Bloomberg: Україна хоче провести другий Саміт миру за участю Росії до виборів у США

Bloomberg: Україна хоче провести другий Саміт миру за участю Росії до виборів у США

Володимир Зеленський
Президент України Володимир Зеленський на пресконференції за підсумками Глобального саміту миру, Бюргеншток, Швейцарія, 16 червня 2024 року. Суспільне Новини/Владислав Кравець. Суспільне Новини/Владислав Кравець

Україна планує провести другий Саміт миру за участі РФ до виборів у США, які мають пройти у листопаді.

Про це пише Bloomberg.

За даними видання, Україна хоче провести повторний саміт до того часу, коли до Білого дому може повернутися Дональд Трамп.

У розмові з журналістами один з українських чиновників підтвердив прагнення провести другий саміт перед виборами в США. Своєю чергою представники країн Заходу заявили виданню, що будь-яка зустріч має бути ретельно організована з чіткою метою та керованими очікуваннями.

Однак у США висловили сумніви, що подібний саміт за участю України та Росії можна буде організувати у такі стислі терміни.

План розроблений після першого саміту, який відбувся у Швейцарії минулого місяця і включав представників понад 90 країн. Росію не запросили, кілька держав надіслали делегації нижчого рівня, а спроба Києва залучити на свій бік ключові країни глобального півдня завалилася, оскільки деякі відмовилися підписати остаточну заяву .

Багато з цих країн, а також Китай, який не приєднався до швейцарської зустрічі, давно стверджували, що Москва повинна брати участь у переговорах. Пекін висунув власні пропозиції з Бразилією щодо припинення війни Росії проти України.

«Намагання організувати зустріч до виборів у США вказує на відчуття невідкладності з боку України, оскільки вона стикається з перспективою повернення Дональда Трампа в Білий дім. Ймовірний кандидат у президенти від Республіканської партії хвалився, що покладе край війні до інавгурації в січні, і виступав проти подальшої військової підтримки Києва з боку США», — пише Bloomberg.

Що відомо про Саміт миру

15-16 червня у Бюргенштоку у Швейцарії відбувся перший Глобальний саміт миру за ініціативи України. Участь у ньому взяли делегації з 92 країн та 8 світових організацій.

Мета саміту — на найвищому рівні узгодити три з десяти пунктів української "формули миру" — щодо ядерної і продовольчої безпеки та звільнення українських полонених і депортованих, зокрема, й дітей. Росія на перший Саміт миру не запрошена.

Підсумкову декларацію Саміту миру підписали 78 країн і 4 організації. Комюніке не підтримали Індія, Бразилія, Саудівська, Таїланд та інші держави. Однак підписати документ можуть країни й після завершення саміту.

Удень 16 червня Офіс президента оприлюднив спільне комюніке про основи миру, в якому Росію звинувачують у масштабних людських стражданнях та закликають поважати територіальну цілісність України. Водночас у документі зазначається, що досягнення миру вимагає діалогу між усіма сторонами конфлікту.

Уряд Швейцарії опублікував список країн, які підтримують спільне комюніке: там було 78 країн, а не 80, як про це повідомлялося раніше — дві країни відкликали свої підписи. В Офісі президента заявили, що інформація про те, що Ірак та Йорданія відкликали свої підписи під комюніке на Глобальному саміті миру, перевіряється.

Згодом зі списку підписантів комюніке за підсумками Саміту світу у Швейцарії слідом за Іраком та Йорданією зникла Руанда, проте приєдналися Замбія, Антигуа і Барбуда, а також Барбадос і Республіка Маршаллові Острови, Гаяна та Королівство Тонга.

На початок