Перейти до основного змісту
Прем'єр Румунії анонсував візит до Києва задля остаточної домовленості щодо експорту зерна

Прем'єр Румунії анонсував візит до Києва задля остаточної домовленості щодо експорту зерна

Прем’єр-міністр Румунії Марчел Чолаку
Прем'єр-міністр Румунії Марчел Чолаку. AP

Прем’єр-міністр Румунії Марчел Чолаку заявив, що приїде до Києва з кількома урядовцями для остаточної домовленості щодо подальшого експорту українського збіжжя до Румунії.

Про це повідомляє Digi 24.

"Думаю, ми завершимо усі дискусії щодо експорту на територію Румунії", – зазначив Чолаку.

Очільник румунського уряду додав, що регулярно спілкується на цю тему з українським колегою Денисом Шмигалем та Єврокомісією, і так само постійно відбувається діалог між міністрами з питань сільського господарства та міністрами економіки.

Зазначається, що дату приїзду румунської делегації на чолі з Чолаку не розкривають, вочевидь, з міркувань безпеки.

Раніше цього тижня президент Румунії Клаус Йоганніс заявив, що попередньо рішення напрацювали й з задуманою системою дозволів румунські фермери не постраждають від того, що українське зерно буде потрапляти на внутрішній ринок.

Раніше румунські фермери звернулися до уряду з проханням в односторонньому порядку заборонити імпорт кількох агропродовольчих товарів з України.

Що відомо про припинення імпорту українського зерна

Після повномасштабного вторгнення РФ українські порти у Чорному морі були заблоковані, через що Україна, один із найбільших у світі експортерів зерна, була змушена шукати альтернативні маршрути постачання, зокрема через Польщу та Румунію.

Протягом 2022 року Польща та Румунія спільно сприяли експорту зернових з України. Додаткова пропозиція зерна на їхніх ринках спричинила тиск на фермерів, оскільки вплинула на ціни та можливості зберігання зернових. У двох країнах відбувалися місцеві протести проти урядів.

За оцінками Єврокомісії, фермери з Польщі, Румунії, Угорщини, Болгарії та Словаччини втратили 417 мільйонів євро від напливу дешевшого українського зерна на їхні ринки.

2 травня Європейська комісія тимчасово обмежила продаж пшениці, кукурудзи, ріпаку та соняшнику українського походження у Болгарії, Угорщині, Польщі, Румунії та Словаччині.

5 червня ЄК продовжила обмеження на імпорт української агропродукції до 15 вересня 2023 року. Обмеження стосувалися імпорту пшениці, кукурудзи, ріпаку та насіння соняшнику з України. Водночас сфера застосування цих заходів до даних продуктів скорочувалася з 17 до 6 тарифних ліній.

15 вересня Єврокомісія не продовжила заборону на імпорт українського зерна в сусідні з Україною держави-члени ЄС.

Після цього Словаччина, Польща та Угорщина в односторонньому порядку заборонили імпорт сільськогосподарської продукції з України.

18 вересня міністерка економіки Юлія Свириденко повідомила, що Україна подала позов до СОТ проти трьох країн, які продовжили заборону на імпорт українського зерна всупереч рішенню ЄК про скасування обмежень.

Топ дня
Вибір редакції
На початок