Станом на початок травня 2023 року впродовж року миколаївці користуються технічною водою, що подається у мережі водопостачання з Дніпровсько-Бузького лиману. Чи задоволені жителі міста якістю води та як приймалось рішення про відновлення водопостачання після удару російських військ по водогону Дніпро —Миколаїв кореспонденти Суспільного запитали у містян та представників влади.
Рік тому, шостого травня 2022 року, до мережі водопостачання міста подали воду з Дніпровсько—Бузького лиману. Рішення приймалось швидко, розповів перший заступник міського голови, аби врятувати каналізаційні системи.
"Ніхто не знав, який буде результат. Було завдання міського голови знайти альтернативу Дніпровській воді. Місто цим було врятовано, було врятовано каналізаційні системи. Якщо немає води, першою помирає каналізація", — розповів Віталій Луков.
Воду вирішили подавати саме з річки Південний Буг, розповів директор комунального підприємства "Миколаївводоканал" Борис Дуденко, бо саме там були розміщенні необхідні потужності.
"Для того, щоб забрати воду з якоїсь водойми, потрібні потужності. Це означає, що потрібен водозабір, потрібні труби, потрібні насоси, потрібні труби від цих насосів, які передають воду далі на наші очисні споруди. Тому це єдине місце в Миколаєві, яке має ці потужності і яке може забрати воду в тому об’ємі, який потрібен місту для централізованої системи водопостачання", — пояснив Борис Дуденко.
За словами Бориса Дуденка, солоність технічної води за рік завдала збитків підприємству більше ніж на 60 мільйонів гривень. Щодня на мережах водопостачання стаються аварії.
"Якщо казати про прямі збитки, то це обліковується десь на рівні 50—60 мільйонів гривень, але те, що зараз відбувається по місту, те, що зробила вода з нашими комунікаціями — це порахувати дуже складно", — сказав директор "Миколаївводоканалу" Борис Дуденко.
Миколаївець Володимир розповідає, що за рік тричі у підвалі будинку проривало труби.
"Вода вже не солона, це вже великий плюс. Вже можна прати, помитися можна, тому що вона була раніше дуже сильно солона і жовтуватого кольору. В їжу ще її не використовуємо. У під’їзді, я живу на першому поверсі, то у підвалі тричі проривало від іржі труби, тому що солона вода дуже роз‘їдає метал", — згадав Володимир.
Що відомо
- Водопостачання в деяких районах Миколаєва було відсутнє з 12 квітня 2022 року через пошкодження водоводу російськими військами.
- З шостого травня 2022 року в Миколаєві розпочалось заповнення водопровідної системи міста технічною водою з річки Південний Буг. Станом на шосте травня 2023 року вода у водопровідній системі Миколаєва залишається технічною.
- Аналізи води у системі водопостачання Миколаєва довели її непридатність до вживання.
- Мережі водопостачання міста складають близько 1200 км, близько 800 км каналізаційна мережа. Водогони різних діаметрів — від 100 мм до 1400 мм. У Миколаєві потребують заміни понад 240 кілометрів труб водопровідної мережі.
- Під час сесії Миколаївської міської ради 9 березня 2023 року була прийнята "Програма з відшкодування витрат на відновлення внутрішньобудинкових мереж водопостачання співвласникам багатоквартирних будинків міста Миколаєва на 2023-2024 роки".
- Для покращення водопостачання та водовідведення в Миколаєві 13 квітня 2023 року Європейський інвестиційний банк схвалив місту додатковий кредит у розмірі 20 млн євро. Фінансування надається у межах Програми розвитку муніципальної інфраструктури України (ПРМІУ) і допоможе Миколаєву завершити процес реконструкції та покращення систем водопостачання міста.
Слідкуйте за новинами Суспільного Миколаїв у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.