Прем'єр Румунії анонсував візит до Києва задля остаточної домовленості щодо експорту зерна

Прем'єр Румунії анонсував візит до Києва задля остаточної домовленості щодо експорту зерна

Прем’єр-міністр Румунії Марчел Чолаку
Прем’єр-міністр Румунії Марчел Чолаку, фото: AP

Прем’єр-міністр Румунії Марчел Чолаку заявив, що приїде до Києва з кількома урядовцями для остаточної домовленості щодо подальшого експорту українського збіжжя до Румунії.

Про це повідомляє Digi 24.

"Думаю, ми завершимо усі дискусії щодо експорту на територію Румунії", – зазначив Чолаку.

Очільник румунського уряду додав, що регулярно спілкується на цю тему з українським колегою Денисом Шмигалем та Єврокомісією, і так само постійно відбувається діалог між міністрами з питань сільського господарства та міністрами економіки.

Зазначається, що дату приїзду румунської делегації на чолі з Чолаку не розкривають, вочевидь, з міркувань безпеки.

Раніше цього тижня президент Румунії Клаус Йоганніс заявив, що попередньо рішення напрацювали й з задуманою системою дозволів румунські фермери не постраждають від того, що українське зерно буде потрапляти на внутрішній ринок.

Раніше румунські фермери звернулися до уряду з проханням в односторонньому порядку заборонити імпорт кількох агропродовольчих товарів з України.

Що відомо про припинення імпорту українського зерна

Після повномасштабного вторгнення РФ українські порти у Чорному морі були заблоковані, через що Україна, один із найбільших у світі експортерів зерна, була змушена шукати альтернативні маршрути постачання, зокрема через Польщу та Румунію.

Протягом 2022 року Польща та Румунія спільно сприяли експорту зернових з України. Додаткова пропозиція зерна на їхніх ринках спричинила тиск на фермерів, оскільки вплинула на ціни та можливості зберігання зернових. У двох країнах відбувалися місцеві протести проти урядів.

За оцінками Єврокомісії, фермери з Польщі, Румунії, Угорщини, Болгарії та Словаччини втратили 417 мільйонів євро від напливу дешевшого українського зерна на їхні ринки.

2 травня Європейська комісія тимчасово обмежила продаж пшениці, кукурудзи, ріпаку та соняшнику українського походження у Болгарії, Угорщині, Польщі, Румунії та Словаччині.

5 червня ЄК продовжила обмеження на імпорт української агропродукції до 15 вересня 2023 року. Обмеження стосувалися імпорту пшениці, кукурудзи, ріпаку та насіння соняшнику з України. Водночас сфера застосування цих заходів до даних продуктів скорочувалася з 17 до 6 тарифних ліній.

15 вересня Єврокомісія не продовжила заборону на імпорт українського зерна в сусідні з Україною держави-члени ЄС.

Після цього Словаччина, Польща та Угорщина в односторонньому порядку заборонили імпорт сільськогосподарської продукції з України.

18 вересня міністерка економіки Юлія Свириденко повідомила, що Україна подала позов до СОТ проти трьох країн, які продовжили заборону на імпорт українського зерна всупереч рішенню ЄК про скасування обмежень.

На початок