Туреччина приєдналась до позову проти Ізраїлю щодо "геноциду" у Секторі Гази

Туреччина приєдналась до позову проти Ізраїлю щодо "геноциду" у Секторі Гази

ЗМІ

Туреччина сьогодні, 7 серпня, офіційно подала до Міжнародного суду ООН заяву про приєднання до позову Південно-Африканської Республіки (ПАР) проти Ізраїлю за звинуваченнями в геноциді в Секторі Гази.

Про це повідомляє видання Daily Sabah.

Зазначається, що позов до суду подала делегація юристів на чолі з депутатом турецької партії влади (Партія справедливості і розвитку) і головою юридичного комітету парламенту Гюнетом Юкселем.

У документі, як заявив він, описуються атаки Ізраїлю на Сектор Гази, які "перевершують геноцид і порушують міжнародне право і всі гуманітарні норми", а також наводяться обґрунтування Туреччини для приєднання до справи.

Юксель додав, що приєднання Туреччини може вплинути на хід позову, оскільки дасть країні доступ до всього судового процесу та можливість виступити в суді.

Наприкінці січня 2024 року Міжнародний суд ООН у межах позову "ПАР проти Ізраїлю" ухвалив, що Ізраїль має вжити всіх необхідних заходів для запобігання геноциду в Газі. У рішенні судді не вимагали негайного припинення вогню в Газі. В Ізраїлі заявили, що війна проти палестинського угруповання ХАМАС триватиме стільки, скільки треба.

Що відомо про заяву Ердогана

Реджеп Ердоган під час свого візиту до турецького міста Різе 28 липня сказав, що, як Туреччина "увійшла в Карабах і Лівію, так зробить це ж з Ізраїлем".

Серед інших заяв Ердоган допустив ввід турецьких військ в Ізраїль на тлі загострення на Близькому Сході. Він відзначив розвиток країни в оборонній промисловості та заявив про необхідність бути сильними, щоб "Ізраїль не міг зробити так щодо Палестини".

25 жовтня 2023 року Ердоган заявив, що Анкара не вважає ХАМАС терористичною організацією і висловив готовність Туреччини стати державою-гарантом для Палестини.

У листопаді торік він заявляв, що ізраїльський уряд має постати перед Міжнародним кримінальним судом через військову операцію у Секторі Гази.

Вторгнення бойовиків ХАМАС в Ізраїль

Вранці 7 жовтня 2023 року бойовики руху ХАМАС вдерлися на територію Ізраїлю із Сектору Гази, узявши під контроль кілька населених пунктів у прикордонній зоні та захопивши десятки заручників. У відповідь Ізраїль розпочав проти бойовиків контртерористичну операцію. Наступного дня уряд Ізраїлю запровадив воєнний стан в країні.

9 жовтня Ізраїль заявив про відновлення контролю над усіма прикордонними містами та згодом анонсував "повну облогу" Сектору Гази. 11 жовтня у Секторі Гази припинилося постачання електроенергії. Це сталося після того, як на єдиній електростанції закінчилося паливо. 12 жовтня міністр енергетики Ізраїлю Ісраель Кац заявив, що анклав залишатиметься без світла, води та палива, поки не будуть звільнені заручники з Ізраїлю. Згодом в ООН заявили про гуманітарну катастрофу в Газі.

13 жовтня ЦАХАЛ закликав цивільних мешканців міста Газа евакуюватися у південному напрямку "задля власної безпеки та захисту". Згодом речник ЦАХАЛу Хагарі заявив, що сухопутні війська "розширюють свої наземні операції" та посилять повітряні удари. Прем'єр-міністр Ізраїлю Нетаньягу 28 жовтня заявив про початок другого етапу війни проти ХАМАСу.

1 листопада війська Ізраїлю прорвали передову лінію оборони руху ХАМАС у північній частині Сектору Гази. Того ж дня для евакуації людей відкрили контрольно-пропускний пункт Рафах, що на кордоні з Єгиптом. Зранку 24 листопада між Ізраїлем і ХАМАСом розпочалося чотириденне перемир'я, що супроводжувалося звільненням груп заручників.

Через війну між Ізраїлем та ХАМАСом в Червоному морі єменські хусити, яких підтримує Іран, почали обстрілювати судна. Вони заявили, що атакують кораблі Ізраїлю та його союзників. Після низки ракетних та дронових атак США спільно із Британією атакували сили хуситів в Ємені.

В кінці квітня премʼєр-міністр Ізраїлю Нетаньягу повідомив, армія оборони Ізраїлю проведе військову операцію у місті Рафах не залежно від того, чи буде укладена угода щодо перемир'я з угрупуванням ХАМАС.

26 травня Ізраїль завдав авіаудару по табору переміщених осіб на півдні Гази. Загинуло 45 палестинців. ​​Ізраїль завдав удару після того, як ХАМАС обстріляв Тель-Авів ракетами.

Сполучені Штати закликали Ізраїль провести розслідування інциденту та чекатимуть від країни відповіді після слідства.

28 травня ізраїльські танки зайшли в центр Рафаху вперше за час війни Ізраїлю проти ХАМАСу, що може свідчити про нову фазу наступу.

16 червня Армія оборони Ізраїлю оголосила про запровадження щоденних "локальних тактичних пауз" у військових діях у Секторі Гази. Паузи в боях діятимуть з 8:00 до 19:00 щодня "до особливого розпорядження" в південній частині Сектора Гази на шляху від перехрестя Керем-Шалом до дороги Салах-ед-Дін і на північ.

На початок