Перейти до основного змісту
"Харків спадковий". Алчевські-Бекетови — не знищений рід. Оповідь спадкоємиці

"Харків спадковий". Алчевські-Бекетови — не знищений рід. Оповідь спадкоємиці

Ексклюзивно
Бекетов та Алчевська
Олексій Бекетов, Ганна Алчевська та Олена Рофе-Бекетова. Суспільне Харків/Колаж: Юлія Лодяна

Олексій Бекетов — український архітектор, академік архітектури та художник, все життя прожив у Харкові, де спроєктував понад 40 будівель. У 1889 році одружився з Ганною Алчевською — спадкоємицею відомого меценатського роду.

У циклі матеріалів "Харків спадковий" Суспільне спілкується із нащадками відомих людей, які доклали руку до творення українського міста, яким ми знаємо його сьогодні.

Правнучка Бекетова та Алчевської Олена Рофе-БекетоваПрізвище "Рофе" — це прізвище дідуся Олени Семена Семеновича. За нього вийшла заміж донька Олексія Бекетова — Олена. розповіла про незмінний дух Харкова, мистецький спадок та мрію архітектора.

Бекетови: науковці та митці

Батько Олексія Бекетова Микола був одним з основоположників фізичної хімії, академіком. За словами Олени Рофе-Бекетової, він був першим з Бекетових, хто переїхав до Харкова з території сучасної Росії.

"У школі вивчають електрохімічний ряд напруг металів. Бекетов був одним з тих, хто відкрив цеБекетов встановив ряд активності металів. З точки зору світової спадщини, Микола Бекетов відоміший за свого сина. Це видатна особистість для науки. Деякий час прожив у Харкові, потім він переїхав до Петербурга, бо його обрали до Петербурзької академії наук", — розповідає спадкоємиця.

Микола Бекетов
Микола Бекетов. Робота Марії Раєвської-Іванової, 1871 рік. Харківський художній музей

У Харкові народився Олексій Бекетов та його брат Миколатрагічно загинув під час переходу на човні морем з Партеніта до Ялти.

"Микола Миколайович Бекетов та його дружина Олена Карлівна дружили з родиною Алчевських. Всі вони були засновниками "Громади" у Харкові. Так український Харків отримав розвиток", — каже Рофе-Бекетова.

"Сто років любові" та колискові від Бекетова

За проєктами Олексія Бекетова активно розбудовувався Харків. У родині ж його пам'ятають як надзвичайно дисципліновану людину.

Олексій Бекетов
Олексій Бекетов. Суспільне надбання

"Мій тато народився за рік після того, як померла Ганна Олексіївна Алчевська, знав він тільки Олексія Миколайовича. Він з великим теплом згадував дідуся. Казав, що дідусь був суворим, але справедливим. Він міг приходити ввечері до мого тата співати колискові. Навчав мого тата малювати, брав його на прогулянки — пропонував то хатинку намалювати, то ще щось, показував, як треба. Олексій Миколайович дбайливо ставився і до тата, і до його молодшого брата Володимира Семеновича", — говорить Олена Рофе-Бекетова.

Олексій Бекетов був досить дисциплінованою людиною — це накладало свій відбиток. Він підтримував себе у спортивній формі. Останні дні вже лежав, але до останнього, поки він рухався, зранку обов'язково робив ранкову зарядку, а раніше у житті він і великим тенісом займався. Завжди був підтягнутий, стрункий.
Алчевські-Бекетови
Олексій Бекетов та Ганна Алчевська. Суспільне надбання

У родині збереглися листи пращурів: "Коли згадую про ці листи, я думаю, що якби я писала історію про родину, я б назвала свою книгу "100 років любові".

Діяльність Алчевських на мапі міста

"Моя бабуся — донька Бекетова — розповідала, що Христина ДанилівнаХристина Данилівна Алчевська — дружина промисловця, мецената Олексія Алчевського, педагогиня, громадська діячка. Мати дружини Олексія Бекетова — Ганни була досить емоційна взагалі. Це видно і по листах її також. Олексій Кирилович був більш стриманим. В усіх листах, що збереглися в родині всі звертаються одне до одного лагідно, з любов'ю", — розповідає спадкоємиця.

листи стародавні
Листи, які збереглися в родині. Фото надала Олена Рофе-Бекетова
Читайте також: Родина Алчевських: якою була інтелігенція Українського Сходу до радянської колонізації

Олексій Алчевський — підприємець, банкір, меценат. На його честь назвали місто Алчевськ, яке нині окуповане РФ. У 1862 році Христина Алчевська заснувала Харківську жіночу недільну школу. У школі також викладали всі її діти.

Алчевські
Зліва — Олексій і Христина Алчевські в молодості. Справа — Олексій Алчевський (1835–1901). Суспільне надбання

"У мемуарах Христина Данилівна пише про історію своєї школи: "Нам забороняють навчати українською мовою. Якщо ви десь почуєте українську пісню, знайте: це співають учениці нашої школи". Той факт, що вона офіційно не може викладати українською, не зупиняв її в тому, щоб поширювати українське слово. Вони робили багато заходів, і позашкільного навчання, і співи", — каже Олена Рофе-Бекетова.

Школа, заснована Христиною Алчевською (перша ліворуч)
Школа, заснована Христиною Алчевською (перша ліворуч).
Попри ризики зі сторони влади, Алчевські не тільки поширювали українську культуру, але і підтримували політично-суспільні рухи, які нині можна назвати націоналістичними та феміністичними.
Христина Алчевська
Христина Алчевська (1841–1920). Суспільне надбання

У Харкові Алчевські встановили перший пам'ятник Шевченку, попри те, що не отримали дозволу на це — зведення пам'ятників поету на міській земельній ділянці заборонялося владою. Щоб обійти заборону, Алчевські поставили мармуровий бюст на території своєї садиби й замінили паркан на легку огорожу — щоб пам'ятник було видно з дороги. Нині цей бюст зберігається у Київському музеї Шевченка.

перший пам'ятник тарасу шевченку
Націоналісти Левко Мацієвич і Микола Міхновський та актор Северин Паньківський (стоїть) біля першого пам'ятника Тарасу Шевченку. Суспільне надбання

"Російськість" Бекетових

У свідомості росіян є переконання, що академік Бекетов — це їхній митець.

"Родина Бекетових згадується у стовбових книгах Російської імперії, заснувався рід десь на Волзі, і, чесно кажучи, має трохи азійські риси обличчя. Але Бекетови стали історією України. Олексій Миколайович повернувся з Петербурга до Харкова зі словами, що він хоче "жити і віддати всі свої сили рідному місту". Йому пропонували роботу після навчання у художній академії, він міг там лишатися. Він у листах писав, що "стояв, дивився на палаци і згадував наш Харків — відчував всім серцем, що хочу повернутися і віддати всі свої сили рідному місту", — говорить Рофе-Бекетова.

Микола Алчевський (1872–1942) та Олексій Бекетов (1862–1941)
Микола Алчевський (1872–1942) та Олексій Бекетов (1862–1941). Суспільне надбання

Під час повномасштабного вторгнення РФ ударами пошкоджені близько десяти будівель, спроєктованих архітектором Олексієм Бекетовим. Переважно в будівлях знищені вікна. Вікна є важливою деталлю автентичних споруд: оригінальне скло, шибки та ручки вже не відновити, розповідала Суспільному архітекторка Катерина Кублицька.

маєток бекетов
Одна з пошкоджених будівель. Маєток, спроектований архітектором Бекетовим, у березні пошкодила російська ракета. Листопад 2022 року. Фото: Олена Клименко/Суспільне Харків

Також, зокрема, у Будинку вчених був пошкоджений вітраж "Муза архітектури". Це сталося вдруге за історію будівлі: вперше це було під час Другої світової.

Спадок для міста і родини

У юності, каже Олена Рофе-Бекетова, не було усвідомлення, гуляючи центром Харкова, що частину будівель побудував її прадід.

"Я 70-го року народження. В ті роки я б не сказала, що Бекетов був такий відомий для нефахівців, як зараз. У мене є близька подруга, з якою ми стали спілкуватися вже навчаючись в університеті. Вона якось сказала, що на момент нашого знайомства не знала, хто такий Бекетов, ніяк не асоціювала мене з кимось, тож обтяженою славою Бекетова я не була", — говорить спадкоємиця.

Нині уявити собі центр Харкова без бекетівських будівель неможливо, розказує Рофе-Бекетова.

Інститут мікробіології та імунології ім. Мечникова
Інститут мікробіології та імунології імені Мечникова, спроєктований Бекетовим. Інститут мікробіології та імунології ім. Мечникова/Facebook

"З будівель, які спроєктував мій прадід, мені подобається будинок Харківського медичного товариства на Максиміліанівській. Велику частину своєї краси він втратив. Раніше він мав дах як шатро і це досить складний дах з архітектурного погляду. Його просто зняли й так не поставили. Також люблю будівлю, де нині Інститут мікробіології і імунології імені Мечникова. На мене справляє враження і зовнішній вигляд, і коли заходиш, то бачиш цікавий інтер'єр", — каже вона.

Харківське медичне товариство. Особняк професора Миколи Сомова, так званий «пряниковий будиночок»
Будівля Харківського медичного товариства. moniacs.kh.ua

У радянські часи частину власного майна родина втратила через націоналізацію, голодомори, окупацію та війну.

пошкоджена будівля
Пошкоджена будівля. Маєток, спроектований архітектором Бекетовим, у березні пошкодила російська ракета. Листопад 2022 року. Фото: Олена Клименко/Суспільне Харків

"Частину майна націоналізували, частину — були вимушені продавати, щоб вижити. Щось збереглося. Нині ми живемо в одному з помешкань будинку, який спроєктував Олексій Бекетов у 1912 році для своєї родини, одну з квартир він призначав своєму другу — художнику Песткрикову", — говорить Олена Рофе-Бекетова.

готовальня
Готовальня Олексія Бекетова. Фото надала Олена Рофе-Бекетова

мундштук
Мундштук Олексія Бекетова. Фото надала Олена Рофе-Бекетова
Якось моя подруга мені сказала: "А як взагалі твого прадіда не розстріляли?". У родині розповідали, що моєму діду — Семену Семеновичу — "пропонували" докладати про діяльність Олексія Бекетова, бо вони жили разом. Він, звісно, відмовився. Ймовірно, що за родиною все одно було стеження.

Олексій Бекетов помер у 1941 році під час німецької окупації Харкова. Пережити Другу світову вдалося батькові Олени Федору Семеновичу Рофе-Бекетову. Він також застав російські бомбардування Харкова під час повномасштабного вторгнення.

Друга світова та Російсько-українська війна у Харкові
Колаж. Німецька окупація Харкова, 1941 р., і центр Харкова у 2022 р. Праворуч видно забиті деревом вікна Харківської міськради після ракетних обстрілів армією РФ. Джерела: ww2db.com/Johannes Hähle | Cуспільне Харків

"З 2014 року батько розумів, що відбувається. Він засуджував Росію, у нього не було коливань. Коли почались обстріли Харкова, татові вже було 89 років. Він розумів, що відбувається, коли спускалися до підвалу. Він дійсно пережив Другу світову дитиною. У 1941-му йому було дев'ять років. Пам'ять про те, що він пережив, була з ним все життя", — згадує донька.

"Мультикультурність додає в залізобетон міцності"

Харків зміг зберегти і зміцнити ті риси, які були притаманні йому і на початку ХХ століття, каже Рофе-Бекетова.

"У Харкові завжди перепліталися різні культури, люди. Він завжди був мультикультурним містом і це не змінилося. Це допомагає місту встояти. Це важлива риса Харкова, яка допомагає нам — переплетені людські зв'язки, коли всі ми одне одного підтримуємо і доповнюємо. Така мультикультурність додає в залізобетон міцності", — говорить Олена.

Я думаю, що у Харкова завжди була впевненість в собі і вміння зорієнтуватись, в будь-якій ситуації швидко зібратися і діяти.
Олена Рофе-Бекетова
Олена Рофе-Бекетова з донькою Іриною Рофе-Бекетовою біля будівлі університету міського господарства після російських влучань по ній. Фото надала співрозмовниця

У місті на честь Олексія Бекетова названа вулиця, станція метро та національний університет міського господарства. На честь родини Алчевських — вулиця у центрі міста.

Олена Рофе-Бекетова на вулиці Алчевських у Харкові
Олена Рофе-Бекетова на вулиці Алчевських у Харкові, листопад 2024 року. Суспільне Харків/Євген Гертнер

Мрія Бекетова

З 2014 році Олена Рофе-Бекетова займається волонтерством. Вона — голова двох благодійних фондів, один з яких присвячений родині, другий — допомозі українським захисникам та Харкову. Нині, говорить спадкоємиця, призупинила діяльність родинного фонду і віддає всі сили "Харкову з тобою".

Олена Рофе-Бекетова поруч з пам'ятником Олексію Алчевському
Олена Рофе-Бекетова поруч з пам'ятником Олексію Алчевському, який є подарунком міста Алчевська до святкування 350-річчя заснування Харкова. Суспільне Харків/Євген Гертнер

"На жаль, з 2014 року у мене все менше часу було для родини, але я дуже вдячна своєму чоловікові, доньці, бо вони не дали мені забути, що у мене є родина. Ні про яку волонтерську допомогу не могло б йти мови, якби у мене не було підтримки. З 2022 року донька також активно включилася у волонтерську діяльність. Весь час у Харкові", — розповідає вона.

Бекетови
Олена Рофе-Бекетова з донькою Іриною та чоловіком Дмитром. Юлія Нармунцева

Чоловік Олени — Дмитро Милославський — старший науковий співробітник Національного інституту терапії ім. Любові Малої, кандидат медичних наук, лікар-кардіолог вищої категорії. Донька — Ірина Рофе-Бекетова — працює проєктною менеджеркою та очолює харківський осередок "Пласту" — "Станиця Харків".

Олена Рофе-Бекетова
Олена Рофе-Бекетова з чоловіком Дмитром Милославським. Юлія Нармунцева

Зв'язок з родичами зі гілки Бекетових родина Олени підтримує. Прізвище Алчевських могло зберегтися тільки в інших гілках родини, достеменно про це невідомо.

"Частина родина Алчевських була в Криму. Тато спілкувався з їхнім старшим поколінням до 2014 року. Далі — ні. У мене немає контактів. Зв'язків не збереглося", — говорить Рофе-Бекетова.

три покоління родини
Три покоління родини. Зліва-направо: Олена Рофе-Бекетова, її чоловік Дмитро Милославський, батько Федір Рофе-Бекетов та донька Ірина Рофе-Бекетова, 2021 рік. Благодійний фонд родини Алчевських-Бекетових/Facebook

У місті Алчевськ, яке названо на честь пращура Олени та нині окуповано Росією, є історичний музей. Зі співробітницями музею родина довгий час підтримувала зв'язок, але нині він обірвався.

В Олексія Бекетова та Ганни Алчевської, яку вдома називали "Галею", було четверо дітей: вони роз'їхалися різними країнамистарша донька Христина жила певний час з родиною у Болгарії, старший син Микола емігрував до Канади. Олена Бекетова (бабуся Олени Рофе-Бекетової) лишилася у Харкові. Середня донька Марія померла під час інфекційної епідемії у Середній Азії. В академіка була мрія, щоб вони всі ще зібралися за спільним столом, яка так і не справдилася.

Бекетов як художник
Живописні роботи Олексія Бекетова: інтер’єр родинного особняка (ліворуч), портрет дружини Ганни (праворуч). Харківський художній музей

"Для зборів в родині була пляшка вина — від брата Олексія — Миколи Миколайовича. Її відкоркувала бабуся вже моя, коли хворів дідусь, і лікарі йому порадили випити якісного вина. Частина лишалася до 1998 року, коли приїхала донька Миколи Бекетова, який емігрував до Канади, разом зі своїм чоловіком. І так частково возз'єдналися".

пляшка вина
Пляшка вина, яку Олексій Бекетов планував відкоркувати, коли сім'я збереться разом. Саму пляшку передали до будинку-музею Бекетова, який розташований поруч з Алуштою. Фото надала співрозмовниця

Нині представники різних гілок не збираються разом — це складніше через війну: "Сподіваюсь, ще буде можливість зібратися всім разом за одним столом".

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Telegram, WhatsApp, Facebook, Viber, Instagram, Youtube

Топ дня

Вибір редакції

На початок