23 серпня — День державного прапора України: на острові, у космосі — місця, де майорів синьо-жовтий стяг

23 серпня — День державного прапора України: на острові, у космосі — місця, де майорів синьо-жовтий стяг

Український синьо-жовтий прапор: що про нього треба знати?
Головний прапор України, встановлений на території Меморіального комплексу "Національний музей історії України у Другій світовій війні". КМДА

23 серпня відзначається День державного прапора України. Це свято почало відзначатися на державному рівні після того, як президент України Леонід Кучма 23 серпня своїм указом підписав впровадження святкування цього дня.

Історія синьо-жовтого стяга як державного символу почалася від затвердження постанови Верховної Ради України від 28 січня 1992 року.

Суспільне Культура розповідає про історію синьо-жовтого прапора і знакові місця на Землі, в Україні та в космосі, де український прапор підіймався і майорів.

Синьо-жовтий прапор має давнішу історію вжитку, ніж 33 роки — ось кілька історичних прикладів та подій новітньої історії:

  • Перші згадки об'єднання синього і жовтого кольорів на офіційній символіці датовані 1256 роком. Це був герб Львова із зображенням жовтого лева на блакитному тлі, який місту подарував князь Данило Галицький. Також золотий і синій кольори використовували на гербі Галицько-Волинського князівства.
  • Під час національно-визвольних змагань, які почалися розпадом Російської імперії в 1917 році, синьо-жовтий прапор був державним символом УНР, пізніше Української Держави 1918 року й УНР за часів Директорії. Синьо-жовті прапори супроводжували відновлення незалежності України, яке проголосили в 1941 році.
  • Український прапор на щоглах кораблів Чорноморського флоту

29 квітня 1918 року над кораблями Чорноморського флоту моряки піднятий український прапор. Це відбулося на фоні сухопутної Кримської операції армії УНР під проводом полковника Петра Болбочана, яка тривала впродовж квітня 1918 року. Війська УНР не дійшли до Севастополя через ультиматум німецького генерала Роберта Фон Коша 26 квітня, який оточив українські війська в Сімферополі. Німецький командувач закликав українців скласти зброю і на правах інтернованих покинути Крим, який за Брестською угодою не мав належати Україні.

Все ж на фоні успіху офензиви, яку провели українські війська, що звільнили Крим від більшовиків перед німецькими частинами, 29 квітня 1918 року на флагштоках Чорноморського флоту підняли українські прапори та долучили флот до України. Уже в 1919 році 29 квітня відзначали Свято українського державного флоту та Свято українського Чорного моря.

"«Український прапор піднести!» І під сурму і свист підстаршин-моряків злетів угору український прапор. «Розійтись!» Разом з командою заграли сурмачі. Майже на цілій фльоті Чорного моря залопотіли в повітрі великі жовто-блакитні полотнища", — наводять спогади старшого лейтенанта морського флоту Святослава Шрамченка у книжці "Історія українського війська (від княжих часів до 20-х років XX століття".

Прапор морського міністра зберіг лейтенант Святослав Шрамченко, зараз перебуває в Чикаго.

  • Під час перебування України в складі СРСР звичайне зберігання українського знамена було поза законом — не те що його публічне демонстрування. А втім, траплялися сміливці, які вивішували синьо-жовтий стяг на адміністративних будівлях радянської влади. 1 травня 1966 року на даху Київського інституту народного господарства замайорів синьо-жовтий прапор, КДБ затримало організаторів — майстра-сантехніка Георгій Москаленка і слюсаря-зварювальника Віктора Кукса, вони відбули 2 роки суворого режиму в колонії. До річниці проголошення IV універсалу про самостійність УНР у Чорткові Тернопільської області в 1973 році Росохацька група, організована Володимиром Мармусом, вивісила жовто-сині прапори. Мармуса засудили до 6 років таборів і 5 років заслання.
  • 24 липня 1990 року синьо-жовтий прапор замайорів над Київською міською радою. Це було дев'яте місто, де підняли українське знамено.
  • 24 серпня 1991 року в залу засідань Верховної Ради УРСР внесли синьо-жовтий прапор, після чого проголосили незалежність України. А 4 вересня 1991 року біля будівлі Верховної Ради підняли синьо-жовтий прапор.
  • Прапор у відкритому космосі на орбіті Землі
День Прапора
Леонід Каденюк розгорнув прапор і герб України у космосі. Facebook/Державне космічне агентство України

Прапор України вперше розгорнули у космосі в 1997 році: його взяв із собою на місію перший астронавт незалежної України Леонід Каденюк. У космосі тоді вперше прозвучав і гімн України.

Після цього український прапор брали з собою американська астронавтка з українським корінням Гайдемарі Стефанишин-Пайпер та американський астронавт Рендольф Брезнік, який всиновив дитину з України.

Наразі прапор України, який першим побував у космосі, зберігається в Житомирському музеї космонавтики.

  • 28 квітня 2014 рік — українські прапори на останній проукраїнській акції в Донецьку перед захопленням міста

28 квітня 2014 року відбулася остання акція "За єдину Україну" в Донецьку. В марші взяли участь близько 2 тисяч мітингувальників, на яких напали озброєні ножами, травматичною зброєю, битами й ланцюгами люди в камуфляжі. Внаслідок сутички 15 людей отримали важкі травми, а 5 людей зникло безвісти.

День Прапора
Останній проукраїнський мітинг у Донецьку, 28 квітня 2014 рік. Getty Images

Це була п'ята за рахунком акція від початку березня. Люди виходили на неї попри те, що міліція була бездіяльною стосовно сепаратистів, а місцеві ЗМІ закликали не йти на акцію, "бо там вбивають".

  • Прапор України на саркофазі ЧАЕС

Вночі 23 серпня 2020 року до Дня прапора України та Дня незалежності проєкт ARTEFACT створив медіаарт українського стяга, який освітив саркофаг четвертого енергоблока Чорнобильської АЕС.

День Прапора
Медіаарт від ARTEFACT на конструкції, що запобігає поширенню радіації, "Арка" на ЧАЕС. Facebook/Державне агентство України з управління зоною відчуження

Крім того, підсвітили "Арку" прапорами 40 країн-донорів, які виділили кошти на створення захисної конструкції.

Прапор України показали на конструкції 110 метрів у висоту і 165 в ширину.

  • Прапор на острові Зміїний
23 серпня день Державного Прапора України: де майорів синьо-жовтий стяг
Острів Зміїний. facebook/Arut Papoian

Військовослужбовці 73 морського центру ССО ЗСУ імені кошового отамана Антіна Головатого спільно з підрозділом ГУР МО України влітку 2022 року повернули контроль над островом Зміїний в Чорному морі. Операція супроводжувалась підняттям державного прапора України на острові-скелі. Військовослужбовець ГУР МОУ Іван (Залізняк) Пилипчук розповів у інтерв'ю Суспільному деталі тієї операції.

Він розказав, що човни відправилися в плавання до Зміїного, коли був шторм, щоб запобігти виявленню російськими локаторами. Плили 3–4 години в холодній воді з високими хвилями. Як виявилося, острів був повністю замінований, живих росіян на ньому не було.

Прапор на початку липня 2022-го підняли Іван Пилипчук і Олег Субота.

  • Прапор на Кінбурнській косі
День Прапора
Прапор на Кінбурні. Скриншот з відео

11 серпня 2024 року на Кінбурнській косі Миколаївської області, яка розташована на лівому березі Дніпра військовослужбовці ЗСУ підняли державний прапор України.

Речник ГУР МО України відмовився коментувати Суспільному деталі операції, наголосивши, що не буде обговорювати події, оскільки "тривають заходи".

Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок