"Найкращий час для медалі". Дар'я Білодід здобула найбільшу перемогу за останні п'ять років, але пропустить ЧС

"Найкращий час для медалі". Дар'я Білодід здобула найбільшу перемогу за останні п'ять років, але пропустить ЧС

Ексклюзивно
Дар'я Білодід радіє "золоту" чемпіонату Європи з дзюдо
Дар'я Білодід радіє "золоту" чемпіонату Європи з дзюдо. Getty Images/Damir Sencar

Українська дзюдоїстка виборола перше "золото" у вазі 57 кг за 3 місяці перед стартом Олімпіади-2024.

ОНОВЛЕНО: За кілька днів до старту чемпіонату світу збірна України виключила Дар'ю Білодід із заявки через мініпошкодження.

Дар'я Білодід — лідерка збірної України з дзюдо у заявці на чемпіонаті світу. І володарка останньої олімпійської нагороди України в цьому виді спорту: на Іграх у Токіо дзюдоїстка виборола "бронзу" у вазі 48 кг.

Новий олімпійський цикл Білодід розпочала в іншій ваговій категорії — перейшла у 57 кг. І тривалий час не могла здобути нагороди на великих турнірах: лише через рік українська дзюдоїстка виборола першу для себе медаль ("бронзу") на рівні змагань серії Грендслем (у Парижі).

Після медалі у Парижі Білодід лише на двох турнірах не здобувала нагород в особистих змаганнях. Наразі її серія — п'ять медалей поспіль на міжнародних турнірах, яку вона довершила першим за 5 років "золотом" чемпіонатів Європи.

Після здобутого чемпіонства у Загребі Міжнародна федерація дзюдо випустила матеріал про успіх Білодід на турнірі з назвою "Нова посмішка Дар'ї", згадавши її надуспішний 2019 рік, коли вона стала чемпіонкою Європи та світу. А також продемонструвала емоції дзюдоїстки у момент завоювання "золота" Євро.

"Фото Дар'ї є особливим, оскільки вже минуло чимало часу відтоді, коли я бачив її такою щасливою, — розповів у коментарі IJF фотограф Емануеле Ді Фелічіантоніо. — [У фіналі] вона показала високий рівень — щось таке, до чого ми звикли, коли вона виступала у 48 кг. Її обличчя демонструє справжню насолоду, яку можна відчувати лише, коли ти настільки віддано чогось прагнеш".
Дар'я Білодід святкує з матір'ю перемогу на чемпіонаті Європи з дзюдо
Дар'я Білодід святкує з матір'ю перемогу на чемпіонаті Європи з дзюдо. IJF/Emanuele Di Feliciantonio

Сама Білодід називає "золото" на Євро — перемогою, що була здобута у слушний момент. Дзюдоїстка рада, що за два роки виступів у новій вазі все ж змогла досягти "золота" на такому рівні.

"Давно вже не вигравала "золото". Вже два роки я у новій категорії, але все ніяк не могла його вибороти. Ця медаль дуже важлива. Це найкращий час для неї", — розповіла дзюдоїстка в ефірі "Суспільне Студія".

А ось головний тренер збірної України з дзюдо Віталій Дуброва в ексклюзивному коментарі для Суспільне Спорт назвав "золото" Білодід закономірним результатом. І наголошує: ще у рік зміни дзюдоїсткою вагової категорії очікував, що їй знадобиться час для адаптації, після якого вона здобуватиме результати.

"Якщо переглянути мої інтерв'ю на початку олімпійського циклу, я казав, що потрібен час. Можливо, один-два роки, щоб повністю адаптуватися до цієї нової категорії. Що у Даші є час, не потрібно чекати швидких перемог, але якщо все буде виконано у повному обсязі, і буде цей час на адаптацію психологічно, то й результат буде".

Попереду у Білодід мали бути два великі старти у 2024 році: у травні — чемпіонат світу (однак вона знялася в останній момент), а вже у липні — Олімпійські ігри. Дуброва розраховує, що успіх на чемпіонаті Європи стане для дзюдоїстки позитивним і в психологічному сенсі перед головними турнірами року.

"Воно ["золото" чемпіонату Європи] важливе перед Іграми саме психологічно. Даша тепер буде вірити, що вона може перемагати топсуперниць на офіційних стартах. Що та робота, яка була проведена, не пішла нанівець, і вона рухається правильним шляхом на Олімпійські ігри. А враховуючи, що до Олімпіади лише три місяці, вважаю, що ця перемога — у потрібний час".
Дар'я Білодід - одна з чотирьох українських дзюдоїстів, що гарантують собі місце на Олімпіаді-2024 через світовий рейтинг
Дар'я Білодід - одна з чотирьох українських дзюдоїстів, що гарантують собі місце на Олімпіаді-2024 через світовий рейтинг. Getty Images/Damir Sencar

"Вона не є слабшою [за топсуперниць]: перемагала бразилійку Сілву, олімпійську чемпіонку, на рівних боролася з канадійкою Дегучі, 2-разовою чемпіонкою світу. З європейками вона всіма боролася, перемагала. Треба лише підійти у гарному фізичному та психологічному стані. Будемо сподіватися, що Даша зможе вдруге піднятися на олімпійський п'єдестал", — додав тренер.

Шлях Дар'ї Білодід до першого "золота" після зміни вагової категорії

  • 2022 рік: Дар'я Білодід розпочинає новий олімпійський у ваговій категорії — замість 48 кг виступає у 57 кг;
  • квітень 2022 року: перший турнір Білодід у вазі 57 кг — чемпіонат Європи — вилетіла у другому колі;
  • серпень 2022 року: перша медаль Білодід на міжнародних турнірах у вазі 57 кг — "золото" Кубка Європи у Ризі;
  • лютий 2023 року: перша медаль Білодід на турнірах Грендслем у вазі 57 кг — "бронза" у Парижі;
  • травень 2023 року — лютий 2024 року: Білодід здобула чотири поспіль "бронзи" в одиночних турнірах з дзюдо;
  • квітень 2024 року: "золото" Дар'ї Білодід на Євро-2024 — перше за п'ять років на континентальних першостях.

Хто така Дар'я Білодід?

  • 23-річна українська дзюдоїстка з Києва, що виступає у вазі 57 кг.
  • Білодід — бронзова призерка Олімпіади-2020 у вазі 48 кг.
  • До зміни вагової категорії Білодід також вигравала "золото" чемпіонату світу у 2018 та 2019 роках, а також Євро — 2017 та 2019 роках.
  • В олімпійському рейтингу Білодід займає 11-те місце.
На початок