Від "хто я?" до "великий народе великої країни". Як трансформувався образ Зеленського у попкультурі

Від "хто я?" до "великий народе великої країни". Як трансформувався образ Зеленського у попкультурі

Від "хто я?" до "великий народе великої країни". Як трансформувався образ Зеленського у попкультурі
.

25 січня святкує свій 45 день народження чинний президент України Володимир Зеленський. Які меми про нього ми пам'ятаємо та як вони змінювалися упродовж його каденції? За майже рік повномасштабного вторгнення ім'я очільника України вивчив увесь світ, Зеленський побував на перших шпальтах провідних видань та неодноразово отримував титул "людини року".

Важко говорити про внутрішні зміни, але публічний образ і риторика Зеленського точно трансформувалися впродовж його президентства. Чи не найвідчутнішими ці зміни стали після 24 лютого — за собою це могли помітити й безліч українців.

Безперечно, для того, аби усвідомити глобальні зміни в свідомості й говорити про них більш-менш об'єктивно, варто проводити ґрунтовні психологічні дослідження. Але за тим, як трансформувалася особистість Володимира Зеленського в масовій культурі, ми можемо спостерігати, знявши її вершки, а саме переглянувши меми.

Суспільне Культура пропонує пригадати, які вчинки Зеленського ставали мемами на початку його президентства та яким він є в очах світу зараз, на 336 дні повномасштабної війни Росії проти України.

Коментує спеціаліст з публічної історії

Перед тим, як перейти до власне мемів, поговоримо про те, чому меми це взагалі важливо й які висновки ми можемо робити, спостерігаючи за ними.

Доцент Університету Джорджа Мейсона, спеціаліст з публічної історії, історичної наратології та медіакомунікацій, експерт Kyiv School of Economics Антон Лягуша в коментарі для Суспільне Культура розповідає, що меми стають все більш значимими й актуальними, тому що вони є антропологічним дзеркалом суспільства.

"Меми дуже швидко, моментально реагують на потреби або на певні виклики. Мем є реакцією суспільства на те, що відбувається, це одиниця культури, яка утворюється "тут і зараз".

Одночасно з цим мем є формою комунікації. Коли ми говоримо про меми про президента Зеленського, до прикладу, де його порівнюють з чаєм Lovare, їхню динаміку, — це значить, що люди намагаються від свого імені комунікувати з владою таким чином.

Окрім того, що мем це моментальна реакція, відображає стан думок тих, хто їх створює і тих, хто їх перетворює, дописує, — мем є формою комунікації, — і мем одночасно з цим є формою ідентифікації. Тобто він існує в певному просторі, де люди розуміють цей мем, висміюють його, якось реагують на нього. Мем виконує функції певної комунікативної стратегії, політичної комунікації і реакції на буття "тут і зараз". І в той же час культурно фіксує історію, яка відбувається навколо нас".

На питання про те, чи мають меми про Зеленського вплив у світі та чи репрезентує це Україну й війну з Росією, Лягуша відповідає ствердно але, за його словами, треба зважати на різні "мемні простори" різних країн.

"Я можу сказати про США, де я спостерігав за динамікою мемів від самого початку, коли стала відомою цитата Зеленського про те, що "мені потрібна амуніція, а не таксі".

У цих мемах він зображався як герой і символ, навіть коли меми були смішні.

Зеленський нищить ворогів, робить щось для України — навіть коли ці меми були пов'язані з тим, що Зеленський прохав про допомогу, мається на увазі, надати нам зброю. Не можу казати про всі європейські країни, але якщо ми подивимося соціальні мережі, то окрім, мабуть, росіян і крайніх правих угрупувань, які тією чи іншою мірою підтримують Росію — я ніде не бачив мемів, які б принижували Зеленського.

Чому це важливо? Тому що Зеленський для закордонної авдиторії є очільником українського народу й у його особі світова авдиторія зчитує Україну і українців. Тобто для них Зеленський дорівнює пересічному українцеві".

Але з яких мемів усе починалося? Давайте згадаємо популярні меми про Володимира Зеленського від моменту, коли він заступив на пост президента, й до сьогодні.

Меми про Зеленського до 24 лютого

Слуга народу

На пост президента України Володимир Зеленський заступив з бекграунодом актора, шоумена та продюсера "Кварталу 95". Напевно, найвідомішою роллю Зеленського став Василь Голобородько в телесеріалі "Слуга народу" — вчитель історії, якого обирають президентом.

Перші три серії третього сезону серіалу вийшли безпосередньо перед першим туром виборів президента України 2019, у яких, як пам'ятаємо, Зеленський брав участь як висуванець однойменної з телесеріалом партії "Слуга народу". Тоді він здобув найбільшу кількість голосів і після перемоги в другому турі виборів був обраний на посаду президента України.

Свій хлопець, людина з народу — це той образ, який Зеленський уособлював на початку своєї політичної кар'єри. Тримаймо в голові цю оптику й давайте побачимо, чи змінилося щось із плином років.

серіал слуга народу президент володимир зеленський мем
Постер серіалу "Слуга народу" з Володимиром Зеленським

Шаурма на заправці

Цей мем з'явився буквально за кілька днів президентства — у своїх соцмережах Зеленський опублікував фото, на якому він їсть шаурму на заправці.

Був і підпис: "Коли у тебе напружений графік, шаурма може бути рішенням. У цьому, як бачите, немає нічого страшного, незручного і тим паче – ганебного". Також за словами Зеленського, шаурма "допомагає не "забронзовіти", не відриватися від людей", а "для тих, хто при владі, це корисно".

Обідав таким чином Зеленський на шляху до Львівщини — там він мав відвідати шахту "Лісова", де тоді загинули два гірники.

Треба сказати, що за кілька днів до того в своєму привітанні з Днем Києва Зеленський також згадав шаурму. Тоді він сказав, що столиця України — "це запах квітучих лип і шаурми біля метро".

президент володимир зеленський шаурма на заправці мем богдан тимошенко
Фото: Facebook Володимир Зеленський

Вийди отсюда розбійник

"Вийди звідси, розбійник ти. Погано чуєш?" – ця фраза президента стала мемом моментально. Саме так у липні 2019 року Зеленський вигнав з наради секретаря міськради Борисполя. Останній вигукував щось з місця, на що Зеленський сказав, що знає про його судимість за розбій і просить вийти із зали.

Цікаво, що в діалога було продовження, про яке не всі знають — чиновник сказав, "що всі є президентами" (посилаючись на передвиборну кампанію Зеленського), але президент відповів: "Ти точно не президент, бо в президента немає криміналу… Іди гуляй".

Можна сказати, що "свій хлопець", якого довели до праведного гніву, виглядає саме так. Але засуджуючи кримінал, він окреслює межі — навіть (або тим паче) для народного президента закон передусім.
Росіяни крадуть меми! Чи це смішно, чи небезпечно — говорять медійники, культурознавці, творці мемів
вийди отсюда розбійник зеленський мем
Фото: Вікіпедія

Мені 42-й рік. Я ж не лох

Із пісні слів не викинеш — якщо інколи меми створюються за допомогою нашарування контекстів чи комічного викривлення реальності, то у випадку з цією цитатою все абсолютно прозоро, адже герой мему сказав її сам про себе.

Тоді президент приїхав на Луганщину, щоб дізнатися настрої добровольців і ветеранів щодо розведення військ. Утім, розмова не склалася. Зеленський посперечався з добровольцем, який запитував його про акції протесту "Ні капітуляції".

Президент Володимир Зеленський у Золотому поговорив із добровольцями: Я ж не лох якийсь мені 42 роки мем
Фото: Facebook

Хто я?

Це мем з першого новорічного вітання Володимира Зеленського в 2020 році, коли замість традиційних підсумків він виступив із проникливою промовою. Багато фраз звідти розлетілися на меми, але найвідомішою з них стало питання "хто я?"

Насправді це питання президент ставив не собі, а просив задуматися над ним кожного з глядачів. Повна цитата:

"Давайте сьогодні кожен відповість сам собі на дуже важливе запитання: "Хто я?" Президент України, успішний адвокат, звичайна домогосподарка, студент-філософ із Могилянки, агроном із Черкащини. Хто я?"

Цілком звична практика для підбиття новорічних підсумків. Але в бентежні часи в українському суспільстві це питання стало також сприйматися як роздум про власну ідентичність — зокрема, і очільника країни.

Від "хто я?" до "великий народе великої країни". До народин Зеленського говоримо про зміни його образу в поп-культурі
Скріншот з новорічного вітання Володимира Зеленського

Літаки летять, будем всіх бомбить!

Приклад фрази, яка стала мемом абсолютно поза загальним контекстом того, що було сказано. У липні 2020 Зеленський відвідав київську дитячу лікарню "Охматдит", де відкривали новий корпус медзакладу й на питання журналістки про те, чому новий корпус лікарні не відкрили раніше, президент спародіював популістичні заяви:

"Всі дуже люблять цифри: "До Дня захисту дітей ми повинні відкрити щось грандіозне, щоби всі журналісти вийшли і аплодували, – які молодці, президент, міністерство, до цього дня вони це зробили". А там десь замажте, потім допрацюють. "До Дня Незалежності ми повинні зробити новий літак і показати всім, які ми сильні – літаки летять, будемо всіх "бомбить", – емоційно сказав тоді Зеленський.

Але для мемотворення out of context це навіть приємний бонус — Зеленського, який буде всіх бомбити, моментально розтягли по соцмережах, адже це був час намагання запровадити на сході України режим припинення вогню та "всеохопне перемир’я".

А виявилося, що президент у той момент просто побачив майбутнє. З погляду 2022-2023 року фраза про літаки виглядає абсолютним пророцтвом.
"Сечі немає терпіти борошна": як російські іпсошники ламають зуби об українську мову

Меми про Зеленського після 24 лютого

Великий народе великої країни

Коли Росія ракетними обстрілами розпочала повномасштабне вторгнення в Україну, Збройні сили України й цивільні українці разом з управлінцями об'єдналися для протистояння ворогу в одну потужну силу. Публічні особи, які робили максимум на своїх місцях, ставали новими героями — Головнокомандувач Валерій Залужний, голова Миколаївської обласної державної адміністрації Віталій Кім і, звісно, президент Володимир Зеленський.

Усіх перерахованих об'єднує те, що з початком повномасштабного вторгнення вони стали мемами через повагу українців і жартують про них здебільшого захоплено, а не для того, аби висміяти. І президент, і Головнокомандувач, і голови ОДА-ОВА стоять на захисті української державності, і роблять це харизматично, що не могло не відбитися в народній творчості.

Зеленський став президентом країни у війні — змінився не лише стиль його одягу, а й риторика.

володимир зеленський після початку повномасштабного вторгнення Великий народе великої країни мем
Фото: Telegram Zelenskiy Official та Офіс президента України

Зеленський у світі

У світі Зеленський став символом країни, яка воює за свою незалежність, — про нього знімають сюжети, друкують футболки із його зображенням, вивішують на вітринах магазинів постери, ліплять глиняні бюсти, медіакомпанії з різних країн світу купують права на телесеріал "Слуга народу".

Зеленський виступав на Каннському кінофестивалі, на Венеційському кінофестивалі, Гластонбері.

Американський співак Джон Ондрасік присвятив пісню Зеленському, кліп до якої зняв біля зруйнованого окупантами літака "Мрія". Пісню про президента "Чоловік із залізними яйцями" записали учасники Gogol Bordello та Шон Леннон.

Володимир Зеленський у світовій попкультурі мем

Британська газета Financial Times назвала "Людиною року" Володимира Зеленського, американський журнал Time назвав Зеленського та "дух України" символами 2022 року, Зеленський увійшов у список 50 найвпливовіших людей світу у 2022 році за версією агентства Bloomberg. Фото Зеленського помістили на обкладинку випуску італійського Vanity Fair, він також з'явився на обкладинці польського тижневика Newsweek, австрійському журналі Profil.

Також американська студія виробництва коміксів TidalWave Comics створила біографічний комікс про президента. У Познані з’явилися нові графіті, де художник зобразив Зеленського в образі Гаррі Поттера, а у Відні з’явилося графіті, на якому зображений Зеленський і його відома фраза "Мені потрібна зброя".

У світ вийшли щонайменше 5 збірок з промовами Зеленського та 16 біографічних книг про президента різними мовами, а Білий дім випустив сувенірну монету, присвячену Зеленському.

Зеленський — лідер легіонів смерті

Зеленський прийшов до влади як "президент миру" – він обіцяв закінчити війну, ініціював процеси розведення військ і мирних перемовин, у 2020 говорив, що побачив "бажання закінчити війну" в очах Путіна.

Натомість після 24 лютого Зеленського можна назвати "президентом війни" — він не йде на завідомо невигідні для України перемовини з ворогом, говорить, Україні потрібно більше зброї та заявляє, що мир настане лише після перемоги України, коли останній окупант піде з українських територій.

"У нас для нього тільки погані новини": у СБУ потролили Путіна, який подарував 8 перснів главам держав СНД
Зеленський — лідер легіонів смерті мем джихад іслам

Зеленський і Макрон, Зеленський і Дуда, Зеленський і Джонсон

Соцмережі обговорюювали візити всіх євролідерів до Києва. Фотографи ловили "теплі обійми" Володимира Зеленського з Еммануелем Макроном та Анджеєм Дудою, а частота візитів Бориса Джонсона народила жарти про те, що подорожувати в гості до президента Зеленського "Укрзалізницею" — тепер його улюблена справа.

Серйозність і важливість цих візитів для України важко переоцінити, але в популярну історію вони увійдуть також і як підбірка мемів.

Володимир Зеленський мем Борис Джонсон Дуда Макрон

На море й випити пива

Наприкінці жовтня відомий американський комік та ведучий Девід Леттерман приїхав до України, щоб поспілкуватися з президентом Володимиром Зеленським та записати спеціальний епізод свого шоу "Мого наступного гостя не треба представляти".

Окрім усього, Зеленський запевнив, що буде президентом до кінця війни, "а там... Поки що не думаю. Дуже хочеться на море просто. Скажу чесно, Девіде. Я дуже хочу на море – коли ми вже перемогли. І випити пива".

Також став відомим момент під час запису програми, коли почала лунати повітряна тривога. Леттерман спитав, що робити далі, на що Зеленський відповів: нічого. Він пояснив, що сирена нині означає звичку для кожного українця та нагадування про те, що війна не закінчилася.

Це теж стало мемом, але точно не смішним. Просто це відчуття знайоме кожному українцю.

володимир зеленський девід леттерман мем сирена що ми маємо робити нічого
Скріншоти шоу Девіда Леттермана "Мого наступного гостя не треба представляти"

Ніхто не готує мені сніданки

У листопаді 2022 Володимир Зеленський та перша леді Олена Зеленська дали інтерв'ю журналістці CNN. Окрім розмови про політику, вона запитала їх про сімейне життя — відповідь та реакція подружжя стали приводом для жартів у соцмережах.

Відповідаючи на запитання, яку силу вони отримують одне від одного та чим підтримують, Зеленський сказав: "Це моя любов. Це мій найкращий друг. Це моя енергія. Я хотів відповісти на ваше запитання з самого початку, коли Олена розповідала вам, як готує сніданок для дітей зранку, як готує для них одяг. І я хотів сказати, що в мене немає такої можливості. Ніхто не готує мені сніданки".

На цих словах перша леді здивовано подивилася на чоловіка. Зеленський продовжив, пояснивши, що на час повномасштабної війни вони живуть окремо.

"Ніколи наш президент не був в такому небезпечному становищі та так близько до поразки, як в цю мить", "так можна втратити і вечері", а також безліч колажів Зеленського з судочками — такою була реакція соцмереж на сімейне інтерв'ю.
Доброго вечора everybody, цей день настав: ми підготували підбірку головних мемів 2022 року
Ніхто не готує мені сніданки Володимир Зеленський мем Олена Зеленська
Скріншот з інтерв'ю CNN

I'm Ukrainian

Замість висновків можемо підсумувати, що президент Зеленський у масовій культурі продовжує лишатися людиною з народу — але народ цей дуже сильно змінився.

Українці вкотре борються за свою свободу, землю, рідних. І очолює цю боротьбу людина, яка стоїть пліч-о-пліч і трансформується разом зі своїми співвітчизниками.

I`m Ukrainian володимир зеленський президент війна
Фото: Офіс президента України

Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube.

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Ваші історії важливі для нас!

На початок