Місія ООН зі встановлення фактів щодо інциденту в Оленівці розпочне свою роботу найближчими днями. Про це повідомив уповноважений Верховної ради з прав людини Дмитро Лубінець. У своєму дописі у Facebook він аналізує склад команди та висловлює сумніви у її неупередженості.
Головою місії генсек ООН Антоніану Гуттереш призначив генерал-лейтенанта у відставці з Бразилії Альберто дос Сантоса Круза.
"Альберто дос Сантос Круз активно підтримував чинного крайньоправого президента Бразилії, як в його передвиборчій кампанії, так і після обрання. Варто нагадати, що сам Жаїр Болсонару провів зустріч із Путіним в Москві 16 лютого 2022 року, де висловив “солідарність” з Росією, без уточнень обставин. А вже за кілька днів “призупинив” повноваження свого віцепрезидента Гамільтона Мурао за порівняння російської агресії з актами вторгнення Гітлера в 30-х роках у Європі", — написав Лубінець.
До складу Місії також увійшла колишня директорка Бюро ОБСЄ з демократичних інститутів і прав людини Інгібйорг Сольрун з Ісландії.
За інформацією омбудсмена, представництво України при міжнародних організаціях у Відні неодноразово зверталося Інгібйорг Сольрун з проханням відреагувати на системні порушення прав людини на тимчасово окупованих територіях Криму та Донеччини й Луганщини.
"Найбільш виразниою є заява Ґісладоттір, де вона засуджує рішення українського парламенту у 2019 році про обмеження можливості російським спостерігачам входити до складу моніторингових місій за виборами напередодні президентських перегонів, а також зазначила, що “спостерігачі від Росії представляють не цю країну, а ОБСЄ", — повідомив Лубінець.
Третім представником місії є учасник поліцейських місій ООН у Малі нігерієць Іссуф Якуб. Як повідомив Лубінець, РФ мала великий вплив на події в Малі. Західні країни робили багато заяв щодо залучення військовою хунтою Малі ПВК "Вагнера", що призвело до виведення французьких миротворців з країни.
"Очевидно, що тільки такий склад місії міг задовольнити Росію, і сьогодні ми бачили заяву замголови МЗС РФ Андрія Руденка про “обговорення деталей поїздки, маршрути та склад”. Не здивуюсь, що місія в Оленівку відбудеться за прикладом МАГАТЕ, де замість міжнародних медіа доступ отримають кремлівські пропагандисти, а учасників місії проведуть по запланованому маршруту. Здається, вони до цього готові", — резюмує Лубінець.
Що відомо
- Під час вибуху в ніч проти 29 липня, який пролунав на території колишньої виправної колонії в смт Оленівка на тимчасово окупованій території Донецької області, була знищена будівля, де утримували українських військовополонених. За даними росіян, загинуло понад 50 українських захисників, кількість поранених невідома. За даними Офісу генпрокурора України, поранення дістали 130 людей.
- За словами уповноваженого Верховної Ради з прав людини Дмитра Лубінця, Україна розпочала процедуру повернення тіл загиблих українських військовополонених в Оленівці Донецької області.
- Україна вимагає від РФ надати списки загиблих і поранених в Оленівці українських військових.
- Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш 3 серпня повідомив, що ООН запускає "місію по встановленню фактів" трагедії в Оленівській колонії.
- Європейський суд з прав людини попередив, що трибунал, створений Росією для так званого "суду" над українськими військовополоненими в Маріуполі, стане порушенням Європейської конвенції з прав людини.
Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram