У Міністерстві закордонних справ переконані, що Міжнародний кримінальний суд (МКС) попри запроваджені США санкції продовжить виконувати свої функції щодо притягнення до відповідальності росіян за скоєні воєнні злочини в Україні.
Про це на брифінгу заявив речник українського зовнішньополітичного відомства Георгій Тихий, передає кореспондент Суспільного.
"Ми переконані, що МКС продовжить виконувати важливі функції в кейсі України, а саме притягнення російських злочинців до відповідальності. І Україна продовжує співпрацювати з МКС, щоб ці справи просувалися вперед. Я думаю, що американські рішення не пов’язані з українським контекстом. Ми сподіваємось, що вони не вплинуть на можливість суду досягти справедливості та правосуддя для жертв російської агресії", — сказав він.
17 березня 2023 року МКС видав ордер на арешт президента РФ Путіна та російської уповноваженої з прав дітей Марії Львової-Бєлової. Їх підозрюють у незаконній депортації та переміщенні українських дітей. 5 березня 2024 року МКС видав ордери на арешт командувача дальньої авіації РФ Сергія Кобилаша та начальника Чорноморського флоту РФ Віктора Соколова. У червні того ж року ордери були видані на арешт очільника Генштабу ЗС РФ Валерія Герасимова та ексміністра оборони РФ Сергія Шойгу.
Санкції США проти МКС
У листопаді 2024 року МКС видав ордери на арешт прем’єр-міністра Ізраїлю Беньяміна Нетаньягу, ексміністра оборони Ізраїлю Йоава Галланта та кількох лідерів угрупування ХАМАС. Зокрема очільника ізраїльского уряду та колишнього очільника Міноборони країни підозрюють у скоєнні воєнних злочинів у Секторі Гази.
Тодішній президент США Джо Байден назвав "обурливим" рішення МКС про видачу ордерів на арешт ізраїльських лідерів обурливою.
Адміністрація президента США Дональда Трампа також розкритикувала МКС за це рішення й 6 лютого 2025 року запровадила економічні та візові санкції проти людей, що працюють над розслідуваннями суду щодо громадян США або їхніх союзників, таких як Ізраїль. Перед цим Нетаньягу відвідував Вашингтон, й, за словами радника офісу глави ізраїльського уряду, Трамп під час зустрічі "запропонував нові рішення проблем, які переслідують Ізраїль з моменту його заснування".
У МКС заявили, що запроваджені США санкції завдадуть шкоди незалежній і неупередженій роботі суду. Там підкреслили, що "твердо підтримують свій персонал" і зобов’язується "продовжувати забезпечувати справедливість і надію мільйонам невинних жертв жорстокості в усьому світі в усіх ситуаціях, що виникають перед ними".
Міжнародний кримінальний суд, до якого входять 125 країн, є постійним трибуналом, що займається розглядом справ про воєнні злочини, злочини проти людяності, геноцид і злочини агресії. США, Китай, Росія та Ізраїль не є членами цього суду і не зобов'язані виконувати його ордери.