Справа розстрілів на Інститутській: суд поновив провадження щодо трьох ексберкутівців

Справа розстрілів на Інститутській: суд поновив провадження щодо трьох ексберкутівців

Доповнено
Справа розстрілів на Інститутській: суд поновив провадження щодо трьох ексберкутівців
. Ексбоєць "Беркута" Олег Янішевський під час судового засідання 30 березня 2016 року. Фото: УНІАН

Святошинський районний суд столиці 19 травня поновив розгляд справи про розстріли учасників акцій протесту на вулиці Інститутській у Києві 20 лютого 2014 року щодо ексбійців "Беркута" Павла Аброськіна, Сергія Зінченка і Олега Янішевського.

Про йшлося під час трансляції суду.

"На адресу суду через канцелярію 19 травня надійшло клопотання про здійснення спеціального судового провадження стосовно обвинувачених Зінченка, Аброськіна, Янішевського... Суд оцінює це клопотання, керуючись законодавством, яке діє на сьогодні, достатнім для того, щоб оголосити про поновлення судового провадження щодо Зінченка, Аброськіна, Янішевського", — заявив головуючий суддя Сергій Дячук.

У коментарі Суспільному прокурор у справах Майдану Ігор Земсков зазначив, сторона обвинувачення планувала подання клопотання про здійснення заочного провадження, однак суд лише прийняв дане колопотання і до його розгляду не приступив.

Суд призначив дату судового засідання для розгляду цього клопотання на 2 червня на 11:00. За словами Земскова, таким чином суд надав можливість стороні захисту підготуватися до даного клопотання і навести свої доводи.

Також він зазначив, що суд перейшов до розгляду основного провадження щодо двох обвинувачених. Було досліджено "матеріали доповнення" сторони обвинувачення — записи радіозв'язків працівників ГУ МВС міста Києва за 18, 19 та 20 лютого 2014 року.

Читайте також: Поліція Іспанії заявила про затримання підозрюваного у вбивстві силовиків під час подій Майдану

Також перед цим, на початку засідання, адвокат Олександр Горошинський заявив відвід усьому складу суду у справі.

"Заявляємо відвід усьому складу суду... Ми завжди конструктивно ставилися у питаннях довіри до суду, ніколи цим питанням не зловживали. Але, зокрема, ці обставини, безумовно, на нашу думку, свідчать про те, що якась система — державна або позадержавна — рухає цю справу у політичній площині”, — заявив Горошинський, оголошуючи відвід.

Читайте також: Українські ексберкутівці опинилися в лавах білоруського ОМОНу — розслідування

Він нагадав, що матеріали щодо Аброськіна, Зінченка і Янішевського були виділені в окреме судове провадження, зупинене до розшуку цих осіб.

Горошинський також заявив, що на брифінгу 26 квітня щодо заочного засудження генпрокурорка Ірина Венедіктова заявила, що закон про зміни до законодавства щодо заочного кримінального переслідування "допоможе зрушити з мертвої точки" справи Майдану.

"І фактично... (на засіданні — ред.) 28 квітня суд у позапроцесуальний спосіб зробив відповідні виклики для трьох обвинувачених, на власний розсуд", — заявив Горошинський, зауваживши, що це зробили до ухвалення відповідного законодавства про здійснення спеціального судового провадження, адже ВР прийняла відповідний закон 27 квітня.

Читайте також: "Якби не обмін, крапку поставили б пів року тому”. Які перспективи у справі про розстріли на Майдані

Суддя Дячук на противагу цьому зазначив, що суд "здійснював такі повідомлення і раніше", керуючись законодавством, яким, зокрема, був визначений порядок повідомлення таких осіб про судове провадження, у якому вони фігурують.

“Суд робив і раніше ці повідомлення, навіть за пів року до брифінгу генерального прокурора, що зовсім не свідчить про вплив суду на генерального прокурора і на прискорення прийняття ВР закону під дії суду", — заявив він.

Зі свого боку, один з прокурорів висловив думку, що підстави для відводу суду присяжних відсутні, і закликав відмовити відмовити у задоволенні клопотання, яке, на думку обвинувачення, є необґрунтованим.

Суддя Дячук оголосив рішення: "Суд присяжних ухвалив у задоволенні заяви про відвід усьому складу суду відмовити".

У коментарі Суспільному інший адвокат обвинувачених Ігор Варфоломєєв зазначив, що сторона захисту "співставила обставини" і дійшла висновку, що суд був "упереджений", оскільки "грав однією скрипкою" із обвинуваченням і представниками потерпілих.

"Ми вважаємо, що суд упереджений — тому суд нам відмовив", — зазначив адвокат.

Засідання у судовому провадженні щодо трьох ексберкутівців наразі завершено. Далі суд після невеликої перерви продовжив судовий розгляд іншого провадження у цій справі — щодо обвинувачених ексберкутівців Олександра Маринченка і Сергія Тамтури.

Що відомо

  • Справа про розстріли учасників акцій протесту на вулиці Інститутській у Києві 20 лютого 2014 року щодо ексбійців "Беркута" надійшла до суду у 2015 році спочатку щодо двох обвинувачених — Павла Аброськіна і Сергія Зінченка. Згодом, у 2016-му році, цю справу об’єднали з обвинуваченням Олександра Маринченка, Сергія Тамтури і Олега Янішевського і почали слухати спочатку.
  • 29 грудня 2019 року відбувся обмін полоненими. В Україну повернули 76 осіб, яких тримали в полоні на тимчасово окупованих територіях Луганської та Донецької областей. Україна видала 127 утримуваних осіб, зокрема п’ятьох ексберкутівців, обвинувачених у розстрілах на Майдані.
  • Київський апеляційний суд перед обміном звільнив з-під варти 3 ексберкутівців, обвинувачених у вбивстві 48 і пораненні 80 осіб на вулиці Інститутській 20 лютого 2014 року. З-під варти відпустили Янішевського, Зінченка та Аброськіна.
  • Суд також скасував домашній арешт двом іншим колишнім беркутівцям, обвинувачуваним у цій справі — Тамтурі й Маринченку. Їх усіх звільнили під особисте зобов’язання.
  • Згодом адвокат Олександр Горошинський поінформував, що до Києва повернулися двоє ексберкутівців — Маринченко і Тамтура, яких передали до ОРДЛО в межах обміну утримуваних осіб.
  • Маринченко і Тамтура заявили, що будуть і надалі брати участь у судових засіданнях у справі розстрілів на Майдані.
  • 20 жовтня 2020 року Святошинський районний суд Києва оголосив у міжнародний розшук трьох ексберкутівців, обвинувачених у рамках справи щодо розстрілів на Інститутській у Києві в лютому 2014 року — Янішевського, Зінченка та Аброськіна. 25 листопада суд виділив матеріали щодо них до розгляду в окремому провадженні та зупинив його до розшуку цих 3 осіб.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок