"Радикальна міра, але потрібна". Тренер збірної України з дзюдо - про готовність бойкоту у разі повернення атлетів з РФ

"Радикальна міра, але потрібна". Тренер збірної України з дзюдо - про готовність бойкоту у разі повернення атлетів з РФ

Ексклюзивно
"Радикальна міра, але потрібна". Тренер збірної України з дзюдо - про готовність бойкоту у разі повернення атлетів з РФ
. Фото: НОК України

Ексклюзивний коментар Віталія Дуброви для Суспільне Спорт.

Міжнародний олімпійський комітет наприкінці березня вніс зміни у рекомендації щодо участі атлетів з Росії та Білорусі на змаганнях. МОК вирішив порекомендувати міжнародним федераціям допускати спортсменів з цих країн на позиціях нейтралітету.

Ще до рішення МОК Міжнародна федерація фехтування дозволила російським та білоруським атлетам виступати на змаганнях. У відповідь на це федерація фехтування України вирішила бойкотувати турніри, в яких змагатимуться спортсмени з цих країн. А згодом уряд в особі міністра Кабінету міністрів Олега Немчінова повідомив, що Україна бойкотуватиме змагання в усіх видах спорту, де виступатимуть росіяни та білоруси.

Прецедент зі скасуванням відсторонення російських та білоруських фехтувальників від міжнародних турнірів - не єдиний з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Ще у 2022 році міжнародна федерація боксу дозволила російським та білоруським спортсменам змагатися на турнірах під своєю егідою, причому під власним прапором. А перед цим атлетів з цих країн допускали до виступів на міжнародних турнірах з дзюдо.

Україна бойкотувала змагання в дзюдо, коли Міжнародна федерація надала відповідний дозвіл. Проте згодом IJF вирішила знову відсторонити спортсменів з Росії та Білорусі від змагань - вони не виступили на вересневому чемпіонаті світу-2022 та залишаються поза міжнародними турнірами і на сьогоднішній день.

Головний тренер збірної України з дзюдо Віталій Дуброва розповів в ексклюзивному коментарі для Суспільне Спорт про досвід бойкоту у 2022 році. І вважає його корисним: тренер упевнений, що саме завдяки чіткій позиції української федерації вдалося досягти повторного відсторонення росіян та білорусів.

  • Про досвід бойкоту України в дзюдо

"Чому це потрібно: в минулому році в дзюдо, коли російську команду допустили до участі в турнірах, ми їх бойкотували: Грендслеми в Монголії, Будапешті та Загребі, де також розігрувалися рейтингові бали, виплачувалися призові кошти. Але ми бойкотували, чітко висловили свою позицію, пропустили три змагання, і в Будапешті, коли навіть не було російської збірної, Міжнародна федерація нас просила взяти участь, щоб не було цього конфлікту. Проте чітко витримали позицію, росіян відсторонили, і упродовж року їх не було. Тому тим, хто каже про неефективність бойкоту - це неправильно. Якщо виступати як тенісисти, то маємо, що на кожному кроці всі кажуть: а от же вони змагаються, ніхто ні з ким не побився. Так, це радикальна міра, але я вважаю, що вона потрібна".

  • Чи потрібно повторювати бойкот у разі допуску атлетів з РФ та Білорусі

"Якщо росіян допустять зараз, то, на мій погляд, потрібно бойкотувати. Можливо, не бойкотувати змагання, а сутички, запливи з ними, забіги, матчі - таким чином висловлювати свою позицію. Це треба робити також коректно і гідно, бо в різних федераціях - різні правила: десь штрафи дають чи не дають. Але ті, хто кажуть, що бойкот - смерть українського спорту - це неправильно: ми не можемо легітимізувати їх [росіян та білорусів] своєю участю з ними. Думаю, якщо хочемо чогось досягти - можливо це і шантаж, і втрачаємо рейтингові бали, гроші - але якщо їхати і виступати з ними, то визнавати, що це така ж країна, що вони рівні з іншими та нормальні люди, а не орки і вбивці".

Читайте також: "Наша велика дипломатична поразка". Жан Беленюк - про рекомендації МОК повернути атлетів з РФ під нейтральним прапором
  • Про частку російських дзюдоїстів у лавах Збройних Сил РФ

"Очікуємо на рішення Міжнародної федерації, його ще не було. Напевно, будуть [засідати] після турніру в Антальї, бо він - останній перед чемпіонатом світу, після чого буде чітко визначений список учасників чемпіонату світу. Бо у нас можуть брати участь лише ті спортсмени, що посідають 1-100 місця у світовому рейтингу, решта - ні. Але тут ситуація також: якщо дивитися на рекомендації МОК, то там є, що спортсмени, які входять до лав Збройних сил та інших силових структур, не повинні брати участь. А у Росії в дзюдо навіть не 90%, а всі 95% - спортсмени, що представляють Збройні Сили чи Росгвардію. Тому ми над цим працюємо: маємо велику базу спортсменів, списки збірних, скріншоти з інтернету, статей, сайтів. Будемо працювати над цим, щоб якщо росіян і допустять, їх була б мінімальна кількість, а в дзюдо це будуть якісь 3-5% від команди".

  • Про реакцію на рішення НОК України щодо необхідності бойкоту

"Чекаємо рішення. Позиція нашої федерації на чолі з Михайлом Кошляком досить чітка: не повинні з ними змагатися та виступати, і я вважаю, що це правильно. Втім, багато після рішення НОК України критики, що не потрібно бойкотувати, треба брати участь. Але я вважаю, що тимчасовий бойкот - це одна з тих [необхідних] мір. Тим більше, що багато світової спільноти підтримують, бойкотують, скасовують змагання, а ми будемо виступати і щось доводити. Це трохи невірно, на мою думку".

Збірна України з дзюдо: що відомо

  • Бере участь на Грендслемі в Антальї, де у перший змагальний день здобула медаль - "срібло" Дільшота Халматова у вазі до 60 кг.
  • На етапі в Антальї лідерка збірної України Дар'я Білодід (до 57 кг) отримала другу поспіль дискваліфікацію через заборонену дію у чвертьфінальній сутичці.
  • Чемпіонат світу з дзюдо відбудеться 7-13 травня у Досі.

Повернення Росії у міжнародний спорт: останні новини

На початок