Президент України Володимир Зеленський підписав закон №11484, який приводить Кримінальний кодекс Україні у відповідність до норм Римського статуту Міжнародного кримінального суду.
Про це йдеться на сайті Верховної ради у картці документа.
Закон про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України у зв'язку з ратифікацією Римського статуту Міжнародного кримінального суду та поправок до нього парламент ухвалив 9 жовтня.
Документ спрямований на приведення положень Кримінального кодексу України у відповідність до норм Римського статуту Міжнародного кримінального суду та забезпечення кримінально-правового переслідування за найбільш тяжкі міжнародні злочини (злочин геноциду, злочин агресії, злочини проти людяності та воєнні злочини).
Закон криміналізує злочини проти людяності і передбачає збільшення строка покарання за злочин агресії до довічного позбавлення волі.
Як зазначається у пояснювальній записці до документа, він, зокрема, забезпечить запобігання юридичної та фактичної безкарності за вчинення злочинів, передбачених статтями 437–439, 442, 442-1 КК.
Перед тим, 21 серпня, парламентарі підтримали ратифікацію Статуту Міжнародного кримінального суду (МКС), який ще називають Римським статутом.
Римський статут Україна підписала 20 січня 2000 року. Але у липні 2001-го Конституційний суд визнав статут таким, що не відповідає Конституції. Тоді Україна не могла ратифікувати цей документ.
Та у 2014 та 2015 роках Україна прийняла дві заяви про визнання юрисдикції МКС: щодо справ Майдану і злочинів проти людяності та воєнних злочинів, вчинених на її території. У 2014 році Асоціація з Європейським Союзом (ЄС) передбачала зобов'язання для України ратифікувати Римський статут, але тоді цього так і не сталося.
Ратифікувати Римський статут українську владу закликала у лютому цього року Коаліція правозахисних організацій "Україна. П’ята ранку". Водночас правозахисники звернулися з проханням унормувати національне кримінальне законодавство, аби те відповідало міжнародному праву.
Що таке статут Міжнародного кримінального суду
Римський статут — це документ, на якому ґрунтується дія Міжнародного кримінального суду (МКС), що має повноваження розслідувати і притягувати до відповідальності за вчинення міжнародних злочинів на території країн, які визнали юрисдикцію МКС. Він визначає повноваження МКС з розслідування масштабних кримінальних злочинів, зокрема, геноциду, воєнних злочинів, злочинів проти людяності. Україна підписала статут ще у 2000 році. Однією з причин, що статут не ратифіковували, були застереження, що МКС зможе притягати до відповідальності зокрема і громадян України. Проте Україна і так у 2013-му визнала юрисдикцію МКС, тож вона поширюється на територію країни. Ратифікація Римського статуту — одна з умов Угоди про асоціацію України з ЄС.