Перейти до основного змісту
Олімпійські ігри 2024 в Парижі запам'ятаються своїми локаціями: 8 історичних місць, де відбудеться Олімпіада

Олімпійські ігри 2024 в Парижі запам'ятаються своїми локаціями: 8 історичних місць, де відбудеться Олімпіада

Олімпіада 2024 в Парижі
Де відбудеться Олімпіада 2024 в Парижі. Getty Images/Frederic Stevens

Із 40 локацій, де відбуватимуться змагання на Літніх Олімпійських та Паралімпійських іграх 2024 в Парижі, вісім є визначними культурними пам'ятками міста. А дві — об'єктами Світової спадщини ЮНЕСКО.

Суспільне Культура підготувало історію, архітектурні особливості та фільми, в яких показано культурні пам'ятки, що приймуть змагання Олімпіади й Паралімпіади в Парижі.

Олімпіада-2024: пряма трансляція та все, що варто знати про церемонію відкриття Літніх Олімпійських ігор у Парижі

  • Площа та сади Трокадеро

Площа Трокадеро, з якої відкривається ще один вид на Ейфелеву вежу, розташована на правому березі річки Сена. В 1878 році з нагоди Всесвітньої виставки в Парижі збудували палац Трокадеро в неовізантійському стилі. Його звів французький архітектор Габріель Давіу. Споруда була тимчасовою, тож її знесли.

Як у французькому кіно: Олімпіада 2024 в Парижі запам'ятається своїми локаціями
Вигляд площі Трокадеро у 1990 році, Париж, Франція. Суспільне надбання

На місці палацу Трокадеро збудували палац Шайо до Всесвітньої виставки 1937 року. Саме там вперше представили картину іспанського художника Пабло Пікассо "Герніка", і саме там за легендою Пікассо побачив твори Марії Примаченко.

Сади Трокадеро, що є частиною площі, створені архітектором Роже-Анрі Експертом та відомі своїми фонтанами.

На площі Трокадеро знімали стрічку французької нової хвилі "400 ударів" Франсуа Трюффо, а також екшн американського режисера Чада Стагелскі "Джон Уік 4" з Кіану Рівзом в головній ролі.

На цій локації Олімпіади буде старт і фініш групових перегонів із шосейного велоспорту та буде оглядова зона змагань тріатлону і легкої атлетики.

  • Марсове поле і Великий тимчасовий палац

Парк "Марсове поле" розташований між Військовою школою та Ейфелевою вежею на лівому березі Сени. У XVIII столітті територію використовували як військовий плац. Саме тут склали першу присягу французькій конституції в 1790 році. А у 1874 році тут почав перший керований політ на повітряній кулі Жан-П'єр Франсуа Бланшар.

Як у французькому кіно: Олімпіада 2024 в Парижі запам'ятається своїми локаціями
Проведення Олімпійських ігор у Парижі на Марсовому полі, 22 вересня 1796 р. Музей Французької революції

Марсове поле стало публічним парком з нагоди Всесвітньої виставки в Парижі 1889 року. Архітектором рекреаційного простору був француз Жан-Каміль Форміг.

У стрічці 1985 року про Джеймса Бонда "Вид на вбивство", знятого англійським режисером Джоном Гленом, є сцена на Марсовому полі. У ній англійський актор Роджер Мур знявся в сцені гонитви за імовірним вбивцею.

На Марсовому полі у 2021 році звели Великий тимчасовий палац. Проєкт розробило французьке архітектурне бюро Wilmotte & Associés Sa. Будівля розташована одразу за Військовою школою, вона вміщає 9000 людей.

Локація прийме змагання з дзюдо і реслінгу, а пізніше на Паралімпіаді буде парадзюдо і регбі на колісних кріслах.

  • Версальський палац

Резиденція французьких королів, зведена в архітектурному стилі бароко, Версальський палац є частиною світової спадщини ЮНЕСКО. Ансамбль королівської резиденції зводили з 1661 по 1710 рік. Доручив побудову мисливського будинку в Версалі Людовик XIII в 1623 році. Вже в 1661-му король Людовик XIV доручив створення головної королівської резиденції.

Як у французькому кіно: Олімпіада 2024 в Парижі запам'ятається своїми локаціями
Версальський палац. Офіційний аккаунт Версальського палацу у Х

Над комплексом, що охоплює старий палац, новий палац та навколишні сади, працювали французькі архітектори Луї Лево, Франсуа д'Орбе, Жуль Ардуен-Мансар, Шарль Лебрен, Робер де Котт і Анж Жак Габріель та парковий архітектор Андре Ленотр.

Палац був резиденцією Людовика XIV, Людовика XV та Людовика XVI.

З 1904 року в Версальському палаці зняли понад 200 фільмів.

Одним із найзнаковіших є комедія "Таємниці Версалю", створена французьким кінорежисером Сашею Гітрі в 1954 році. Окрім того, у 2011 році американський режисер Вуді Аллен випустив фільм "Опівночі в Парижі", деякі сцени якого також відбуваються у Версалі. Серед останніх стрічок, де можна побачити цю унікальну локацію, — драма "Прощавай, моя королево" французького режисера Бенуа Жако.

У Версалі відбудуться змагання із сучасного пентатлону та кінного спорту. На Паралімпіаді будуть проводити змагання з кінного параспорту.

  • Отель-де-Віль

Перша будівля міської адміністрації, яка розташовувалася в Отель-де-Віль, була зведена в 1357 році. В 1533 році король Франції Франциск I доручив розширити будівлю. В 1871-му Отель-де-Віль був в епіцентрі революції Паризької Комуни. Та коли французька армія наступала на Комуну, протестанти підпалили Отель-де-Віль і навколишні урядові будівлі.

З 1873 до 1892 року відбувалася реконструкція за проєктом французьких архітекторів Теодора Балю та Едуарда Деперта. В сучасному вигляді будівля має риси архітектурного неоренесансу. В ній і досі засідає міська рада Парижа і має свій офіс мерка Анн Ідальго.

Як у французькому кіно: Олімпіада 2024 в Парижі запам'ятається своїми локаціями
Отель-де-Віль, Париж. Отель-де-Віль, Париж. Фото: AP Photos

На території цієї локації Олімпіади стартуватиме марафонський забіг, що є частиною легкоатлетичної програми змагань.

  • Великий палац

Великий палац розташований на Єлисейських полях по правий бік Сени. Його створили в 1897 році за проєктом французького архітектора Шарля Жіро як експозиційну будівлю до Всесвітньої виставки в Парижі 1900 року.

Будівля створена в стилі боз-ар та має найбільший атріумСвітловий колодязь, буквально склений дах. у Європі. Будівлю нещодавно відновили, вдосконаливши її доступність та інклюзивність і збільшивши місткість відвідувачів.

Великий палац був у сценах фільму "Місія неможлива: Фолаут" американського режисера Крістофера Маккворрі. Єлисейські поля з'являються у фільмі Люка Бесона "Таксі 2".

Як у французькому кіно: Олімпіада 2024 в Парижі запам'ятається своїми локаціями
Гюстав Менсент, "Єлисейські поля", 1878 р. Суспільне надбання

Як у французькому кіно: Олімпіада 2024 в Парижі запам'ятається своїми локаціями
Атріум Великого палацу в Парижі. wikimedia.org/Calips

На Олімпіаді ця локація прийматиме змагання з фехтування та тхеквондо. На Паралімпіаді проводитимуть змагання з фехтування на колісних кріслах і паратхеквондо.

  • Стадіон неподалік Ейфелевої вежі

Ейфелева вежа — друга пам'ятка світової спадщини ЮНЕСКО, яка стала локацією Літніх Олімпійських ігор 2024 в Парижі. Її створив французький архітектор та інженер Густав Ейфель для Всесвітньої виставки в Парижі 1889 року. Споруда задумувалась як тимчасова. Вежа довгий час була найвищою спорудою у світі, висота якої сягає 312 метрів, але пізніше вона поступилася американським, а потім і дубайським хмарочосам.

Першим фільмом, який зняли "батьки кінематографу", французи Огюст і Луї Люм'єри про Ейфелеву вежу, була "Панорама під час підйому на Ейфелеву вежу".

На цій панорамі видно площу Трокадеро і знесений палац Трокадеро в неовізантійському стилі. Це був один із перших в історії кінофільмів, знятий за три роки після першої стрічки братів Люм'єрів. Також вежу видно в "400 ударах" Франсуа Трюффо. Загалом споруда фігурує в понад 150 фільмах згідно з даними кіноресурсу Imdb.

Локація з тимчасовим стадіоном неподалік Ейфелевої вежі прийматиме змагання з пляжного волейболу. Паралімпійські змагання зі незрячого футболу теж відбуватимуться на цій локації.

  • Площа Згоди (площа Конкорд)

Це найбільша площа в Парижі та друга за величиною у Франції. Її звели за проєктом одного з французьких архітекторів Версалю Анжа Жака Габріеля у стилі класицизму в 1772 році. Під час Великої французької революції тут встановили гільйотину. А в 1831 році правитель Єгипту вирішив подарувати Франції обеліск Рамзеса II. Монумент встановили саме на площі Згоди.

Неподалік від площі Згоди та обеліску внаслідок автокатастрофи в автомобільному тунелі під річкою Сена загинула британська принцеса Діана.

Як у французькому кіно: Олімпіада 2024 в Парижі запам'ятається своїми локаціями
Церемонію відкриття Олімпіади-2024 планують провести біля річки Сена, 16 квітня 2024. Getty Images/Nathan Laine

У фільмі американського кінорежисера Девіда Франкеля "Диявол носить Прада" 2006 року є сцена, знята на площі Згоди.

Тимчасова спортивна локація на площі Згоди прийматиме спортивні змагання з "міських" видів спорту: баскетболу 3 на 3, велоспорту "BMX-фристайл", скейтбордингу і брейкіну.

  • "Дім інвалідів"

Комплекс пам'яток мілітарної історії Франції, зведений в архітектурному стилі французького бароко французьким зодчим Лібералєм Брюаном в 1706 році.

Комплекс охоплюає музей, госпіталь, церкву, геріатричний пансіонат та мавзолей. З 1840 року в "Домі інвалідів" зберігається гробниця з саркофагом Наполеона Бонапарта.

Як у французькому кіно: Олімпіада 2024 в Парижі запам'ятається своїми локаціями
Жан-Батист Лаллеманд, Пограбування зброї в Будинку Інвалідів, 14 липня 1789. Суспільне надбання

Пам'ятка була у сценах фільму "Місія неможлива: Фолаут" Крістофера Маккворрі та в оригінальному серіалі Netflix від Ендрю Флемінга — "Емілі в Парижі".

Локація в "Домі інвалідів" прийматиме змагання як Олімпіади, так і Паралімпіади.

Тут проходитиме маршрут шосейної велогонки, легка атлетика, стрільба з лука, а на Паралімпіаді — парастрільба з лука.

Трансляція Літніх Олімпійських ігор у Парижі

Перший канал Суспільного Мовлення транслюватиме наживо церемонію відкриття Літніх Олімпійських ігор 2024.

Трансляція церемонії відкриття розпочнеться о 20:00 на платформах Суспільного. На початку на глядачів чекає передефірна студія з ведучим та журналістом Олексієм Мандзієм, який коментуватиме церемонію відкриття Ігор.

Під час ефіру в гостях будуть спортсмени і коментатори,а також включатимуться наживо з Парижа з різних локацій Віталій Волочай, Юлія Пазенко, Сергій Захарченка та Дар'я Кузнецова.

Церемонія відкриття розпочнеться о 20:30 і триватиме до опівночі.

Спортивні події транслюватимуть на трьох платформах:

Всього платформа вестиме спортивні трансляції Олімпіади приблизно 200 годин.

Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

Топ дня
Вибір редакції
На початок