Європейський живопис, гриби та святі: 10 виставок, які можна відвідати у травні в Києві, Одесі, Харкові та Любліні

Європейський живопис, гриби та святі: 10 виставок, які можна відвідати у травні в Києві, Одесі, Харкові та Любліні

10 виставок, які можна відвідати у травні в Києві, Одесі, Харкові та Любліні
10 виставок, які можна відвідати у травні в Києві, Одесі, Харкові та Любліні. Суспільне Культура/Вікторія Желєзна

Суспільне Культура пропонує добірку виставок українського мистецтва, які можна відвідати у травні в Києві, Одесі та Польщі.

"Вирвані сторінки"

Коли: з 17 травня по 16 червня, понеділок — неділя з 11:00 по 19:00

Де: Артфундація "Дукат", вул. Володимирська, 5, Київ

Травневі виставкові проєкти, які варто відвідати
Афіша до виставки "Вирвані сторінки" Павла Макова у артфундації "Дукат", 2024 рік. Фейсбук сторінка артфундації "Дукат"

У творчому методі цього митця фіксація часу та його найменших змін постає основою, що відображається у словах Макова:

"Я ніколи не беруся робити щось нове, доки не зрозумію, як воно пов'язане зі старим. Наче нова гілка, але від того ж дерева, і я маю зрозуміти, як ця гілка з деревом пов'язана".

Серія "Вирвані сторінки" вирізняється використанням знайомих елементів, як-от мотиви плану міста. Проте серед споруд на зображеннях з'являються маркери війни: протитанкові їжаки, тіні від літаків або великі рослини, що символізують життя, заради якого Україна веде боротьбу. Кожен колір у творах Павла Макова підкреслює сенси та метафори, створюючи унікальний та виразний образ.

"Шиття"

Коли: з 8 травня по 29 червня, щочетверга, щопʼятниці та щосуботи з 12:00 до 18:00

Де: Національний художній музей України, вул. Михайла Грушевського, 6, Київ

Травневі виставкові проєкти, які варто відвідати
Робота Анастасії Подервʼянської, серія Inner world, “Heart”, 2020, 63х50х33, текстильна скульптура. Національний художній музей України

Цей виставковий проєкт є своєрідною ретроспективою роботи художниці з текстилем, з яким вона працює з 2015 року. Анастасія Подерв’янська у своїх текстильних творах об'єднує традиції бароко та народного мистецтва, експериментує з образами масової культури, створюючи сучасне мультикультурне звучання.

У чотирьох виставкових залах NAMU представлено три серії робіт художниці, а також вишиті пальта. У серії "Натюрморт" відтворено елементи та цілі сюжети з натюрмортів відомих європейських митців.

У серія "Явища земні й небесні" художниця працює з темою плинності часу та національним колоритом, яку вона втілює через апокрифічні сюжети й народну космогонію.

Анастасія Подерев'янська у серії Inner world аналізує символізм частин тіла, який сформований в європейській культурі. Над цією серією мисткиня почала працювати ще до локдауну у 2019 році та продовжила під час карантину.

Також у виставковому проєкті представлено вишиті пальта, які художниця почала створювати ще у 2016 році.

"Гаага — Київ. Живопис кінця ХІХ — початку ХХ століття із колекцій родини Гoґстедерів та Понамарчуків"

Коли: з 17 травня по 16 серпня,  середа, п'ятниця — неділя з 10:30 до 17:30, четвер з 12:00 до 19:00

Де: Музей Варвари та Богдана Ханенків, вул. Терещенківська, 15, Київ

Ідея та кураторство проєкту: Віллем Ян Гoґстедер, Олена Живкова

Травневі виставкові проєкти, які варто відвідати
Афіша виставки "Гаага — Київ. Живопис кінця ХІХ — початку ХХ століття із колекцій родини Гoґстедерів та Понамарчуків". Музей Ханенків

Вперше після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну в Музеї Ханенків експонуватимуть мистецтво XIX–XX століття. Власна колекція музею убезпечена, інші інституції не надають творів мистецтва, скільки колекція не може бути застрахована від можливих пошкоджень, завданих унаслідок воєнних дій. Виставку організували з ініціативи голландського колекціонера Віллема Яна Гоґстедера.

У виставковому проєкті буде представлено 31 картину Гаазької школи та 11 робіт восьми українських художників кінця XIX — початку XX століття з приватних колекцій. Виставку доповнять фотороботи Піта Ґіспена з видами сучасної Гааги.

Роботи українських художників представлені з колекції київських колекціонерів Ігоря та Яни Понамарчуків. Це живописні та графічні твори класиків Михайла Беркоса, Сергія Васильківського, Кіріака Костанді, Петра Левченка, Миколи Пимоненка, Івана Труша та інших, що репрезентують майже всю Україну – від Мукачева до Харкова, від Одеси до Львова, і звісно – Києва. Роботи вступають у діалог з творами голландського мистецтва та демонструють, як насправді багато спільного між ними.

"Ти годуєш їх, вони годують тебе. Нічого спільного"

Коли: з 12 травня до 18 липня, середа — неділя з 11:00 по 17:00

Де: Одеський національний художній музей, вул. Софіївська, 5а, Одеса

Кураторка: Галина Глеба

Виставка-лабораторія під назвою "Ти годуєш їх, вони годують тебе. Нічого спільного". Цей проєкт використовує ферментацію як художній образ і метафору для взаємозв'язків та взаємозалежностей.

У межах виставки Ольга Штейн вносить у простір музею бетонні конструкції, перетворюючи його на захищене, але обмежене середовище, яке нагадує процес зброджування. Це створює особливу атмосферу для розведення нових біологічних культур та дослідження ферментації як можливої структури для взаємодії між людьми.

Штейн працює з простором музею, його стінами та отворами, наче з органами і шкірою, досліджуючи вразливість самої будівлі та мистецтва у ній. Вона використовує музей як метафору для тіла культури та спільноти, яка, особливо в час війни, потребує захисту від зовнішніх та внутрішніх загроз.

Ця виставка є запрошенням до роздумів про взаємозалежності, взаємодії та процеси зміни, які відбуваються в усіх нас і навколо нас, нагадуючи про важливість підтримки та взаємної опіки.

"Святі"

Коли: з 26 квітня до 29 травня, щодня з 12:00 до 21:00

Де: The Naked Room, вул. Рейтарська, 21, Київ

Травневі виставкові проєкти, які варто відвідати
Експозиція виставки Олександра Маслова "Святі", галерея The Naked Room. Надане відвідувачем виставки/Ілля Левченко

Персональна виставка Саші Маслова — це прем'єрна презентація його проєкту, який також є частиною однойменної книги, присвяченої українцям, що боролися та продовжують боротьбу за свободу країни. Експозиція містить серію портретів, кожен з яких відображає особисті жертви і героїзм людей під час повномасштабного вторгнення.

Маслов відмовляється від романтизації війни і зосереджується замість цього на вшануванні тих, хто стали на захист своєї країни. Він визнає, що хоча "немає святих" у буквальному розумінні, однак кожна людина у його книзі та на фотографіях є святою для когось. Ця виставка — його спроба вшанувати тих, хто, ризикуючи життям, рятує інших.

"Червона Кобила"

Коли: з 1 травня по 2 червня, вівторок — неділя з 10:00 до 19:00

Де: вул. Хорива, 49Б, Київ

Кураторка: Аля Сєгал

Травневі виставкові проєкти, які варто відвідати
Богдан Сокур та Ольга Трегубова на тлі власних робіт у межах виставки "Червона кобила", простір "Я Галерея". Я Галерея/Володимир Денисенков

Ця виставка демонструє творчість дуету художників, чиї роботи відсилають до уявлення про чотирьох вершників апокаліпсису — з червоною кобилою, що несе війну. Оля, знайома з цим образом з дитинства, у своїх роботах виражає відчуття очікування та тривоги, досліджує образ кінця світу та вплітає його в своє життя. Богдан, який зустрів червону кобилу на військових полігонах, передає у своїх творах наслідки війни, відображаючи сьогоднішнє протистояння і те, що залишає по собі війна, яку людство веде вже століттями.

Роботи Олі та Богдана, хоч і схожі технічно та візуально, розповідають про різні переживання, які об'єднує війна. Виставка створює можливість співіснування цих різних інтерпретацій війни, що відображаються через роботи обох художників.

"Протагоністи. Живописний заповідник / Паризька комуна"

Де: Національний центр "Український дім", Київ

Коли: з 17 травня по 30 червня, вівторок — неділя з 11:00 до 19:00

Кураторська група: Аліса Гришанова, Валерій Сахарук, Станіслав Скорик, Олександр Соловйов, та Світлана Старостенко

Виставка "Протагоністи. Живописний заповідник / Паризька комуна" пропонує переглянути творчість двох значущих мистецьких об’єднань кінця 1980-х — початку 1990-х років. В експозиції представлено близько 300 робіт від 50 авторів, які створювали роботи на зламі епох і досі рідко експонувалися.

"Паризька комуна" та "Живописний заповідник" представляють дві різні мистецькі філософії: перші об'єдналися навколо будинку на вулиці Михайлівській, створивши перший київський сквот, де панували вільний дух, творча свобода і богемне життя. Натомість "Живописний заповідник" обрав шлях збереження живописної традиції, орієнтуючись на духовний розвиток і мистецтво як засіб самовираження.

Куратори детально підготували виставку, щоб відвідувачі могли відчути атмосферу того часу й побачити, як мистецтво відображало та впливало на соціальні зміни.

"Небачена Сила"

Де: Національний центр "Український дім", Київ

Коли: з 18 травня по 2 червня, вівторок — неділя з 11:00 до 19:00

Виставка є спробою привернути увагу до сучасного ненасильницького опору українців під час окупації та його відображення в різних формах мистецтва. У виставковому просторі поєднуються інформаційні, мистецькі та інтерактивні елементи, створюючи запальну атмосферу для роздумів та обговорень.

Секції, присвячені рухам "Зла Мавка" та "Жовта Стрічка", співіснують з відео Ukraïner із проєкту "Деокупація", а також поетичною інсталяцією від PEN Ukraine, яка демонструє відеоісторії про постраждалі об'єкти культури в Тростянці та Охтирці.

Роботи Марії Куліковської, Алевтини Кахідзе, Лії Достлєвої, Юлії По, Еміне Зіятдінової, Діани Берг, Юлії Данилевської, Яни Голуб'ятникової, Альони Маляренко представлені в експозиції, де особливе місце займає стіна солідарності "Залиш свою підтримку опору".

Відкриття виставки припадає на День пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу, демонструючи солідарність із кримськими татарами.

"Secondary Archive. Художниці у війні"

Коли:  з 18 травня по 18 серпня, з вівторка по неділю, з 12:00 до 19:00

Де: галерея "Лабіринт", вул. Кс. Попелушки 5 (ul. Ks. J. Popiełuszki, 5), Люблін, Польща

Куратори: Аля Сєгал, Вальдемар Татарчук

Виставка "Secondary Archive. Художниці у війні" — це важливий проєкт, що досліджує і архівує мистецтво, яке довгі роки було віднесене до "вторинного" і зосереджується на творчості жінок. Цього року в рамках проєкту відзначилися 15 українських художниць, які в своїх роботах досліджують тему війни.

Їхні твори не прямо зображують воєнні події або наслідки військових дій, але відображають втрату дому, примусове переселення та переосмислення значення землі та тіла. Художниці звертаються до спогадів про дитинство, а також досліджують нові практики комеморації.

Виставка також створює діалог між українськими та польськими мисткинями, які працюють над подібними темами, що дозволяє виявити глибокі зв'язки між культурами обох країн та обговорити загальну жіночу солідарність.

"Фільтри"

Коли: з 11 травня по 7 червня, середа — неділя з 13:00 по 18:00

Де: Муніципальна галерея, Вул. Чернишевська, 15 , Харків

За концепцією авторки, ця серія виникла внаслідок несподіваного виклику, коли Марія отримала склейку цигаркових фільтрів із запитанням "треба?", хоча вона не палить цигарки. Це стало незвичайною робочою поверхнею для неї, і вона вирішила не випускати з рук фільтри протягом місяця, беручи їх з собою всюди. Вона створювала абстракції на основі своїх вражень і пейзажів, що спостерігала під час подорожей.

Марія сприймає кожну людину як фільтр, що складається з наших та чужих поглядів, спогадів, переконань та ідеалів, надламуючи те, що ми бачимо. Щоб очистити й переглянути свій погляд, протягом місяця вона дивилася на все навколо через паперовий фільтр для самокруток, який трапився їй абсолютно випадково.

З розвитком відбувся процес переосмислення маленьких швидких абстракцій у проєкт "Фільтри". В експозиції представлені три етапи фільтрування: сприйняття в моменті, осмислений аналіз, відбір ідей.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок