"Обереги Миколаєва": стріт-арт, як нотатки війни на стінах прифронтового міста

"Обереги Миколаєва": стріт-арт, як нотатки війни на стінах прифронтового міста

Стінописи митців Миколаєва
Стінописи митців Миколаєва. Колаж: Суспільне Миколаїв/Яна Тітуренко

Мистецтво під час війни стає викликом для кожного митця та перебуває під впливом російської збройної агресії. Для того, аби занотувати та історично відтворити події сьогодення, митці Миколаєва малюють під обстрілами, модернізують культурну спадщину та волонтерять.

Журналісти Суспільного поспілкувалися із митцями Миколаєва про їхній досвід.

Таємничий автор: історія написів "Азовсталь" та "Миколаїв — це Україна"

Під псевдо Soer, митець команди JBKS у Миколаєві створює патріотичні графіті та написи. З початком повномасштабного вторгнення бажання підняти дух місцевих жителів і нагадати ворогам, куди вони прийшли, стало головним мотивом для команди.

Для місцевих, щоб це було як підтримка духу в такий час, в той період часу ми усі зібралися, хто малює в місті, і домовилися зробити відомий усім напис на "Дормашині".

Вибір місць для своїх робіт митець робить просто — обирає стіни, які нікому не потрібні, але могли бути з яскравими малюнками.

Автор використовує балончики з фарбою та валики. Головний меседж робіт — підтримка людей і протидія росіянам.

Реакції місцевих жителів та військових на роботи позитивні.

"Навіть були випадки, коли бабусі намагалися дати 200-300 гривень на фарбу, щоб я більше міг малювати", — каже Soer.

Під час створення графіті в умовах війни в команди були небезпечні моменти. Наприклад, коли вони малювали на Троїцькій і Космонавтів, довелося швидко завершувати роботу через обстріли.

На думку митця, роль патріотичного графіті — надихати та викликати емоції.

Подружжя, що створило обереги кожному району міста

Подружжя митців з Миколаєва, Олена та Дмитро Волошини, всю велику війну перебували в Миколаєві та замальовували стіни міста, створюючи історію для нащадків.

"Нас першочергово спонукало до творчості, мабуть, бажання підтримати людей і надати наснаги", — пояснює Олена.

Вони прагнуть донести своєю серією творів обереговий меседж, подібний до вишиванок, у які матері вкладали захисні знаки для чоловіків у родині.

Обереговий — серія стінописів, як на вишиванки матері, жінки чоловікам в родині вкладали якісь захисні знаки. Щось таке, що їх би підтримувало і захищало.

"І у нас виникла ідея це намалювати на стінах, щоб це людей захищало. І ми зробили те ж саме на стінах, і воно як наче оберігає кожен район", — каже Олена.

Зазвичай митці використовують акрилову фарбу, яку розпилюють з пульверизатора, оскільки акрил має більшу покривну властивість. Також використовують валики, кисті та іноді трафарети.

Дідова хата у Миколаївському зоопарку
Дідова хата у Миколаївському зоопарку. Архів Олени Волошиної

Подружжя взяло участь у розписі "Дідової хати" в зоопарку у таврійському стилі. Це був великий проєкт, виконаний вручну, з використанням маленьких пензлів.

Олена Волошина розповіла про свою улюблену роботу — стінопис із китом. Це був задум ще до війни, коли вона починала втілювати свої творчі амбіції на стінах міста.

Стінопис "Вільне місто, вільна Україна!"
Стінопис "Вільне місто, вільна Україна!". Архів Олени Волошиної

Ідея полягала в тому, щоб показати цінність Миколаєва та його пам'яток, на відміну від поширеної думки, що Одеса є кращою.

Тоді це мало фінансуватися міськрадою, але з грошами там, як завжди, так собі, тому нам відмовили.

"І ми планували його робити прямо на передодні війни, тому саме виплеканий. І це посилання того, що це наше світле місто, нашого майбутнього", — каже Олена.

Стінопис "МрійДій"
Стінопис "МрійДій". Архів Олени Волошиної

Вони започаткували проєкт "Музей на стінах міста", в котрому планують залучати людей до малювання стінописів.

Митець, котрий розмалював сліди обстрілів словами "Пам'ятаємо"

Художник з Миколаєва Дмитро Слепуха працював у творчому тандемі з Оленою Волошиною. Дмитро створює власні роботи не з патріотичних мотивів, попри те, що малює саме на слідах від російських касетних снарядів. Робить це, каже митець, через загальну любов до людей.

"У мене в Росії дуже багато рідних є, і тому якщо я був би налаштований проти росіян, то це виходить, що я і проти рідних своїх", — зазначив Дмитро.

Виокремлене митцем місце обстрілу на вулиці Соборній
Виокремлене митцем місце обстрілу на вулиці Соборній. Архів Дмитра Степухи

Стінописи спрямовані на творення, а не на руйнування, каже Дмитро. За задумом малюнки мають демонструвати чистоту, добро і світло.

Для мене важлива загальна любов до людей. Я розумію, що росіяни, як і українці, потрапили в цю війну проти своєї волі.

"Патріотичні малюнки ми створювали, щоб заспокоїти енергію війни, дати людям чистоту", — каже Дмитро.

Дмитро малює стінопис "Каштановий сквер"
Дмитро малює стінопис "Каштановий сквер". Архів Дмитра Степухи

Дмитро також поділився своїми думками про різницю між класичним мистецтвом і стріт-артом.

"Раніше люди захищали свої види мистецтва, але зараз є свобода вибору і взаємодопомога. Я малюю компресором, балончиками не користуюся, вони мені не до душі й, мабуть, дорогі", — пояснив він.

"Патріотичні котики" від одеських митців

Долучилися до розмальовування інфраструктури Миколаєва й митці з сусідньої Одеської області. Авторами робіт є художнє об’єднання "LBWS". Від початку війни одеські коти на малюнках стали реакцією на події в Україні. Для створення своїх робіт вони використовують аерозольні балони та акрилову фарбу.

З початку повномасштабного вторгнення, зізнаються автори, вони не мають натхнення, проте вважають, що мовчати не можна.

Джерелом ідей для малюнків є наше життя, події, також бажання завдячити військовим через творчість. Трохи підняти настрій та бойовий дух. Тому левова частина малюнків присвячена саме військовим.

Для своїх робіт митці обирають занедбані місця, де малюнок не заважатиме, або ж отримують запрошення від власників будівель.

"Дуже тішить, коли людям подобається. Спеціально для військових ми зробили патчі зі своїми котиками, і даємо їх безкоштовно військовим", — розповіли у команді.

Разом з Культурним ДесантомОб’єднання митців, всі сили яких спрямовані на Перемогу України. команда "LBWS" відвідувала деокуповані міста Харківщини та Херсонщини, де їм доводилося малювати в бронежилетах під звуки вибухів.

Стінопис присвячений начальнику Миколаївської обласної військової адміністрації Віталію Кіму
Стінопис присвячений начальнику Миколаївської обласної військової адміністрації Віталію Кіму. Суспільне Миколаїв/Назарій Рубаняк

Вони працюють без дозволу або за запрошенням, обсяги робіт варіюються від 2 до 200 квадратних метрів. Команда"LBWS" також співпрацювала з Культурними силами і допомагала різним волонтерам зі зборами.

Слідкуйте за новинами Суспільного Миколаїв у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.

На початок