Польща закликає Україну відкликати позов до СОТ через заборону імпорту зерна

Польща закликає Україну відкликати позов до СОТ через заборону імпорту зерна

зерно
Зерно. Фото ілюстративне: УНІАН

Польща закликає Україну відкликати позов, який Київ подав до Світової організації торгівлі через заборону імпорту агропродукції країнами Східної Європи.

Про це повідомив міністр агрополітики України Микола Сольський після онлайн-зустрічі з міністром сільського господарства Польщі Робертом Телусом.

За словами міністра, сторони обговорили план дій України щодо експорту аграрної продукції в Польщу, і, зокрема, процедуру видачі ліцензій агропідприємцям від українського уряду.

Телус наголосив на важливості переговорів і зауважив, що уряд вивчає механізми видачі ліцензій українським експортерам. За його словами, у польському уряді обговорюють це питання, зокрема, визначають, хто буде погоджувати чи не погоджувати видачу таких ліцензій.

Міністри домовилися через тиждень зустрітися та обговорити результати розгляду питання запровадження процедури ліцензування.

Телус також заявив, що Польща закликає Україну відкликала скаргу, яку подала до Світової організації торгівлі щодо обмежень на експорт агропродукції в сусідні європейські країни.

Як повідомляє Радіо Свобода, після розмови з Сольським польський міністр на брифінгу заявив, що Польща не змінила рішення — українського збіжжя не буде на польському ринку.

"Наше рішення незмінне, українського збіжжя не буде на польському ринку, і Україна це добре сприйняла. Аби наші подальші переговори були результативними, я закликаю українську сторону відкликати свою скаргу до СОТ, бо вона безпідставна з нашого боку. Міністр Сольський сказав, що обговорить і обдумає це з міністром економіки", — сказав Телус.

Також, за його словами, переговори стосувалися транзиту українського зерна.

"Зараз ми на останньому етапі домовленостей з Литвою, щоб перенести контроль з українсько-польського кордону до порту в Литві. Йдеться про контроль, який гарантуватиме, що зерно виїжджатиме за межі ЄС. Український міністр також запропонував, щоб такий же контроль перенести на німецьку сторону, щоб він здійснювався в німецьких портах. Ми ці питання обдумаємо і обговоримо", — сказав польський міністр.

Телус наголосив, що Польща допоможе вивезти Україні зерно і доставити туди, де його потребують, але пріоритет Варшави – передусім забезпечити свій ринок і захистити власного фермера.

Що відомо про припинення імпорту українського зерна

Після повномасштабного вторгнення Росії українські порти у Чорному морі були заблоковані, через що Україна, один із найбільших у світі експортерів зерна, була змушена шукати альтернативні маршрути постачання, зокрема через Польщу та Румунію.

Протягом 2022-го року Польща та Румунія спільно сприяли експорту зернових з України. Додаткова пропозиція зерна на їхніх ринках спричинила тиск на фермерів, оскільки вплинула на ціни та можливості зберігання зернових. У двох країнах відбувалися місцеві протести проти урядів.

За оцінками ЄК, фермери з Польщі, Румунії, Угорщини, Болгарії та Словаччини втратили 417 мільйонів євро від напливу дешевшого українського зерна на їхні ринки.

2 травня Європейська Комісія тимчасово обмежила продаж пшениці, кукурудзи, ріпаку та соняшнику українського походження у Болгарії, Угорщині, Польщі, Румунії та Словаччині. 5 червня ЄК продовжила обмеження на імпорт української агропродукції до 15 вересня 2023 року.

19 липня міністр сільського господарства Угорщини Іштван Надь у коментарі Reuters заявив, що Болгарія, Угорщина, Польща, Румунія і Словаччина попросять ЄС подовжити заборону на імпорт українського зерна щонайменше до кінця 2023 року.

15 вересня Єврокомісія не продовжила заборону на імпорт українського зерна в сусідні з Україною країни ЄС. Водночас Україна погодилася запровадити правові заходи (як, наприклад, систему ліцензування експорту) протягом 30 днів, щоб уникнути сплеску цін на зерно.

Після цього Словаччина, Польща та Угорщина в односторонньому порядку заборонили імпорт агропродукції з України. Керівна партія Польщі особливо прагне зупинити цей потік, оскільки її успіх на виборах 15 жовтня тісно пов'язаний із базою підтримки сільського населення, яке незадоволене збільшенням українського сільськогосподарського імпорту.

18 вересня міністерка економіки Юлія Свириденко повідомила, що Україна подала позов до СОТ проти Польщі, Угорщини та Словаччини, які продовжили заборону на імпорт українського зерна всупереч рішенню Єврокомісії про скасування обмежень.

На початок