Антологія українського альбому. Катя Чілі та "Русалки in da House"

Антологія українського альбому. Катя Чілі та "Русалки in da House"

Антологія українського альбому. Катя Чілі та "Русалки in da House"
.

Чи орієнтуєтеся ви в українських музичних трендах? Чи знаєте, хто їх започаткував? Радіо "Промінь" і Суспільне продовжують спільний проєкт "Антологія. Український альбом", у межах якого ми нагадуємо вам про історію становлення вітчизняного шоу-бізнесу. А наш черговий матеріал – про дебютний альбом Каті Чілі "Русалки in da House".  Повну версію програми можна послухати за посиланням.

Біографія Каті Чілі

Справжнє ім’я – Катерина Кондратенко. Народилась майбутня співачка й композиторка в Києві в родині лікарів. А співати почала, бо, як сама вона каже, інакше не могла.

У вісім років Катя вступила до музичної школи одразу на два відділення – струнних інструментів і фортепіано. Стала солісткою фольклорного хору "Орелі". І вперше потрапила на телебачення – один з національних каналів транслював концерт "Діти Чорнобиля", в якому Катя взяла участь. Запевняє, що все її життя сплетене з випадковостей. Де б не співала, там обов’язково випадково опинялося телебачення. Це ж стосується й обраного шляху.

У 1992 році Катя отримає гран-прі на конкурсі "Фант-лото Надія" та познайомиться з людиною, яка згодом переверне її світ. Йдеться про композитора Сергія Сметаніна. Зрідка він виступав як автор-виконавець, але частіше писав пісні для молодих співаків.

У травні 1996 року тандем Сметанін і Катя Чілі здійснює перший експеримент із поєднання поліської автентики з альтернативною попмузикою. То було не просте аранжування різнорідних елементів, а саме органічний симбіоз, де кожна пісня – своєрідне заклинання, а кожен жест використовувався в давніх ритуалах і мав магічне значення.

Приблизно в той самий час з’являється і псевдонім, за яким ми вже багато років впізнаємо цю самобутню співачку.

Катя Чілі: "Я його також, як і покликання, не вибирала свідомо. Це ім’я просто приклеїлося до мене. Це відбулось на дні народження гурту "Green Grey", і так як я тоді співала пісню в стилі чілаут, то Дизель, який стояв поруч, сказав "Катруся Чілі", і воно приклеїлося".

Знаковим для Каті став 1997 рік, коли вона стала відкриттям в українській попмузиці, виборовши перше місце серед попвиконавців на фестивалі "Червона Рута" у Харкові. І популярність – не єдине, що дала Каті участь у фестивалі.

Катя Чілі: "Є речі, про які ніхто не знає, але які відбулися також на "Червоній Руті" і які вплинули на моє життя й дали мені той смак, через який я не покинула це покликання і ніколи не покину. Це відбулося прямо на сцені і це пов’язане зі звуком і свідомістю моєю. І що б не відбувалось потім у моєму житті, я завжди шукала той звук".

Проте "Червона Рута" стала для Каті не лише трампліном у шоу-бізнес, а й великим випробуванням. Після того, як фестиваль завершився, його учасники поїхали у всеукраїнський тур, де сталося непередбачуване – Катя впала зі сцени Палацу спорту в Донецьку. І першим, хто прийшов на допомогу співачці, був Сашко Положинський.

За кілька років, у 2002-му, Сашко Положинський і Катя Чілі заспівають дуетом пісню "Понад Хмарами", яка одразу стане хітом. На той момент Катя майже відмовилася від сцени й на дует погодилась лише тому, що це був Сашко. Запевняє: що б він не запропонував, вона б заспівала.

Про дебютний альбом Каті Чілі "Русалки in da House"

У 1998 році виходить дебютний альбом співачки "Русалки in da House". На той момент мініатюрній дівчині зростом 152 см було всього 20 років. А міць її голосу була настільки приголомшливою, що про неї заговорили всі. Але головним тут було не відродження українського фольклору, а сильний вокал та яскрава подача співачки. Народна серцевина була трохи грубо обгорнута в електронну музику. Але на виході все одно був якісний для того часу продукт. Нагадаємо, що за електронну музику у проєкті відповідав Сметанін.

Катя Чілі: "Альбом "Русалки in da House" – це чиста авантюра, це просто задоволення.  Альбом писався, коли не було нічого, коли було тільки натхнення і відчуття правильного напрямку свого і серця. Тому що мені просто це подобалося, я не могла цього не робити. Розумієте? Це як вибір із одного, я хочу це робити, мене насичує сам процес".

Після виходу альбому "Русалки in da House" за Катею міцно закріпилося прізвисько Русалки українського шоу-бізнесу. Називали її й феєю, й ельфом, і світлячком. Сама співачка скромно називає себе відьмою і джерелом див.

Утім, травма від падіння зі сцени не пройшла для неї безслідно. Катя почала розчаровуватися у найближчому оточенні, а в якийсь момент почала боятись сцени і навіть хотіла припинити виступи.

Трохи згодом, у 2000 році, Катя Чілі написала новий альбом і навіть поїхала з ним в тур Англією та Росією. Проте альбомові "Сон" так і не судилося побачити світ, тому що після концертів його вирішили не випускати. Пізніше Катя назве його занадто інтровертним.

Проте британський тур виявиться дуже успішним. Українську виконавицю помітив телеканал ВВС і навіть записав live-кліп на одному з виступів. Повернувшись після 40 успішних концертів з Англії, Катя знову занурилася в себе, зайнялася навчанням, самопізнанням, тренінгами.

Остаточно Катя Чілі повернула собі внутрішню свободу тільки з народженням дитини. Особисте життя співачки перебуває за кадром. Катя не афішує свої відносин або сімейного стану. Але судячи зі зміни дівочого прізвища Кондратенко на Боголюбову, чоловіком співачки став піаніст Олексій Боголюбов, який працює разом з нею в одному колективі. Родина виховує сина Святозара.

Сьогодні Катя Чілі — затребувана артистка. Вона не збирає палаци спорту або стадіони, проте в неї є свій слухач і своя аудиторія. У 2020 році Катя Чілі взяла участь у національному відборі на конкурс "Євробачення". І хоча його не виграла, але своїм виступом викликала справжній фурор серед глядачів. Як і раніше, вона не зраджує свого фірмового етностилю й манери виконання та, як і раніше, відкрита до експериментів.

Редакторка текстової версії: Тетяна Познякова.

Антологія українського альбому

Читайте нас у Facebook або Telegram

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Ваші історії важливі для нас!

На початок