"Люди почали втрачати надію…": розповіді рідних жителів окупованого Сватового

"Люди почали втрачати надію…": розповіді рідних жителів окупованого Сватового

"Люди почали втрачати надію…": розповіді рідних жителів окупованого Сватового
. Фото ілюстративне. Сватове 2018 рік. Автор: Юлія Щербак.

Жителі окупованого Сватового, які виїхали із міста, але не втрачають зв'язок із рідними, дізнаються подробиці життя в окупації завдяки тим, хто періодично виїжджає до Луганська або інших міст та може спілкуватись через месенджери. Телефонні розмовиПівроку тому всі інтернет-провайдери у Сватовому припинили працювати. із сватівчанами в окупації ще доступні, та говорити телефоном можна лише на нейтральні теми, розповів Суспільному нині вимушений переселенець Сергій.

"Телефоном можна дізнатись лише про погоду вдома, як здоров’я рідних. Не більше. Бо всю розмову слухають. Ті, хто можуть анонімно передавати інформацію інтернетом, розповідали, що по місту було до п’яти випадків, коли до людей після особливо відвертих розмов приїздили військові. Дехто з них і досі в Луганську на підвалі. Тому я, наприклад, своїм близьким під час розмови говорю: "про це поговоримо в інший час або переводжу розмову на іншу тему", – розповів чоловік.

Попри складнощі комунікації Сергій дізнався, що у Сватовому тривають пошуки зниклого безвісти не початку березня 12-річного місцевого жителя. Загалом таких випадків із початку місяця було два, а одного із хлопчаків знайшли на кордоні з Росією куди він намагався виїхати.

"Інформацію про зниклого розповсюджували в усіх групах у соцмережах, але пошуки ускладнює те, що у місті немає інтернету", – говорить чоловік.

Наталія – до середини квітня 2022 року жителька Сватового, а нині вимушена переселенка, – теж дізнається про життя рідних в окупації телефоном або зрідка завдяки інтернет-повідомленням.

Вона переповіла кореспондентам Суспільного, що у Сватовому, як і інших "новоокупованих" населених пунктах Луганщини, готуються до загальної мобілізації чоловіків до 60 років.

"Мені розповіли, що два тижні тому вийшов указ місцевого псевдоочільника про суворий облік всіх військовозобов’язаних. А значить готуються вручати повістки або просто гребти всіх підряд, як минулого року у Алчевську, Кадіївці чи Луганську. Прийшли рознарядки про складання мобілізаційних списків не тільки по підприємства[ і бюджетних закладах, а й будуть ходити по домівках і перевіряти хто де живе, чи хто виїхав. Заразом і вільні помешкання виявлять для розселення своїх "чмобіків". Планують "обліковувати" і 17-річних хлопчаків у школах".

За словами Наталії, у пенсіонерів, які не мають російських паспортів, виникають проблеми.

"Рідні дізнались, що з 1 березня їх "пенсійний фонд" має провести перерахунок пенсії, але ця опція буде доступна лише власникам російських паспортів. В такий спосіб через грошову стимуляцію намагаються всучити свої "червоні книжечки". Так само примушують власників автівок перереєструвати їх та отримати нові номери, що теж можна зробити лише власникам російських псевдодокументів. Крім цього, чоловіки мають отримати "відмітку" про взяття на облік у "військкоматі". Автівки на українських номерах обіцяють конфісковувати".

Також жінка розповіла про те, що намагається телефонувати рідним до Сватового щодня коли є зв'язок і що відчуває зміни у їх настрої.

"Бої, що йдуть неподалік від Сватового, часто чути навіть у слухавку. Чути дуже гучно "вильоти", також бувають "прильоти". Там, повірте, дуже багато тих, які чекають ЗСУ, але й ці люди починають втрачати надію…Минув рік в окупації, а для них це, мабуть, як 10 років. Хочеться вірити, що скоро все зміниться…".

Кремінна українські військові
Десантник 95-ї ДШБ, Кремінна, 9 березня 2023 року. Кремінна, 9 березня.Фото: AP Photo/Evgeniy Maloletka

Що відомо про ситуацію на Луганщині

Сергій Гайдай переконаний, що військові, що боронять Луганщину, готові були б піти в контратаку, але поки ситуація на цій ділянці фронту незмінна – стабільно важка.

На Луганщині російські окупаційні війська продовжують спроби прорвати українську оборону. Атакують на Сватівському напрямку та в районі Кремінної. Українські військові стримують наступ та контролюють ситуацію.

За інформацією Центру національного спротиву, навесні окупанти почнуть підготовку до нової хвилі мобілізації на тимчасово окупованих районах Луганської та Донецької областей.

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram

На початок