У Вірменії протестувальники вимагали розблокувати дорогу до Нагірного Карабаху, 14 людей затримали

У Вірменії протестувальники вимагали розблокувати дорогу до Нагірного Карабаху, 14 людей затримали

У Вірменії протестувальники вимагали розблокувати дорогу до Нагірного Карабаху, 14 людей затримали
На фото: поліція затримує учасників акції протесту, 8 серпня 2023 р., Єреван, вірменська служба Радіо Свобода

У столиці Вірменії Єревані поліція затримала 14 людей на акції протесту біля будівлі уряду. Учасники вимагали розблокувати Лачинський коридор – це єдина дорога, що з'єднує Нагірний Карабах з Вірменією.

Про це повідомляє вірменська служба Радіо Свобода.

Затримання почалися після того, як протестувальники почали перекривати вулиці біля урядової будівлі. Організатор акції — колишній військовий Саркіс Погосян. Він називає себе керівником загону "Хрестоносці". За його словами, якщо влада відмовиться від розблокування Лачинського коридору, то учасники акції попросять видати їм зброю, щоб самостійно зняти блокаду.

Як пише Ехо Кавказу, Лачинський коридор заблоковано азербайджанськими військовими, тому можуть виникати перебої з гуманітарними вантажами для місцевих жителів Карабаху.

7 серпня до Азербайджану із закликом про зняття блокади Лачинського коридору звернулася ООН. Організація у своїй заяві вказала на гостру нестачу в Карабаху продовольства та товарів першої необхідності. Азербайджан назвав заяву ООН упередженою. МЗС країни у своїй заяві зазначило, що Вірменія через Лачинський коридор постачала до регіону зброю та боєприпаси.

Що відомо про Нагірний Карабах

Нагірний Карабах — регіон на півдні Кавказу, де проживає близько 130 тисяч жителів, зокрема вірмен та азербайджанців. Більша його частина контролювалася самопроголошеною Нагірно-Карабаською республікою, яку не визнає жодна держава-член ООН. Ця республіка має "дипломатичні відносини" лише з країнами, які входять до співдружності невизнаних держав, зокрема Абхазією, Південною Осетією та Придністров'ям. Згідно з міжнародним правом, Нагірний Карабах є територією Азербайджану.

Чому виник конфлікт в Нагірному Карабаху

Конфлікт між Вірменією та Азербайджаном через цей регіон розпочався у 1988 році. Тоді внаслідок цього, за різними даними, загинуло понад 30 000 осіб. Режим припинення вогню встановили лише у травні 1994 року.

Попри те, що перемир'я між сторонами було досягнуто, його періодично порушували. Конфлікт навколо Нагірного Карабаху вважається замороженим, утім перше велике порушення сталось у 2016 році.

Друга ескалація конфлікту відбулася у вересні 2020. Тоді країни звинуватили одна одну в початку військових дій. Вже 10 листопада Азербайджан та Вірменія погодилися підписали мирну угоду. Договір підписали за посередництва Росії. На тлі цього в Єревані розпочалися протести. Люди вимагали, щоб Пашинян пішов у відставку.

У травні 2022 року у вірменському Єревані знову відбулися акції протесту на тлі квітневої заяви прем’єр-міністра Нікол Пашиняна про можливість підписання з Азербайджаном мирної угоди щодо статусу Нагірного Карабаху.

2 серпня 2022 року Азербайджан виступив з вимогою звільнити Лачинський коридор, що з'єднує Вірменію з невизнаною Нагірно-Карабаською Республікою. У Вірменії відповіли відмовою. На цьому тлі розпочалася ескалація конфлікту на лінії зіткнення. Міністерства оборони країн повідомили про втрати з обох сторін.

25 травня на розширеному засіданні Вищої євразійської економічної ради прем'єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян заявив, що Вірменія та Азербайджан домовилися про взаємне визнання територіальної цілісності. Своєю чергою президент Азербайджану Ільхам Алієв під час виступу заявив, що "в них немає територіальних претензій із Вірменією”, хоча обидва лідери й посперечались щодо ситуації в Лачинському коридорі, який, як сказав вірменський прем’єр, "захопили азербайджанські сили" і додав, що можливість виходу на мирну угоду є.

На початок