Перейти до основного змісту
Представник НАТО в Україні, навчання від Франції та оновлене бронювання: головні новини ранку 8 червня

Представник НАТО в Україні, навчання від Франції та оновлене бронювання: головні новини ранку 8 червня

Прапори НАТО та України
Прапори НАТО та України. AP

У НАТО планують створити посаду спеціального представника для України, Франція навчить та оснастить цілу бригаду ЗСУ та Кабмін дозволив бронювати до 100% працівників в ОПК та енергетиці — Суспільне зібрало головні новини ранку станом на 8 червня.

Бронювання для працівників в ОПК та енергетиці

Кабмін дозволив підприємствам оборонно-промислового комплексу та енергетики бронювати усіх працівників, повідомили в Мінекономіки.

Завдяки такому рішенню підприємства, які працюють на потреби ЗСУ, зможуть краще планувати свою роботу та ефективно працювати на посилення обороноздатності, а енергетики — забезпечувати людей теплом та електроенергією.

Також збільшені терміни бронювання працівників критичних підприємств із 6 місяців до року. Крім того, тепер можна бронювати військовозобов’язаних незалежно від віку, військового звання чи військово-облікової спеціальності, навіть якщо вона дефіцитна.

Контекст: 18 травня набрав чинності закон про мобілізацію. Відтепер у військо призивають чоловіків з 25 років, а не з 27, як було раніше. Також, військовозобовʼязані матимуть 60 днів для оновлення даних у ТЦК, ЦНАПі або в електронному кабінеті — додатку "Резерв+".

Франція навчить та оснастить цілу бригаду ЗСУ

Франція має намір навчити та оснастити цілу бригаду ЗСУ, еквівалентну 4 500 солдатам, заявив французький президент Еммануель Макрон. Він наголосив, що не вважає підготовку українських солдатів на своїй території приводом для ескалації.

"Це законне прохання України і воно відповідає нашій лінії — ми не воюємо з Росією, але повністю підтримуємо Україну", — сказав Макрон.

Макрон також додав, що хоче розпочати переговори про вступ України до Євросоюзу вже до кінця місяця та наголосив на важливості проведення саміту у Швейцарії, назвавши його "кроком до побудови міцного миру".

Контекст: 6 червня президент Володимир Зеленський із дружиною прибув до Франції на відзначення 80-річчя висадки союзників у Нормандії. Наступного дня він виступив перед Національними зборами Франції та зустрівся з Еммануелем Макроном.

Представник НАТО в Україні

НАТО планує створити посаду спеціального представника в Україні, пише журнал Foreign Policy. За інформацією джерел видання, такий представник буде перебувати у Києві, оскільки НАТО планує збільшити свої довгострокові зобов’язання перед Україною на тлі війни з Росією. Цей план поки що обговорюють і, якщо ухвалять, його оприлюднять на майбутньому саміті Альянсу у Вашингтоні.

Новий представник координуватиме підтримку України від Альянсу, включно з потоками військової допомоги з різних західних країн.

Деякі західні чиновники схвалюють створення посади посланника, але є й ті, хто утримуються від створення цієї посади, оскільки це не відповідає головній меті України — вступ у НАТО.

Контекст: відносини між Україною й НАТО почалися 1992 року. Україна подала заявку на отримання Плану дій щодо членства в НАТО у 2008 році. Плани щодо членства в НАТО були відкладені Україною після президентських виборів 2010 року, на яких президентом був обраний Віктор Янукович, який вважав за краще залишити країну поза блоком. Проти вступу в Альянс виступає Росія. Нині Україна намагається отримати офіційне запрошення у НАТО.

Японія укладе з Україною угоду про підтримку

Уряд Японії укладе з Україною угоду про підтримку у низці сфер, включаючи відновлення інфраструктури, розраховану на 10 років. Про це повідомив суспільний мовник Японії NHK.

У рамках угоди Токіо також має намір надавати допомогу Києву у сфері безпеки та оборони, включаючи надання нелетальної техніки та обладнання. Крім того, японська сторона допомагатиме у лікуванні поранених українських військових, а також співпрацюватиме у розвідувальній сфері.

Контекст: у березні 2023 року Зеленський заявив, якщо на час війни Україна не може стати членом НАТО, то хотіла б отримати стратегічні гарантії безпеки. Згодом Україна почала підписувати таку угоду із низкою країн, включаючи Британію, Німеччину, Норвегію, Францію та інші країни.

Топ дня
Вибір редакції
На початок