МКС видав ордер на арешт командувача дальньої авіації Росії та начальника Чорноморського флоту РФ

МКС видав ордер на арешт командувача дальньої авіації Росії та начальника Чорноморського флоту РФ

Суд в Гаазі
. Міжнародний кримінальний суд в Гаазі, Нідерланди. Фото: AP / Peter Dejong

Міжнародний кримінальний суд в Гаазі виписав ордер на арешт командувача дальньої авіації Росії Сергія Кобилаша та начальника Чорноморського флоту РФ Віктора Соколова.

Про це повідомили на офіційному сайті МКС.

Як зазначається, відповідне рішення схвалили у межах розслідування потенційних воєнних злочинів російських окупантів на території України, скоєних щонайменше у період з 10 жовтня 2022 року до 9 березня 2023 року.

"Палата досудового провадження II визнала, що є достатні підстави вважати, що обидва підозрюваних є відповідальними за ракетні удари, завдані силами, які перебували під їхнім командуванням, по об'єктах електроенергетичної інфраструктури України у зазначений період", — мовиться на сайті.

Міжнародний кримінальний суд видав обидва ордери на арешт на підставі клопотань, які були подані стороною обвинувачення.

Окрім цього, МКС вважає, що Кобилаш і Соколов також відповідальні за злочин проти людяності, який полягає в "інших антигуманних діях [...], що умисно спричиняють сильні страждання, серйозні тілесні ушкодження або шкоду психічному, фізичному здоров'ю", за статтею 7 Римського статуту.

Зміст ордерів видається під грифом "таємно" з метою захисту свідків та для безпеки розслідування. Однак, беручи до уваги, що РФ продовжує завдавати ударів по цивільних об'єктах в Україні, суд вважає, що поінформованість про ордери громадськості може запобігти подальшому вчиненню злочинів.

Як відреагували в Україні

Президент Володимир Зеленський заявив, що "кожен російський командир, який віддає накази про завдання ударів по цивільних і об'єктах критичної інфраструктури, повинен знати, що справедливість настане".

Глава держави підкреслив: "Кожен виконавець таких злочинів має знати, що він буде притягнутий до відповідальності".

"Міжнародне правосуддя вимагає часу, але воно невідворотне. Ми докладаємо всіх зусиль, щоб жоден російський звір, відповідальний за вбивства українських дітей, жінок і чоловіків, не залишився безкарним. І жодна кількість зірочок на погонах, жодні кабінетні двері не сховають їх від відповідальності", — наголосив Зеленський.

Своєю чергою генпрокурор Андрій Костін назвав рішення Міжнародного кримінального суду щодо ордерів на арешт російських генералів ще однією віхою на шляху до відновлення справедливості.

"Ми знову побачили, як здійснюється правосуддя, і що ті, хто вчиняє міжнародні злочини, понесуть відповідальність. Я вітаю видачу МКС ордерів на арешт генерал-лейтенанта ЗС РФ і адмірала ВМФ Росії, яких підозрюють у систематичному вчиненні атак на енергетичну інфраструктуру України, що спричинили значну шкоду цивільним", — заявив посадовець.

Костін подякував суду, Каріму Хану та українським прокурорам, які сприяли "цьому спільному результату, допомагаючи у зборі доказів".

За словами генпрокурора, це перший випадок, коли особи підозрюються у скоєнні злочину проти людяності "інших нелюдських діянь, що спричинили великі страждання або серйозні тілесні ушкодження".

"Ми продовжуємо працювати разом, щоб притягнути до відповідальності всіх винних у скоєнні міжнародних злочинів, незалежно від їхніх звань та посад", — додав посадовець.

У січні 2023 року СБУ оголосила Кобилашу підозру в обстрілах цивільних об'єктів. Аналогічне звинувачення тоді було висунуто Ігорю Осипову, який до серпня 2022 року командував Чорноморським флотом РФ.

Що відомо про інші ордери МКС, зокрема на арешт Путіна

МКС 17 березня 2023 року видав ордер на арешт Путіна та російської уповноваженої з прав неповнолітніх Марії Львової-Бєлової. Їх підозрюють у незаконній депортації та переміщенні українських дітей.

Відтак, якщо вони виїдуть за територію Росії у держави, які є учасниками Міжнародного кримінального суду та ратифікували Римський статут, їх повинні заарештувати та передати до Гааги.

Головний прокурор МКС Карім Хан підкреслив, що ордер на арешт Путіна та Львової-Бєлової не має терміну давності.

На початок