Із 40 локацій, де відбуватимуться змагання на Літніх Олімпійських та Паралімпійських іграх 2024 в Парижі, вісім є визначними культурними пам'ятками міста. А дві — об'єктами Світової спадщини ЮНЕСКО.
Суспільне Культура підготувало історію, архітектурні особливості та фільми, в яких показано культурні пам'ятки, що приймуть змагання Олімпіади й Паралімпіади в Парижі.
Олімпіада-2024: пряма трансляція та все, що варто знати про церемонію відкриття Літніх Олімпійських ігор у Парижі
- Площа та сади Трокадеро
Площа Трокадеро, з якої відкривається ще один вид на Ейфелеву вежу, розташована на правому березі річки Сена. В 1878 році з нагоди Всесвітньої виставки в Парижі збудували палац Трокадеро в неовізантійському стилі. Його звів французький архітектор Габріель Давіу. Споруда була тимчасовою, тож її знесли.

На місці палацу Трокадеро збудували палац Шайо до Всесвітньої виставки 1937 року. Саме там вперше представили картину іспанського художника Пабло Пікассо "Герніка", і саме там за легендою Пікассо побачив твори Марії Примаченко.
Сади Трокадеро, що є частиною площі, створені архітектором Роже-Анрі Експертом та відомі своїми фонтанами.
На площі Трокадеро знімали стрічку французької нової хвилі "400 ударів" Франсуа Трюффо, а також екшн американського режисера Чада Стагелскі "Джон Уік 4" з Кіану Рівзом в головній ролі.
На цій локації Олімпіади буде старт і фініш групових перегонів із шосейного велоспорту та буде оглядова зона змагань тріатлону і легкої атлетики.
- Марсове поле і Великий тимчасовий палац
Парк "Марсове поле" розташований між Військовою школою та Ейфелевою вежею на лівому березі Сени. У XVIII столітті територію використовували як військовий плац. Саме тут склали першу присягу французькій конституції в 1790 році. А у 1874 році тут почав перший керований політ на повітряній кулі Жан-П'єр Франсуа Бланшар.

Марсове поле стало публічним парком з нагоди Всесвітньої виставки в Парижі 1889 року. Архітектором рекреаційного простору був француз Жан-Каміль Форміг.
У стрічці 1985 року про Джеймса Бонда "Вид на вбивство", знятого англійським режисером Джоном Гленом, є сцена на Марсовому полі. У ній англійський актор Роджер Мур знявся в сцені гонитви за імовірним вбивцею.
На Марсовому полі у 2021 році звели Великий тимчасовий палац. Проєкт розробило французьке архітектурне бюро Wilmotte & Associés Sa. Будівля розташована одразу за Військовою школою, вона вміщає 9000 людей.
Локація прийме змагання з дзюдо і реслінгу, а пізніше на Паралімпіаді буде парадзюдо і регбі на колісних кріслах.
- Версальський палац
Резиденція французьких королів, зведена в архітектурному стилі бароко, Версальський палац є частиною світової спадщини ЮНЕСКО. Ансамбль королівської резиденції зводили з 1661 по 1710 рік. Доручив побудову мисливського будинку в Версалі Людовик XIII в 1623 році. Вже в 1661-му король Людовик XIV доручив створення головної королівської резиденції.

Над комплексом, що охоплює старий палац, новий палац та навколишні сади, працювали французькі архітектори Луї Лево, Франсуа д'Орбе, Жуль Ардуен-Мансар, Шарль Лебрен, Робер де Котт і Анж Жак Габріель та парковий архітектор Андре Ленотр.
Палац був резиденцією Людовика XIV, Людовика XV та Людовика XVI.
З 1904 року в Версальському палаці зняли понад 200 фільмів.
Одним із найзнаковіших є комедія "Таємниці Версалю", створена французьким кінорежисером Сашею Гітрі в 1954 році. Окрім того, у 2011 році американський режисер Вуді Аллен випустив фільм "Опівночі в Парижі", деякі сцени якого також відбуваються у Версалі. Серед останніх стрічок, де можна побачити цю унікальну локацію, — драма "Прощавай, моя королево" французького режисера Бенуа Жако.
У Версалі відбудуться змагання із сучасного пентатлону та кінного спорту. На Паралімпіаді будуть проводити змагання з кінного параспорту.
- Отель-де-Віль
Перша будівля міської адміністрації, яка розташовувалася в Отель-де-Віль, була зведена в 1357 році. В 1533 році король Франції Франциск I доручив розширити будівлю. В 1871-му Отель-де-Віль був в епіцентрі революції Паризької Комуни. Та коли французька армія наступала на Комуну, протестанти підпалили Отель-де-Віль і навколишні урядові будівлі.
З 1873 до 1892 року відбувалася реконструкція за проєктом французьких архітекторів Теодора Балю та Едуарда Деперта. В сучасному вигляді будівля має риси архітектурного неоренесансу. В ній і досі засідає міська рада Парижа і має свій офіс мерка Анн Ідальго.

На території цієї локації Олімпіади стартуватиме марафонський забіг, що є частиною легкоатлетичної програми змагань.
- Великий палац
Великий палац розташований на Єлисейських полях по правий бік Сени. Його створили в 1897 році за проєктом французького архітектора Шарля Жіро як експозиційну будівлю до Всесвітньої виставки в Парижі 1900 року.
Будівля створена в стилі боз-ар та має найбільший атріумСвітловий колодязь, буквально склений дах. у Європі. Будівлю нещодавно відновили, вдосконаливши її доступність та інклюзивність і збільшивши місткість відвідувачів.
Великий палац був у сценах фільму "Місія неможлива: Фолаут" американського режисера Крістофера Маккворрі. Єлисейські поля з'являються у фільмі Люка Бесона "Таксі 2".


На Олімпіаді ця локація прийматиме змагання з фехтування та тхеквондо. На Паралімпіаді проводитимуть змагання з фехтування на колісних кріслах і паратхеквондо.
- Стадіон неподалік Ейфелевої вежі
Ейфелева вежа — друга пам'ятка світової спадщини ЮНЕСКО, яка стала локацією Літніх Олімпійських ігор 2024 в Парижі. Її створив французький архітектор та інженер Густав Ейфель для Всесвітньої виставки в Парижі 1889 року. Споруда задумувалась як тимчасова. Вежа довгий час була найвищою спорудою у світі, висота якої сягає 312 метрів, але пізніше вона поступилася американським, а потім і дубайським хмарочосам.
Першим фільмом, який зняли "батьки кінематографу", французи Огюст і Луї Люм'єри про Ейфелеву вежу, була "Панорама під час підйому на Ейфелеву вежу".
На цій панорамі видно площу Трокадеро і знесений палац Трокадеро в неовізантійському стилі. Це був один із перших в історії кінофільмів, знятий за три роки після першої стрічки братів Люм'єрів. Також вежу видно в "400 ударах" Франсуа Трюффо. Загалом споруда фігурує в понад 150 фільмах згідно з даними кіноресурсу Imdb.
Локація з тимчасовим стадіоном неподалік Ейфелевої вежі прийматиме змагання з пляжного волейболу. Паралімпійські змагання зі незрячого футболу теж відбуватимуться на цій локації.
- Площа Згоди (площа Конкорд)
Це найбільша площа в Парижі та друга за величиною у Франції. Її звели за проєктом одного з французьких архітекторів Версалю Анжа Жака Габріеля у стилі класицизму в 1772 році. Під час Великої французької революції тут встановили гільйотину. А в 1831 році правитель Єгипту вирішив подарувати Франції обеліск Рамзеса II. Монумент встановили саме на площі Згоди.
Неподалік від площі Згоди та обеліску внаслідок автокатастрофи в автомобільному тунелі під річкою Сена загинула британська принцеса Діана.

У фільмі американського кінорежисера Девіда Франкеля "Диявол носить Прада" 2006 року є сцена, знята на площі Згоди.
Тимчасова спортивна локація на площі Згоди прийматиме спортивні змагання з "міських" видів спорту: баскетболу 3 на 3, велоспорту "BMX-фристайл", скейтбордингу і брейкіну.
- "Дім інвалідів"
Комплекс пам'яток мілітарної історії Франції, зведений в архітектурному стилі французького бароко французьким зодчим Лібералєм Брюаном в 1706 році.
Комплекс охоплюає музей, госпіталь, церкву, геріатричний пансіонат та мавзолей. З 1840 року в "Домі інвалідів" зберігається гробниця з саркофагом Наполеона Бонапарта.

Пам'ятка була у сценах фільму "Місія неможлива: Фолаут" Крістофера Маккворрі та в оригінальному серіалі Netflix від Ендрю Флемінга — "Емілі в Парижі".
Локація в "Домі інвалідів" прийматиме змагання як Олімпіади, так і Паралімпіади.
Тут проходитиме маршрут шосейної велогонки, легка атлетика, стрільба з лука, а на Паралімпіаді — парастрільба з лука.
Трансляція Літніх Олімпійських ігор у Парижі
Перший канал Суспільного Мовлення транслюватиме наживо церемонію відкриття Літніх Олімпійських ігор 2024.
Трансляція церемонії відкриття розпочнеться о 20:00 на платформах Суспільного. На початку на глядачів чекає передефірна студія з ведучим та журналістом Олексієм Мандзієм, який коментуватиме церемонію відкриття Ігор.
Під час ефіру в гостях будуть спортсмени і коментатори,а також включатимуться наживо з Парижа з різних локацій Віталій Волочай, Юлія Пазенко, Сергій Захарченка та Дар'я Кузнецова.
Церемонія відкриття розпочнеться о 20:30 і триватиме до опівночі.
Спортивні події транслюватимуть на трьох платформах:
- телеканалі Суспільне Спорт;
- місцевих телеканалах Суспільного Мовлення;
- диджитал-платформі Суспільне Спорт.
Всього платформа вестиме спортивні трансляції Олімпіади приблизно 200 годин.
Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]