"Мона Ліза" знову під ударом: активісти вилили на полотно Леонардо да Вінчі гарбузовий суп

"Мона Ліза" знову під ударом: активісти вилили на полотно Леонардо да Вінчі гарбузовий суп

"Мона Ліза" знову під ударом: активісти вилили на полотно Леонардо да Вінчі гарбузовий суп
. Фото: @riposte_alim/X

Активісти руху Riposte Аlimentaire облили супом картину Леонардо да Вінчі "Мона Ліза" зі словами, що сільськогосподарська система Франції "хвора". Пізніше у музеї повідомили, що полотно не постраждало.

Інцидент стався 28 січня, повідомляє Le Parisien.

Відвідувачі галереї спостерігали, як дві жінки кинули суп, а потім пролізли під бар'єром, який оточує картину. Обидві були одягнені у футболки з написом Riposte Аlimentaire. Одна з активісток зазначила, що кожен третій француз не має достатньо їжі.

"Що важливіше? Мистецтво чи право на здорову, сталу їжу? Наша сільськогосподарська система хвора! Фермери хворі!" — також заявили вони.

Пізніше організація, яка називає себе "французькою кампанією громадянського опору, що має на меті домогтися радикальних змін у суспільстві з погляду клімату та соціальних питань", надіслала агенції AFP заяву, де йшлося, що ця акція є "початком кампанії з чіткою вимогою, яка принесе користь усім нам: соціальне забезпечення для сталого харчування".

За даними Лувру, суп жінки заховали в термосі з-під кави. Згідно з повідомленням паризької прокуратури, обох затримали за звинуваченням у пошкодженні майна, що перебуває під охороною.

Після інциденту в музеї залучили кризовий підрозділ: відвідувачів евакуювали, а зал із картиною зачинили на годину для прибирання. Щодо самого полотна, то у Луврі заявили, що "робота жодним чином не постраждала".

У понеділок (29 січня) музей планує подати скаргу.

Чому активісти вирішили протестувати

Riposte Alimentaire є частиною руху A22, що об'єднує протестні групи у 12 країнах, до якого також належить Just Stop Oil, які уже неодноразово влаштовували подібні акції в інших музеях світу.

Зокрема, вони облили томатним супом "Соняшники" Вінсента Ван Гога в Національній галереї в Лондоні, а активісти Letzte Generation ("Останнього покоління") вилили картопляне пюре на картину Клода Моне "Стіжки сіна" та приклеїли себе до підлоги.

Нинішня акція відбувається на тлі протестів французьких фермерів по всій країні.

Вони протестують вже кілька днів, вимагаючи підвищення заробітної плати та регулювання податків. Уряд Франції водночас намагається запобігти поширенню невдоволення, оскільки за кілька місяців відбудуться вибори до Європейського парламенту.

Реакція політиків

Нова міністерка культури Франції Рашида Даті у X підтримала музей: "«Мона Ліза» належить майбутнім поколінням. Жодна причина не може виправдати те, що вона стала мішенню для нападу!".

Разом з тим, президентка ради регіону Іль-де-Франс Валері Пекресс закликає до санкцій: "Нападки на культуру і твори мистецтва це спільний знаменник будь-якого мракобісся. Жодна причина якою б законною вона не була не може виправдати те, що сталося в Луврі. Відповідальні за цю одіозну акцію повинні бути жорстко покарані".

"Мона Ліза" (ще її називають "Джоконда", а повна назва полотна — "Портрет пані Лізи дель Джокондо") написана близько 1503 року італійським художником Леонардо да Вінчі.

"Мона Ліза" у Луврі
"Мона Ліза" у Луврі. Associated Press

Вона вже не вперше стає мішенню вандалів. За скло картину помістили у 1956 році — після того, як у неї кинули камінь, пошкодивши на зображенні лівий лікоть жінки. Скло замінили на куленепробивне у 2005 році.

У 2009 році жінка кинула в картину порожню чашку, яка трохи подряпала корпус. А у травні 2022 року чоловік, переодягнений у стареньку бабусю, за словами свідків, піднявся з колісного крісла, щоб поцілити в картину Леонардо да Вінчі кремовим пирогом.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок