Реальна сталкерка, переслідування та судовий позов на Netflix: вся правда й вигадка у серіалі "Оленя"

Реальна сталкерка, переслідування та судовий позов на Netflix: вся правда й вигадка у серіалі "Оленя"

Серіал "Оленя": що відомо
11 квітня на Netflix з'явився новий серіал — "Оленя", який став несподіваним хітом стримінгу. Netflix

11 квітня на платформі Netflix з'явився новий оригінальний серіал — "Оленя". Проєкт став несподіваним хітом стримінгу, зайнявши перше місце у списку англомовних серіалів Netflix, а кількість переглядів із 22 по 28 квітня сягала 22 мільйонів.

Глядачі були водночас захоплені й нажахані історією про коміка Донні Данна та його дивні й неоднозначні стосунки з жінкою, на ім'я Марта, чия доброзичлива поведінка поступово перетворюється на сталкінг. Але ще більше фанатів шоу вразив той факт, що в основу серіалу лягла реальна історія.

У цьому матеріалі Суспільне Культура розповідає усе, що відомо про серіал "Оленя" та у чому полягає феномен його популярності.

Реальна історія в основі

Серіал починається доволі невинно: жінка заходить до бару, не маючи грошей, і бармен пропонує їй чашку чаю коштом закладу. Однак для головних героїв — Донні та Марти — це стає поворотним моментом, який перетворить їхнє життя на справжній кошмар і змусить Донні постати перед своєю глибоко прихованою травмою.

Після цієї зустрічі Донні починає отримувати повідомленнями з "айфона" Марти, зміст яких варіюється від милого до жорстокого. Донні навіть і не здогадується, що у нього з'явилася сталкеркаСталкер /-ка – це людина, яка переслідує іншу людину, нав'язливо спостерігаючи за нею, переслідуючи її або вторгаючись у її приватне життя. Такі дії можуть охоплювати постійне відстеження, переслідування, небажані контакти або комунікацію, що викликають у жертви страх або тривогу., яка буде мучити його ще довго і навіть почне переслідувати його батьків та нападати на його колишніх і теперішніх дівчат.

Серіал створив Річард Гадд — шотландський актор і комік, який також зіграв головну роль Донні Данна (свого альтер его на екрані).

"Сталкінг на телебаченні зазвичай дуже сексуалізований. У ньому є таємничісь. Це хтось у темному провулку. Це хтось дуже сексуальний, дуже нормальний, хто потроху стає дивним. Але сталкінг — це психічна хвороба. Я дуже хотів показати шари сталкінгу з погляду людських якостей, яких я раніше не бачив на телебаченні. Це історія про сталкера, перевернута з ніг на голову. Вона бере троп і перевертає його з ніг на голову", — розповідав Гадд.
Серіал "Оленя": факти
Серіал "Оленя". Netflix

"Оленя" містить достатньо напружених та диких моментів, але найбільше шокує, ймовірно, його першоджерело, адже в основу серіалу лягла реальна історія. За словами Гадда, хронологія і деякі події були "трохи змінені для створення драматичних кульмінацій".

"Очевидно, що це дуже емоційно правдиво. Мене жорстоко переслідували і безжально знущалися. Але ми хотіли, щоб він існував у сфері мистецтва, але також захищав тих людей, на яких він заснований", — зазначив Гадд.

У 2015 році жінка — в серіалі її втілила героїня Марта — почала переслідувати Гадда. У шоу вона зображена трохи старшою за нього, але в реальному житті їх розділяли аж двадцять років. Хоча деякі фрагменти серіалу були змінені, досвід Гадда відображений правдиво. Наприклад, під час переслідувань сталкерки чоловік справді носив перуку та вставні зуби, щоб та його не могла впізнати.

Цікаво, що "Оленя" — це не перший раз, коли Гадд розповідає про свою травму. Основою серіалу стало об'єднання двох моновистав, які комік створив протягом останнього десятиліття.

Перша — "Мавпа бачить, мавпа робить" ("Monkey See Monkey Do"), в якій Гадд бореться з демонами сексуального насильства та біжить по біговій доріжці, поки за ним женеться горила. Цей виступ отримав схвальні відгуки критиків та здобув перемогу на Edinburgh Comedy Awards 2016.

Серіал "Оленя": факти
Серіал "Оленя". Netflix

Другим шоу стала моновистава 2019 року "Оленя" (Baby Reindeer), і саме за неї Гадд отримав премію "Олів'є" — одну з найвищих нагород у британському театрі.

"Я вперше відчув, що з цього може вийти гарна історія, під час самого процесу. Це був один із найнапруженіших періодів, коли я слухав ці голосові повідомлення. Я лягав спати вночі, а ці голосові повідомлення — її слова — відбивалися на моїх повіках. Пам'ятаю, я подумав: «Боже, якби мені довелося говорити про це на сцені, я б розкидався цими словами. Склав би голосові повідомлення у велику какофонію і вистрілив би». Так народилася п'єса", — розповідав Гадд.

Ці два шоу потрапляють до серіалу як імпровізована тирада, що її Донні виголошує під час невдалого комедійного шоу. Ця промова стає вірусною, спонукаючи його сталкерку (яка зробила перерву), повернутися і погрожувати розповісти батькам Донні про те, що вона вважає недоліками його маскулінності: зґвалтування, його сексуальний досвід із чоловіками, стосунки з трансжінкою.

Ця частина серіалу є частково вигаданою, хоча й має реальне підґрунтя. У справжньому житті вистава Гадда "Мавпа бачить, мавпа робить" розлютила його переслідувачку і вона посилила свою активність, погрожуючи знову почати дзвонити його батькам. Батьки Гадда не були сім'єю з суворими поглядами, але чоловік не відчував в собі сил розповісти їм про зґвалтування чи про свою сексуальну ідентичність після цього. Проте, за словами Гадда, його батьки та глядачі виявили до нього велику підтримку.

Розповідаючи про свою роботу над "Оленям" Гадд чітко дає зрозуміти, що не хотів писати "історію жертви".

"Я думаю, що мистецтво є досить цікавим, коли ти не знаєш, на чиєму ти боці. Я хотів, щоб це було багатошарово, і я хотів, щоб це відобразило людський досвід. Людський досвід полягає в тому, що люди хороші, але в них є і погані риси, і вони роблять помилки".

Повернення сталкерки: справжня "Марта" подала до суду та відповідь Netflix

У серіалі "Оленя" роль сталкерки Марти зіграла англійська акторка Джессіка Ганнінг. До роботи у проєкті Netflix Ганнінг вже бачила шоу Гадда "Мавпа бачить, мавпа робить", яке вона назвала дуже потужним.

"Я продовжувала думати про нього кілька днів після показу. Це шоу, яке він зробив на основі подій, що відбуваються в четвертому епізоді. Під час вистави він весь час бігає на біговій доріжці, і я пам'ятаю, як подумала: «Боже, який хоробрий хлопець і дивовижний оповідач»", — розповідала Ганнінг.
Реальна історія сталкінгу: про серіал"Оленя"
Серіал "Оленя". Netflix

Коли акторка почула про наступну виставу Гадда — "Оленя", вона спробувала дістати квитки, але всі вони вже були розпродані. Ганнінг розповідала, що навіть купила текст п'єси і з'ясувала, що це "дивовижна історія". Через чотири роки на її електронну пошту прийшов лист про створення серіалу.

"Я подивилася на тему листа, і в мене побігли сироти по шкірі", — пригадувала Ганнінг.

Надалі була серія прослуховувань, яка тривала близько чотирьох місяців. Між Ганнінг та Гаддом проводили "тести на хімію", адже Netflix хотів переконатися, що Ганнінг — саме та виконавиця, якій можна буде співпереживати.

"Було трохи сумнівів щодо різниці у віці, тому що в реальному житті у нас немає великої різниці у віці, але у персонажів вона є. Тому вони хотіли переконатися, що я зможу скинутися на 42–43-річну", — сказала акторка.

В підсумку Джессіка Ганнінг представляє глядачам прекрасно-моторошний перформанс, від якого не можливо відірватися. Але, схоже, що й "реальна Марта" за ним теж спостерігала.

Реальна історія сталкінгу: про серіал"Оленя"
Серіал "Оленя". Netflix

На початку травня 2024 року реальна Марта з "Оленяти" виступила з критикою серіалу, назвавши його "непристойним" і "наклепницьким" художнім твором, а також заявила про те, що доручає своїм юристам подати в суд на Netflix.

До цього інциденту Річард Гадд не оприлюднював справжнього імені своєї сталкерки, а в усіх тематичних матеріалах її підписували як "реальна Марта". Проте це не завадило фанатам шоу приміряти на себе роль "інтернет-детективів" та ідентифікувати справжню сталкерку за кілька днів після прем'єри серіалу. Нею виявилася шотландська юристка Фіона Гарві.

Вона дала інтерв'ю популярному журналісту та ведучому Пірсу Моргану, яке менше ніж за тиждень зібрало понад 10 мільйонів переглядів. В інтерв'ю Фіона Гарві заявила, що її "змусили" розповісти власну версію подій після того, як "Оленя" стало світовим хітом.

Гарві розповіла, що фанати серіалу ускладнили її життя, зокрема вона стверджувала, що отримувала погрози смерті та телефонні дзвінки від незнайомців.

"Я вважаю це абсолютно непристойним. Я вважаю це жахливим жінконенависництвом. Деякі погрози смерті були дійсно страшними. Люди дзвонили мені. Знаєте, це було абсолютно кошмарно", — розповіла жінка.

Гарві також зазначила, що Netflix не зв'язувався з нею перед світовою прем'єрою серіалу "Оленя". Вона також заявила, що її ніколи не звинувачували й не засуджували до тюремного ув'язнення за переслідування (як це показано у фінальному епізоді серіалу), що вона не надсилала Гадду 41 000 електронних листів і не зв'язувалася з його батьками, а також ніколи не висміювала Гадда на стендап-концертах.

Гарві заперечувала, що залишала Гадду голосові повідомлення і стверджувала, що її могли незаконно записати під час зустрічей з чоловіком у барі, де він працював. Вона також заперечувала напад на колишню дівчину Гадда і заявила, що не вчиняла сексуального насильства над чоловіком.

"Він бреше, і вони [Netflix] брешуть. Вони назвали це правдивою історією, як і він, але це не так. Це явно не так".

У повідомленні до Гадда вона додала: "Дай мені спокій, будь ласка".

Коли до Netflix звернулися за коментарем, Бенджамін Кінг, директор з питань публічної політики Netflix у Великій Британії, заявив, що стримінгова компанія не може контролювати спекуляції в соціальних мережах і не готова до цензури щодо Гадда.

"Мені особисто було б некомфортно у світі, в якому ми вирішили, що краще, щоб Річарда змусили замовкнути і не дозволили йому розповісти цю історію", — сказав він під час слухань у парламенті Великої Британії.
Реальна історія сталкінгу: про серіал "Оленя"
Серіал "Оленя". Netflix

Популярність шоу: в чому секрет

Після виходу "Оленяти" на стримінгу та великої кількості переглядів, що стрімко зростала, у мережі почали з'являтися матеріали з підзаголовками на кшталт "Чому всі одержимі «Оленям»?".

В інтерв'ю The Guardian Річард Гадд назвав успіх шоу "блискавкою в пляшці". У цьому ж матеріалі автори влучно зауважують, що сталкінг є набагато поширенішим явищем, ніж можна собі уявити. Треба також зважати на контекст: Річард Гадд є шотландцем і його творчість найбільше відома у Великій Британії.

Як зазначають у The Guardian, за останніми даними, близько 7 мільйонів людей в Англії та Уельсі мають досвід сталкінгу. Тобто для оточення та цільової аудиторії Гадда проблематика серіалу виявилася значно актуальнішою, ніж здавалося на перший погляд.

"В історії Гадда є щось таке, що говорить про універсальні тривоги і може пояснити миттєвий успіх серіалу. Стільки всього відбувається між незнайомими людьми в інтернеті — надмірне знайомство переходить в агресивну фантазію, сексуальна одержимість переходить у ненависть та лють — і ніколи не зрозуміло, наскільки серйозно ви повинні до цього ставитись", — зауважили у The Guardian.

Звісно, проблема сталкінгу є не єдиною причиною, яка привернула увагу до шоу. Напевно, ключовим елементом все ж таки є щирість та відвертість Гадда у цій історії, яі роблять автора вразливим, але водночас сильним оповідачем.

"Я думаю, що ви могли б писати «засновано на реальній історії» перед кожним шоу, тому що всі найкращі шоу походять з певного місця всередині когось", — пояснив Гадд.

Це простий, але правдивий підхід, який часто можна побачити у роботах багатьох митців — використання та переосмислення власного досвіду, особливо травматичного.

Також не варто недооцінювати сюжет самого серіалу. Він одразу чіпляє глядачів через діалоги та драматичну структуру і вміло балансує на стику жанрів.

"Зачіпаючи межі згоди й злочину, вживання наркотиків, психічного здоров'я, квір-ідентичності та стосунків, «Оленя» мимоволі виграє у ненажерливого телепродюсера в бінго, але з формулою, яку неможливо повторити. Серіал витримує правильну тональність і баланс уваги та емпатії не тому, що Гадд поставив собі за мету викреслити пункти зі списку, а тому, що він пережив цей шторм обставин на власному досвіді", — стверджують в IndieWire.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок