Жительки Мирнограда Ніна та Людмила залишаються у місті попри обстріли армії РФ, атаки дронами та наближення лінії фронту. Жінки опікуються покинутими котами. Вдома у них немає газу, води та світла. Готують на вогнищі під звуки вибухів. Як живуть в таких умовах та чи планують виїжджати з прифронтового Мирнограда на Донеччині — у репортажі Суспільне Донбас.
Під звуки вибухів на вогнищі біля будинку у Мирнограді місцеві жительки готують їжу. Вдома немає газу, кажуть жінки.
"Котам в основному готуємо. А собі зварили суп й кашу зварила гречану", — каже жителька Мирнограда Людмила.
Ніна та Людмила опікуються 17 покинутими котами.
"Ну, якісь наші, теж здавна, приблудні. Вони в нас постійно, ми їх годуємо, з давніх давен. Потім люди виїхали, покинули, і вони до нас підходять, поїв — і залишається. Поїв — і залишається. Ще ходжу там біля лікарні годую котиків, там, як йду на ставок, там їх 4-5", — говорить жителька Мирнограда Ніна.
Ніна розповідає: централізованого водопостачання вдома також немає. Дрова для вогнища збирають на вулиці.
"А ходимо туди, де дерево впало — притягла, розібрала. Купуємо пити. Для туалету — ставок. Ще його не знищили. Зараз шахта перестане (працювати — ред.) — і ставочок вже висихає", — каже жінка.
Місцевий магазин працює від генератора, додає Ніна. Електрики немає. Виїжджати жінки не планують.
"Не збираюся взагалі нікуди, колись воно закінчиться. От і переживемо, але у своїх стінах", — каже Ніна.
Жителька Мирнограда Людмила розповідає, родичів до яких вона могла би виїхати — немає.
"Я тут 66 років вже прожила, куди я поїду, вже немає нікого, ні сестер, ні брата, нікого. Немає тут нікого, лікарня виїхала, лікарі виїхали, взагалі все. Я чернобилець на обліку й мені виписували ліки. На три місяці мені виписали, а там на скільки вистачить", — каже Людмила.
Віталій щодня долає близько трьох кілометрів пішки, аби набрати воду з криниці.
"Коли тричі на день, коли чотири рази приходжу за день. П'ємо, варимо, в туалет, прання. Це просто, що зараз людей немає, а буває вранці, тут взагалі й черги бувають. А от хто машинами, мотоциклами, з візками йдуть, хто в ручну, хто велосипедом приїжджає", — говорить житель Мирнограда.
Чоловік каже, евакуюватись з міста не може з фінансових причин:
"Виїжджати це, щоб гроші були треба. А в мене мінімальна пенсія з інвалідності — 2300 гривень, тож. А виїжджати, що ж, треба, як кажуть, і за житло платити, та за все платити. А з моєю пенсією, куди я поїду".
Жителька Мирнограда Ольга розповідає, теж годує покинутих котів та собак.
"На день, котів хіба що багато, до тридцяти, а собаки, як виходить, по десять. Буває, ставимо корм і навіть не бачимо, хто там з'їдає. Багато собак. Є поки що балони газові. Є можливість готувати. Але світла немає, газу немає, то ж купили газовий балон, заправили. Подивимося, якщо буде можливість з тваринами виїхати. Тварин не хочу кидати", — говорить жителька Мирнограда Ольга.
Місцева влада питну воду людям наразі не розвозить, говорить виконувач обов'язки начальника міської військової адміністрації Юрій Третяк.
"По декілька разів на день бувають обстріли. У нас вода є там, де є світло, є скважини, люди набирають. Задля поліпшення умов проживання людей, які залишаються будь-що, наражати на небезпеку інших людей, у яких теж є свої діти, сім'ї, батьки, — ніхто не буде", — говорить Юрій Третяк.
За словами Юрія Третяка, у громаді наразі проживають близько 1900 людей.
"З них приблизно 1600 — це в місті Мирноград. Тут бувають, мешкають люди, ми їх знаходимо. Це з інших громад, які вже окуповані, з сіл, які займають пусте житло, і мешкають тут. Коли їх питаєш, чому не евакуються, то: "Ми й гірше переживали, тут поки не на стільки". В їх розумінні. Хоча, мирні люди зараз гинуть", — розповідає Юрій Третяк.
Третяк додає: Мирноград наразі приблизно два кілометри від лінії фронту.
Читайте всі новини Донбасу в Telegram, WhatsApp, Facebook, YouTube та Instagram
Матеріал виготовлено за сприяння Міжнародного Фонду Страхування Журналістів від Асоціації “Незалежних Регіональних Видавців України”, що є складовою програми підтримки Voices of Ukraine, яку координує European Centre for Press and Media Freedom. Voices of Ukraine реалізується у межах Ініціативи Hannah-Arendt-Initiative і фінансується German Federal Foreign Office. Програма забезпечує страхування журналістів, але не впливає на редакційну політику, даний матеріал містить виключно погляди та інформацію, отриману редакцією.