Столтенберг розповів про кроки з боку НАТО, які наближають Україну до членства у блоці

Столтенберг розповів про кроки з боку НАТО, які наближають Україну до членства у блоці

Єнс Столтенберг
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг спілкується з журналістами перд зустріччю міністрів оборони НАТО в штаб-квартирі Альянсу в Брюсселі, Бельгія, 13 червня 2024 року. REUTERS/Johanna Geron

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що Україна наближається до членства у військово-політичному блоці. Проте, за його словами, поки ще не має консенсусу між всіма державами Альянсу щодо вступу.

Про це він сказав на пресконференції 10 липня.

"Як ви знаєте, щоб запросити нового союзника, нам потрібен консенсус. І всі члени Альянсу згодні з тим, що Україна стане його членом, але ще зарано говорити про те, коли це буде. Що я можу сказати, так це те, що ми рухаємось разом з Україною. Україна все ближче і ближче до членства в НАТО. І ми робимо це конкретними діями", — пояснив Столтенберг.

Під "конкретними діями" генсек НАТО мав на увазі формулювання про членство України, які будуть узгоджені у спільному комюніке лідерів НАТО за підсумками саміту, який наразі проходить у Вашингтоні (США).

Столтенберг додав, що також у Німеччині з'явитися штаб-квартира місії NSATU"Допомога НАТО в галузі безпеки та навчання для України"., яка координуватиме надання різносторонньої допомоги Україні у довгостроковій перспективі. В установі, за його словами, працюватиме 700 людей.

"Це дасть нам сильнішу структуру НАТО, основу для того, що ми робимо, а також допоможе наблизити Україну до членства в Альянсі", — сказав він.

Саміт НАТО у Вашингтоні 2024 року

9 липня у Вашингтоні розпочався 75-ювілейний Саміт НАТО. Окрім 32 членів Альянсу, на заході будуть представники 35 країн-партнерів, зокрема й Україна. Серед ключових тем саміту — захист Альянсу на тлі російської агресії в Україні, колективна оборона, військова присутність на східному фланзі НАТО та ядерне стримування.

Володимир Зеленський напередодні саміту заявив, що він має стати "платформою Patriot" для України, а також очікуються нові безпекові угоди та "потужні кроки від США". Водночас бажаного запрошення на вступ до Альянсу Україна на цьому саміті не отримає.

Перспективи вступу України в Альянс

30 вересня 2022 року президент Володимир Зеленський, голова Верховної ради Руслан Стефанчук та прем’єр-міністр Денис Шмигаль підписали заявку на вступ України в НАТО за пришвидшеною процедурою. Відповідна процедура передбачає вступ до НАТО без ПДЧ.

Генсек НАТО Столтенберг того ж дня заявив, що вступ України в НАТО залежить від згоди усіх 30 союзників. Глави низки країн Центральної та Східної Європи офіційно підтримали членство України в НАТО.

За результатами саміту 11-12 липня у Вільнюсі країни НАТО прийняли пакет із трьох частин, щоб наблизити Україну до Альянсу, і відмовилися від Плану дій щодо членства (ПДЧ), проте Київ так і не отримав повного запрошення.

Українська делегація вернулася додому з саміту НАТО у Вільнюсі із безпековими гарантіями на шляху до Альянсу. Генсек НАТО Єнс Столтенберг заявив, що Україна зможе приєднатися, коли "союзники погодяться і умови будуть виконані".

Рада Україна-НАТО

Створення Ради Україна-НАТО є одним з трьох елементів пакета, щоб Україна ще більше наблизилася до НАТО.

Генеральний секретар Єнс Столтенберг під час саміту у Вільнюсі пояснив, чим робота Ради Україна-НАТО буде відрізнятися від попередньої комісії. За його словами, члени Ради зможуть ухвалювати рішення на рівні союзників по Альянсу.

За словами генсека, такі зустрічі можуть відбуватися на різних рівнях.

Перше засідання Ради Україна — НАТО на рівні міністрів закордонних справ країн Альянсу відбулося у Брюсселі 29 листопада 2023 року. На засіданні затвердили "амбітну" програму роботи на 2024 рік, яка включає енергетичну безпеку, інновації та взаємодію. Крім того, НАТО надало рекомендації щодо пріоритетних реформ в Україні.

На початок