Зеленський розповів, коли Україна почне формування пропозицій до другого Саміту миру

Зеленський розповів, коли Україна почне формування пропозицій до другого Саміту миру

Зеленський
Президент України Володимир Зеленський. REUTERS/Caitlin Ochs

Україна з десятками країн-партнерів завершує проведення тематичних конференцій щодо окремих пунктів "формули миру". На основі напрацювань цих форумів розпочнеться робота над формуванням пропозицій до другого Саміту миру, які мають стати основою для розгляду та затвердження його учасниками.

Про це заявив президент України Володимир Зеленський.

За його словами, починаючи із серпня й до листопада в межах таких конференцій опрацьовувалися всі пункти "формули миру" – усі з "хорошим представництвом світу".

"Були зустрічі щодо ядерної безпеки, енергетичної безпеки, продовольчої, екологічної – після підриву Каховської дамби та всіх російських ударів. Тобто всі аспекти російської агресії будуть винесені в окремий документ, який має стати змістовною основою для другого Саміту миру. Покроковий шлях до миру", – сказав Зеленський.

За словами голови ОПУ Андрія Єрмака, до кінця листопада закінчиться проведення конференцій щодо "формули".

"На початку листопада ми завершимо нашу "формулу миру", і Президент Зеленський сказав, що тоді він буде готовий прислухатися до інших ініціатив, наприклад Китаю, Бразилії, Південної Африки тощо, щоб інтегрувати їх у нашу. Тоді наша пропозиція матиме значну підтримку", – сказав Єрмак.

30–31 жовтня в канадському Монреалі у змішаному форматі відбувається конференція щодо четвертого пункту "формули миру" "Звільнення полонених і депортованих осіб". За словами Зеленського, йдеться про десятки тисяч дітей, яких Росія викрала з окупованих територій України. Серед депортованих – діти з дитбудинків, ті, хто втратив батьків унаслідок російської агресії, і ті, кого розлучили з родинами під час російських фільтраційних заходів.

Про проведення тематичних конференцій на основі напрацювань відповідних робочих груп було домовлено під час першого Саміту миру у Швейцарії у червні.

22 серпня відбулася перша онлайн-зустріч, присвячена пункту "формули миру" "Енергетична безпека". Лідерами цієї робочої групи є Данія та Польща. На зустрічі зафіксували важливість безпеки цивільної енергетичної інфраструктури під час збройних конфліктів та готовність партнерів і надалі сприяти захисту й відновленню енергетики України.

4 вересня в онлайн-форматі відбулася друга тематична конференція щодо продовольчої безпеки. Лідерами робочої групи є Туреччина, Велика Британія та ЄС. У комюніке за результатами зустрічі зафіксовано залежність глобальних потреб продовольчої безпеки від вільного та безпечного судноплавства у Чорному й Азовському морях, важливість розвитку логістичних центрів і маршрутів, продовження підтримки гуманітарної ініціативи "Зерно з України" та розмінування українських земель, а також важливість інвестицій в українське аграрне виробництво.

19 вересня в онлайн-форматі відбулася третя міжнародна конференція на тему "Відновлення справедливості".Лідером цієї робочої групи є Нідерланди. Учасники зафіксували подальше зміцнення українських слідчих органів, підтримку діяльності Міжнародного центру з переслідування за злочин агресії проти України, роботи Спільної слідчої групи та інших міжнародних ініціатив, розслідувань МКС, а також роботи зі створення міжнародного механізму для компенсації збитків і шкоди, завданих Україні.​

14 жовтня в онлайн-режимі провели четверту тематичну конференцію, яка була присвячена пункту "формули миру" щодо недопущення ескалації війни. Лідером робочої групи є Велика Британія. Учасники заходу відзначили важливість ефективного виконання системи безпекових угод, комплексного посилення оборонних спроможностей України та обмежувальних заходів для стримування майбутньої агресії.

17 жовтня в Парижі відбулася п’ята конференція, присвячена п. 1 "формули миру" "Радіаційна та ядерна безпека". Захід організувала Франція як співголова робочої групи разом з українською стороною, а також співлідерами – Чехією, Японією та Швецією. Учасники підтвердили важливість повернення повного суверенного контролю України над усіма її ядерними об’єктами, включно із ЗАЕС, продовження моніторингу ядерної безпеки на цих об’єктах і зусиль щодо захисту від ядерного інциденту. Також зафіксовано плани щодо зміцнення міжнародних механізмів реагування на загрози принципам ядерної та радіаційної безпеки.​

19 жовтня в Гельсінкі відбулася онлайн-конференція, присвячена п. 8 "формули миру" "Екологічна безпека". Захід підготувала Фінляндія як співголова робочої групи щодо цього пункту. Учасники зафіксували важливість створення універсальної платформи для оцінки впливу російської агресії на довкілля, підтримку розслідування відповідних злочинів та формування механізмів компенсації збитків, а також активізації міжнародних зусиль задля відновлення ґрунтів, флори, фауни та водних ресурсів України.

24 жовтня в Ризі у змішаному форматі відбулася конференція, присвячена п. 5 "формули миру" "Виконання Статуту ООН і відновлення територіальної цілісності України та світового порядку". Захід організували Аргентина та Естонія, Латвія та Україна. Учасники зустрічі відзначили залежність запобігання подальшій ескалації та повторній агресії від повного відновлення територіальної цілісності України, а також необхідність реформування Ради Безпеки ООН і зміцнення системи міжнародного правосуддя.​

25 жовтня відбулася восьма тематична конференція, присвячена пункту "формули миру" "Виведення російських військ і припинення бойових дій". Захід організували Україна та Литва як співголова робочої групи з реалізації цього пункту. Учасники зафіксували необхідність повного виведення російських військ та відновлення цілковитого контролю України над усіма її міжнародно визнаними територіями, що має стати необхідною передумовою повного припинення бойових дій.

Перший Саміт миру

Після першого Саміту миру, що відбувся 15-16 червня 2024 року в Швейцарії, уже 94 країни та організації приєдналися до спільного комюніке саміту, яке, однак, стосується лише 3 з 10 пунктів Української формули миру: ядерної і продовольчої безпеки та звільнення українських полонених і депортованих, зокрема, дітей.

Що передбачає українська "формула миру"

11 жовтня 2022 року Зеленський озвучив лідерам країн "Групи семи" (G7) формулу миру для подолання російської загрози.

Документ зокрема передбачає оборонну підтримку України, захист територіальної цілісності та покарання винних у збройній агресії. Також формула передбачає протидію екоциду та фіксацію завершення війни.

Формула миру включає 10 пунктів:

  1. Радіаційна та ядерна безпека.
  2. Продовольча безпека.
  3. Енергетична безпека.
  4. Звільнення всіх полонених і депортованих.
  5. Виконання Статуту ООН і відновлення територіальної цілісності України та світового порядку.
  6. Виведення російських військ і припинення бойових дій.
  7. Повернення справедливості.
  8. Протидія екоциду.
  9. Недопущення ескалації.
  10. Фіксація закінчення війни.
На початок