Єврокомісія розслідує видачу "золотих паспортів" урядами Мальти та Кіпру

Єврокомісія розслідує видачу "золотих паспортів" урядами Мальти та Кіпру

Єврокомісія розслідує видачу "золотих паспортів" урядами Мальти та Кіпру Global Citizen Solutions

Європейська комісія почала розслідування щодо Кіпру та Мальти через можливі порушення у процедурах набуття інвесторами громадянства цих країн. Такі шляхи отримання громадянства відомі як "золоті паспорти".

Як зазначається у заяві, розміщеній на сайті Єврокомісії, урядам обох острівних держав вже спрямували відповідні листи, у яких міститься попередження щодо функціонування таких схем.

"Комісія вважає несумісним із закріпленим принципом щирого співробітництва надання цими державами їхнього громадянства – а, отже, громадянства ЄС – в обмін на заздалегідь визначений платіж або інвестиції. Це також підриває цілісність статусу громадянства ЄС, передбаченого статтею 20 Договору про функціонування Європейського Союзу", – йдеться у повідомленні.

Як зазначають у Комісії, такі схеми мають наслідки для ЄС загалом, оскільки отримувач паспорту будь-якої держави-члена автоматично стає громадянином Євросоюзу та користується усіма правами, пов’язаними із цим статусом. Зокрема, він включає право вільно пересуватися, проживати й працювати в межах ЄС, право голосувати на муніципальних виборах, а також право голосу на виборах в Європарламент.

"Як наслідок, ефекти схем громадянства для інвесторів не обмежуються державами-членами, які ними керують, і не є нейтральними щодо інших держав-членів і ЄС в цілому", – наголосили в Єврокомісії.

У Комісії зазначили, що уряди Кіпру та Мальти матимуть два місяці, щоб відповісти на листи з офіційним повідомленням. Якщо відповіді будуть незадовільними, Єврокомісія може винести мотивовану думку з цього питання.

У вересні 2020 року кіпрська газета Politis оприлюднила список осіб, які отримали громадянство Кіпру в період із 2008 по 2012 роки в обмін на інвестиції. Серед них опинилися українські олігархи Ігор Коломойський, члени його родини, бізнес-партнер Коломойського Геннадій Боголюбов, а також українські бізнесмени Костянтин Григоришин, Віталій Гайдук та Михайло Кіперман.

Що відомо

  • Раніше Єврокомісія неодноразово висловлювала заклопотаність з приводу схем отримання громадянства для інвесторів та ризиків, властивих таким схемам.
  • У звіті Комісії від січня 2019 року зазначалось, що ці ризики пов'язані, зокрема, з безпекою, відмиванням грошей, ухиленням від сплати податків і корупцією.
  • У квітні 2020 року Комісія направила зацікавленим державам-членам лист, в якому виклала свої побоювання та запитала про додаткову інформацію щодо схем.
  • Уряд Кіпру з листопада 2020 року припинить програму видачі "золотих паспортів".

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди