Група депутатів Європарламенту закликають направити в Україну 41 броньований всюдихід та 100 переобладнаних позашляховиків Toyota, конфіскованих під час їхнього транспортування до Лівії у межах операції військово-морської місії ЄС IRINI.
Про це повідомив нідерландський мовник RTL News.
За інформацією, прокуратура почала кримінальне розслідування щодо нідерландської судноплавної компанії за фактом порушення збройного ембарго проти Лівії. Торік вантажне судно судноплавної компанії Гронінгена намагалося перевезти бронетехніку до Лівії, але було затримане. За даними комітету ООН, який стежить за ембарго на постачання зброї до Лівії, компанія Гронінгена порушила чинні санкції.
З 2011 року в Лівії триває громадянська війна, і суворі військові та економічні санкції запровадили, щоб припинення збройний конфлікт між різними групами.
Але 11 жовтня 2022 року корабель Військово-морських сил європейської місії IRINI затримав біля узбережжя Північної Африки нідерландське вантажне судно MV Meerdijk, на борту якого виявили 41 броньований всюдихід типу BATT UMG із заводу в Об’єднаних Арабських Еміратах. Вантаж призначався до прибережного міста Бенгазі у Лівії, яке контролює повстанський генерал Халіфа Хафтар.
Військові машини вилучили за порушення санкцій та перенаправили до французького портового міста Марсель.
41 броньований всюдихід — не єдиний вилучений торік автомобіль. На іншому транспортному судні, перехопленому IRINI влітку 2022 року, виявили понад 100 переобладнаних позашляховиків Toyota, оснащених гарматними позиціями та бронею.
Нині під прапором місії ЄС IRINI конфісковано щонайменше 146 військових транспортних засобів, призначених для Лівії. Броньовики розміщені на складі поблизу Марселя.
Депутат Європарламенту Барт Гротуйс закликає їх передати Україні.
"Ганьба. Нещодавно Сполучені Штати конфіскували тисячі одиниць зброї та мільйони куль на шляху громадянської війни в Ємені та передали їх Україні. Європа повинна зробити те саме", — каже депутат Європарламенту.
Представник місії ЄС IRINI підтверджує, що юридично можливо передати вилучені транспортні засоби такому союзнику, як Україна. Остаточне рішення щодо цього має ухвалити Європейська рада урядових лідерів.
Як пише Politico, лист щодо передачі військової техніки Україні уже підписали голова підкомітету з оборони парламенту Франції Наталі Луазо і депутат Європарламенту від Бельгії Гі Верхофстадт.
У п’ятницю, 27 жовтня, лист направлять країнам-членам Ради з Комітету з питань політики та безпеки (PSC) і Комітету Європейського фонду миру. Копія листа буде також надіслана командувачу військово-морської місії.