonmail (185.70.40.138). Наприклад, якщо відправити повідомлення електронної пошти з облікового запису Protonmail на Gmail, то IP-адреса, яка вказана в заголовку цього листа, буде збігатися з адресою сервера Protonmail у Швейцарії. Тому у випадку з повідомленням, відправленим з адреси [email protected], точне місцеперебування користувача визначити неможливо", — відзначили вони.
Співробітники проєкту працювали над аналізом листа спільно з виданнями The Daily Beast і Der Spiegel.
Що відомо
- 23 травня у Мінську силовики затримали Романа Протасевича, одного із засновників опозиційного Telegram-каналу NEXTA, який у Білорусі визнали екстремістським. Блогер летів літаком Ryanair з Афін до Вільнюса. Літак екстрено посадили у білоруській столиці начебто через повідомлення про мінування. У Ryanair це назвали "актом повітряного піратства". Разом із Протасевичем затримали його дівчину – росіянку Софію Сапегу.
- Майже за добу після затримання Протасевича МВС Білорусі заявило, що він перебуває у СІЗО-1 у Мінську. Там запевнили, що він "не має скарг на здоров'я". Заява стала відповіддю на повідомлення його матері про те, що Протасевич має проблеми із серцем. Також білоруський провладний Telegram-канал опублікував відео із затриманим Протасевичем.
- В МЗС України назвали затримання білоруського журналіста Протасевича "черговою атакою на свободу слова" та закликали його звільнити. А президент Зеленський доручив підготувати рішення про припинення авіасполучення між Україною та Білоруссю.
- Міжнародна організація цивільної авіації заявила, що не закриватиме повітряний простір над Білоруссю після примусової посадки літака Ryanair та затримання Протасевича. Водночас низка авіакомпаній вже посилає свої літаки в обхід.
- ЄС зупинив інвестиційну допомогу для Білорусі. А увечері 24 травня Рада ЄС офіційно заборонила білоруським авіакомпаніям літати в країни Європи і закликала звільнити Протасевича і Сапегу.
Що було раніше
- Улітку 2020-го у Білорусі почались масові протести після оголошення результатів виборів президента. Telegram-канал NEXTA став одним із найбільш популярних ресурсів, які висвітлювали протести. Також там публікували пости із закликами до участі в протестах, місцями проведення акцій.
- Центральний районний суд Мінська визнав Telegram-канал NEXTA і логотип видання "екстремістськими матеріалами".
- У середині березня 2021 року засновник опозиційного Телеграм-каналу NEXTA Степан Путило заявив, що його ресурс "більше не координуватиме акції протестів у Білорусі". Натомість команда проєкту зосередиться на розслідуваннях злочинів режиму Олександра Лукашенка.
- У березні Управління Слідчого комітету Білорусі по Мінську зажадало визнати редакцію мережі Telegram-каналів NEXTA "іноземною екстремістською організацією" та заборонити її діяльність на території країни.
Читайте також
Кримінальні справи та порушення правил карантину. У яких випадках країни розвертали літаки
Протест світу та наслідки для Лукашенка. Що відомо про затримання Романа Протасевича у Мінську
Арешт Протасевича: Білорусь опублікувала розшифровку переговорів пілота Ryanair з аеропортом Мінська
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!