З 13 на 14 січня українці святкують Щедрий вечір або Старий Новий Рік, який збігається з українським народним святом Маланки. Суспільне зібрало традиції і прикмети цього дня.
Традиції свята
За новорічний стіл заведено сідати всією родиною, члени якої повинні мати охайний і доглянутий вигляд (брудний або неохайний одяг вважається поганим знаком). На відміну від Різдва всі страви готують ситними, на столі обов’язково має бути кутя, різноманітна випічка та частування. У цей вечір традиційно накривають щедрий, багатий стіл, де кожна страва має своє значення. Головною обрядовою стравою цього вечора є кутя, яка має бути заправленою смальцем або вершками. Звідси й походить назва вечора – Щедрий.
Також 13 січня проводяться народні гуляння з традиційним переодяганням у тварин і фольклорних персонажів. Щедрувальники ходять по домівках, співають щедрівки, танцюють, за що господарі будинків частують їх і дають гроші.
Читайте також: "Ніхто не скаже, про що це, але це в нас у крові". Пошук сенсів у чистому мистецтві Маланки
Цього дня також потрібно попросити вибачення один в одного та у сусідів, щоб провести весь рік у злагоді.
За народними повір'ями, ворожіння з 13 на 14 січня вважається найдостовірнішим. Наприклад, у цю ніч незаміжні дівчата кладуть під подушку чотирьох королів з колоди карт, щоб побачити уві сні майбутнього нареченого. Також раніше у селах дівчата ставили на підлозі зерно, воду, дзеркало і глину, а потім впускали в хату півня. Якщо птах піде в першу чергу до зерна, чоловік буде багатим. Якщо до дзеркала – гулякою, якщо до глини – бідним, якщо до води – п’яницею.
Також дівчина могла закривати скриню на ключ перед сном, вішати його собі на пояс і, засинаючи, промовляти: "Суджений прийди, скриню відчини". Після чого чекала, хто їй насниться. Крім того, дівчата виходили на вулицю і слухали під парканом у сусідів, що там говорять. Якщо у розмові чули слово "іди", то це означало, що в цьому році заміж вийде, а якщо — "сиди, стій", то рік буде дівувати.
Читайте також: "І за союзу, і в пандемію". Репортаж з наймасштабнішої на Буковині Маланки
Важливою традицією Старого Нового року 14 січня є праця. Так, за традицією, працівників супроводжувала до роботи "коза Маланка", в яку найчастіше переодягалися хлопці та, приходячи до будинку, намагалися "буцнути" господарів. За обрядом норовливу козу вбивали та її треба було оживити піснями та тяжкою працею .
Вважається, що не варто в ці дні давати або брати що-небудь у борг, адже "цілий рік може пройти в боргах". Також на старий Новий рік не заведено виносити сміття, бо "так можна винести все щастя з дому".
Прикмети Старого Нового року
- Якщо в ніч на 14 січня небо ясне і на ньому багато зірок – буде хороший урожай ягід.
- Яка Меланія - такий і Петро з Павлом (12 липня)
- Василів день веселий - то і рік такий.
- Якщо на Василя мороз і сніг - до хорошого урожаю.
- Якщо хуртовина на Василя - вродять горіхи.
- Щедро засипана зерном підлога в хаті - на багатий урожай.
- Багато пухнастого інею на деревах - до хорошого медозбору.
Довідка. Старий Новий рік виник у результаті зміни літочислення й через розбіжність двох календарів: юліанського ("старого стилю") і григоріанського ("нового стилю"). 14 січня є Новим роком за юліанським календарем.
Читайте також
- Німецькі колядники зібрали гроші для України
- Традиції та прикмети православного та греко-католицького Різдва
- Різдвяні столи: як вийти із посту і не нашкодити здоров’ю
Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube.
Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Ваші історії важливі для нас!