Повернення дітей-сиріт на Миколаївщину: яким був шлях з окупації додому

Повернення дітей-сиріт на Миколаївщину: яким був шлях з окупації додому

Вихованці Новопетрівського інтернату, які повернулись в Україну, їх родичі
Вихованці Новопетрівського інтернату, які повернулись в Україну, їх родичі, представники влади. 31 травня 2024 року. Миколаївська ОВА/Facebook

На Миколаївщину другого червня повернулися п'ять вихованців "Новопетрівської спеціальної школи" Снігурівщини. У 2022 році дітей-сиріт росіяни вивезли спочатку на окуповану територію Херсонщини, потім до Краснодарського краю. Станом на дев'яте червня 2024 року діти перебувають під опікою родичів.

Як діти опинились в окупації, за яких умов їх вдалось повернути йшлось в етері "Українського радіо. Миколаїв".

За словами директорки департаменту освіти та науки Миколаївської ОВА Алли Веліховської, евакуація дітей-сиріт із закладів Миколаївщини відбувалась з першого дня повномасштабного вторгнення.

"Спочатку з наднебезпечних районів, виїжджали разом з вихователями, брали всі документи й вже в дорозі вирішували, куди і як. Все було непередбачувано. Перших дітей вивезли 24 лютого о 09:30", — сказала посадовиця.

На той час у Новопетрівській спеціальній школі-інтернаті навчалось і виховувалось 72 дитини, із них 14 — діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, 14 — діти з інвалідністю. Діти, яких не забрали батьки у перші дні вторгнення, залишились на піклуванні. І оскільки швидко була зайнята ця місцевість, вони опинились в окупації.

"Саме ці діти, їх всього в області 14, не встигли виїхати разом з вихователями. Там вже була розбомблена дорога, міст, відбулось замінування. Там у дітей було укриття, був запас харчів, і вони залишились у школі. Всі відповідальні органи ми оповіщали, що наші діти залишились в окупації", — каже Алла Веліховська.

Декілька разів були організовані зелені коридори, Червоний Хрест вів перемовини з окупантом, щоб дітей можна було вивезти. Кожного разу все доходило практично до вирішення ситуації: були автобуси, були люди, але обмін постійно зривався.

"Ми не могли телефонувати, тільки через сторонніх людей дізнавались, що з дітьми все в порядку, вони нагодовані, вони у безпеці. А коли їх вивезли до Херсонщини, ми написали про депортацію і викрадення дітей. Зв'язку вже не було. Приблизно через три тижні ми дізнались, що їх депортували спочатку до Анапи, потім вивезли до Грузії", — додала керівниця департаменту освіти.

Алла Веліховська зустрічає вихованця спеціалізованої школи
Алла Веліховська зустрічає вихованця спеціалізованої школи. Миколаївська ОВА/Facebook

Директорка закладу, яка постійно перебувала з дітьми, вийшла на зв'язок з закордону, каже Алла Веліховська. Втім, через небезпеку на Миколаївщині дітей додому не привезли.

Але ми організували роботу з їхніми родичами, щоб вони стали опікунами дітей. І ці діти повернулись вже в сім'ї, до своїх родичів. Дядько вже усиновив двох синів померлої сестри і це вже третя дитина, яку він всиновлює. Дівчинка закінчила інтернат і вступила до одного з наших навчальних закладів. Приїхала директор, її забрала. Кімната у гуртожитку для дитини готова. Вона під опікою педколективу.

Начальниця служби у справах дітей Миколаївської ОВА Ірина Пономарьова говорить, станом на червень є діти, які не мають законних представників, крім закладу.

"У нас був хлопчик, якого у Грузії забирала за довіреністю сестра, оскільки батько не міг виїхати через військові зобов'язання. Також дівчинка була усиновлена іноземними громадянами ще до війни, але рішення суду набуло чинності тільки у лютому 2022 року й усиновлювачі не встигли забрати. Передали дитину усиновлювачам вже на території Грузії", — говорить Ірина Пономарьова.

13 дітей до першого червня 2024 року перебували постійно у Грузії, з ними був зв'язок, ми робили відеоконференції, дізнавались думку дітей, чи хотіли вони повертаптись до України. Так, діти підтверджували це. Але найголовніше, що дало шанс швидше забрати дітей, були для деяких дітей законні представники, тобто родичі, знайомі, які виявили бажання під опіку, піклування дітей своїх близьких.

Начальниця служби у справах дітей говорить, тривалий час відбувався пошук організації, яка б могла безкоштовно привезти дітей в Україну.

"Завдяки Save Ukraine був організований такий трансфер. Четверо дітей передані законним представникам, тобто опікунам і піклувальникам. А ще одна дитина, оскільки минулого року закінчила Новопетрівську спеціальну школу поступила до професійного ліцею", — зауважила Пономарьова.

На сьогодні з дітьми неодноразово працювали психологи. Ми з департаментом освіти разом зустрічали цих дітей, спілкувались тісно три дні. Діти всі позитивні, гарно сприйняли цю зустріч, але всі дуже хотіли додому. Наразі вони в родинах, зараз відбувається адаптація.

"Для дітей, які залишились у Грузії, звісно, ми шукаємо родини. У нас є четверо хлопців. Так, вік великий, щоб їх влаштувати у сімейні форми виховання, але може є люди, які готові створити велику прийомну родину. Ми готові розглянути таку пропозицію і влаштувати цих дітей до родини. У місті Южноукраїнськ є чудова квартира, у якій можна створити таку велику прийомну сім'ю і перебувати у безпеці", — зазначила Ірина Пономарьова.

Станом на дев'яте червня 2024 року на території тимчасової окупації перебувають 19 дітей-сиріт, дітей без батьківського піклування. Це діти родом з Миколаївської області, говорить начальниця служби у справах дітей Миколаївської ОВА.

Слідкуйте за головними новинами Миколаєва та області у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.

На початок