Вимкнути інтернет у місті на цілий день, залишити без мобільного зв’язку на місяці, заборонити соцмережі — Росія на захоплених територіях Донеччини, Луганщини та інших регіонів не просто створює обмеження, аби жителі отримували лише вигідну окупантам інформацію, працює тут, як на випробувальному полігоні. Це говорить керівник телеканалу для окупованих територій eQtv Олександр Глущенко. Методи цифрової блокади почали використовувати з 2022 року, діють нерідко руба. Як це було 9 травня цьогоріч, коли на час російського свята “День побєди” вимкнули мобільний інтернет та зв’язок у Луганську.
Як Росія одинадцять років створює “цифровий ГУЛАГ”, чим відрізняються їхні дії у новокупованих після 2022 року регіонах та які можливості обходити цифрову блокаду у жителів Донецької та Луганської області — Суспільне Донбас поговорило з експертами та людьми, що живуть в окупації.
Як все починалося
Увійшовши у 2014 році в окуповані українські міста, Росія — вимкнула українське телебачення і радіо, замінивши їх російським ефіром, розповідає керівник телеканалу для окупованих територій eQtv(eQualitie — це канадська некомерційна організація, яка розробляє відкриті та багатофункціональні системи, орієнтовані на конфіденційність, онлайн-безпеку та свободу слова. Українсько-канадська команда компанії eQualitie запустила супутниковий канал eQtv для тимчасово окупованих територій, який розповідає про те, як обійти цензуру та блокування, розповідав в інтерв'ю "Детектор медіа" Олександр Глущенко. За його словами, браузер Ceno, який розробила компанія, дозволить читати незалежні медіа на окупованих територіях без VPN, і навіть якщо Росія відімкне зовнішній інтернет.) Олександр Глущенко.

“Архітектура телебачення будувалась від великого міста в регіони, і Донецька телевежа покривала територію радіусом 100 кілометрів. Щоб Донецьк не зміг приймати сигнал — підірвали телевежу у Слов’янську. Наступний крок — росіяни поставили свій передавач. Він в декілька разів потужніший, ніж були українські передавачі, для того, щоб в зоні покриття вежі були підконтрольні Україні території”, — пояснює Глущенко.
Через те, що від початку ефірні антени були направлені на Донецьк, в бік головної ефірної вежі, говорить керівник проєкту eQtv, то українські глядачі мали виключно російське та створене фейковою окупаційною владою телебачення.
Аналогічно вчинили і з інтернетом. Росіяни перемкнули мережі на власних провайдерів і відрізали доступ до безпечного інтернету. Проте перші роки окупації глобальних блокувань не відбувалося, додає Глущенко: більшість соцмереж та українських сайтів були у вільному доступі.
З мобільним зв’язком було складніше. Якщо на базі захоплених “Кіївстару” та “Лайфу” в Донецьку та Луганську почали створювати локальних операторів “Фенікс” та “Лугаком”, то “Водафон” захопити не вдалося. Мобільний оператор, хоч і з перервами працював до кінця лютого 2022 року. Зрештою і його вимкнули.

Після повномасштабного вторгнення на новоокупованих територіях росіяни не розтягували процеси на роки — вимикали зв’язок, інтернет та телебачення в перші дні окупації, — розповідає Олександр Глущенко. Вже за три місяці від початку повномасштабної, повідомляв Генштаб, на всій тимчасово захопленій території окупанти заблокували доступ місцевих до українських операторів мобільного зв’язку та інтернету.
“З 2022 року вони свою схему спростили до максимуму, щоб вона була швидкою. Херсонська область, Запорізька, там окупація телебачення, радіо та мобільного зв'язку відбувались майже миттєво. Наступними після окупаційних військ заходили інженери або ці інженери були військовими, які вимикали українське телебачення, вимикали українське радіо, переналаштовували все, і одразу з Криму тягнули оптику "Міранди Медіа"(Російський провайдер інтернету та мобільного зв'язку, частина активів якого належить Ростлекому — ред.) для того, щоб включити її в точках, де можна було підключити провайдерів, щоб вони отримали доступ до інтернету саме через Росію”, — каже Глущенко.
Водночас після 2022 року росіяни перестали точково вимикати інтернет, зв'язок чи доступ до інших ресурсів, розповідає спеціаліст цифрової безпеки в nadiyno.org Павло Бєлоусов.
“Ми побачили пару днів тому побєдобєсіє, коли не заморочувалися, а просто рубанули абсолютно все, тому що так простіше. Вимкнули одразу і мобільний зв’язок, і інтернет. При тому навіть своїх не пожаліли”, — наводить приклад Бєлоусов.

Інтернет, телебачення, соцмережі: які обмеження в окупації діють зараз
Наразі на окупованих територіях заблокований доступ до застосунків та сайтів українських медіа. Серед них і сторінки медіа — Суспільне, Радіо Свобода, Українська правда, Громадське радіо тощо. Більше того, “Роскомнадзор” блокує навіть частину VPN-сервісів(Узагальнена назва клієнт-серверних технологій, які дають змогу створювати віртуальні захищені мережі поверх інших мереж із нижчим рівнем довіри), щоб люди не могли обходити заборони.
Під блокування потрапили не лише українські медіа, а й соцмережі: Facebook, Instagram, YouTube. Користуватися соцмережами люди можуть за допомогою анонімайзерів(засіб для приховування інформації про комп'ютер чи інший пристрій, або про користувача в мережі за допомогою віддаленого сервера — ред.), проте YouTube росіяни уповільнили до такого стану, що не кожен VPN-сервіс дозволяє користуватися ним і робити це безперешкодно.
В Луганській області у 2023 році, ніби в цілях безпеки, вимкнули мобільний інтернет. З появою нових російських операторів мобільний трафік повернувся, але не всюди.
Спроби заблокувати Telegram в окупації робили ще до повномасштабного вторгнення у 2018 році. Не впоравшись із цим російські окупанти в Луганській області у червні 2022 році вимкнули Viber(А 13 грудня 2024 року Роскомнадзор обмежила доступ до Viber не лише для жителів окупованих територій, а і на території Росії). Водночас Telegram почали використовувати не тільки як месенджер, але й як платформу, де фейкова окупаційна влада веде свої канали.
“Зараз легше зловити умовний Маяк на "виделку", ніж подивитися українське телебачення, — поділився з Суспільним Донбас співрозмовник з окупованої Донеччини. — Раніше ми через супутник дивилися, але зараз почали примусово змінювати обладнання. Треба ставити тарілку “Русскій мір”, а вона не ловить українське та світове. Ну, хіба Білоруські канали показує”.
Підтверджує ці слова і Олександр Глущенко, кажучи про те, що Росія заборонила використовувати “Горинича” (потрійний конвертер на супутниковій тарілці, — ред.).
“Для того, щоб приймати українські телеканали, європейські, то такі антени заборонені. На антені повинен бути один конвертер, антена повинна бути не більше розміром ніж 90 сантиметрів. І спеціально під тимчасово окуповані регіони України в Росії створили супутникову платформу, яка так і називається “Русскій Мір”. Старе обладнання примусово змінюють, після чого у людей в доступі лише 40 каналів: федеральні, канали з окупованих територій, де така ж пропаганда, і з десяток каналів з фільмами, правда теж російськими”, — розповідає Глущенко.

Від кібер-полігону до цифрового ГУЛАГу із суверенним інтернетом
Всі ці роки окупанти, вважає Олександр Глущенко, використовували захоплені території як кібер-полігон: тестували та випробовували, як правильно налагодити та налаштувати обмеження.
“Якщо вже казати про блокування, то перед тим, як забанити умовний WhatsApp, Viber, вони тестували конкретні регіони, де просто їх вимикали і дивились, як веде себе обладнання і як населення пробує обійти, чи виходить це в них”.
Наразі Кремль спромігся блокувати більшість небажаних для неї ресурсів завдяки обладнанню, яке використовує Роскомнадзор та ФСБ. На майданчиках багатьох провайдерів і в дата-центрах встановили обладнання, щоб моніторити та фільтрувати трафік. Воно має назву СОРМ і DPI, одне належить Роскомнадзору, інше ФСБ, каже Глущенко.
“Трафік цей фільтрується, моніториться, записується і губляться пакети або не відкриваються сайти. Наприклад, ви робите запит, а вам цей ресурс не відкривається, тому що ваш запит загубився, заблокований був якраз от в цій системі СОРМУ або DPI, де його система просто не пропустила. Так само вони заблокували частину VPN-сервісів”, — пояснює він.
Таким чином Росія йде до інформаційної самоізоляції, тягнучи за собою і окуповані території, та готується до того, що Глущенко називає “суверенним інтернетом”. “Своїми діями Росія створює цифровий ГУЛАГ для людей, які живуть в окупації ”, — говорить експерт.
І якщо території, що окуповані з 2014 року мали час для адаптації, то цифрові блокада та репресії у захоплених після 2022 року регіонах почалися одразу. Наприклад, у Сіверськодонецьку, Лисичанську та Рубіжному досі проблеми з мобільним зв’язком, а інтернет повільний і лише домашній. Це триває всі чотири роки окупації: під виглядом безпеки міста та навколишні села та селища живуть без нормального зв'язку, із легким доступом лише до російського телебачення та його пропаганди.
Як в окупації обійти блокування та безпечно читати українські медіа
Коли Росія почала масово обмежувати доступ до низки сайтів і YouTube, у багатьох Тelegram-каналах почали публікувати VPNи, за допомогою яких можна обійти блокування. Завантажувати їх, не оцінюючи ризик, небезпечно, говорить експерт з цифрової безпеки Павло Бєлоусов. Він радить: перш за все, на ставити російські сервіси.
“Варто перевірити, кому належить VPN, бо якщо Росія його дозволяє, значить, що через нього за вами слідкує “товарищ майор”. Будь-який російський софт небезпечний, але ми розуміємо, що на окупованих територіях техніка по замовчуванню продається з ним. Тут хіба шукати спеціалістів, які перепрошиють пристрій. Варто звернути увагу, чи дозволяє сервіс проводити оплату з російської картки. Якщо так, і ніяка конвертація не застосовувалася, то такий софт краще не використовувати. Він буде передавати “товарищу майору” ваші запити”, — каже Бєлоусов.
Водночас попри блокування частини VPN-сервісів(З 1 березня 2024 року в РФ набула чинності заборона на популяризацію VPN-сервісів та інших подібних сервісів для обходу блокувань)., люди в окупації шукають нові можливості.
"Коли заблокували YouTube, то ми знов опинилася у блокаді. Інформаційній. В якийсь момент я почала сумніватися у власних переконаннях. Думала, може й правда, винна тут не тільки Росія. Але, на щастя, навчилася обходити ці блокування і читати, а віднедавна і дивитися інші джерела інформації. Більшість українських та європейських ЗМІ тут заборонені, тому треба заморочитися. Але не всі шукають іншу інформацію. Їм достатньо того, що кажуть по телевізору”, — поділилась із Суспільне Донбас жителька з півдня Донеччини.

Тим, хто обходить цифрові обмеження, Павло Білоусов радить мати кілька VPN-сервісів. Наприклад, на окупованих територіях використовують сервіс Psyphon, який дозволяє обходити заборони. Крім того, цей VPN вміє адаптуватися до перепон, які стають на його шляху, і знаходити варіанти подолання, каже експерт з цифрової безпеки.
“Psyphon під час з'єднання може перестати працювати, 10 хвилин нічого не відбувається, поки він шукає, можливість, як підконектитись, пробує якісь свої внутрішні механізми, які дозволяють обходити ці жорсткі блокування”, — пояснює він.
Перевага цього сервісу у тому, що його можна завантажити не через плеймаркети, а написати на пошту виробнику, тоді користувачу вишлють лінк для завантаження. Головне, за словами Бєлоусова, не користуватися для цього російськими поштовими скриньками, адже їх вміст ретельно перевіряється спецслужбами. Для цього краще обрати пошту Gmail або використати одноразовий поштовий сервіс, як наприклад Temp mail.
Ще один з браузерів, який дозволяє передивлятися українські ресурси, — Сeno, який працює на пристростроях з операційною системою Android. Він дозволяє переглядати сайти 15 українських медіа, які заборонені Роскомнадзором. Зокрема, там можна читати і сайт Суспільного. Ceno дозволить прочитати новини і інструкції як діяти, навіть якщо Росія остаточно закриє свій інтернет від зовнішнього світу, говорить Павло Бєлоусов.
Авторка: Дар'я Куренная
Читайте всі новини Донбасу в Telegram, WhatsApp, Facebook, YouTube, TikTok, Instagram