"Приклад російської бездушності": Саманта Пауер прокоментувала вихід РФ з зернової угоди

"Приклад російської бездушності": Саманта Пауер прокоментувала вихід РФ з зернової угоди

"Приклад російської бездушності": Саманта Пауер прокоментувала вихід РФ з зернової угоди
Адміністраторка Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) Саманта Пауер під час пресконференції у Києві, 17 липня 2023 року, фото: AP

Вихід Російської Федерації з зернової ініціативи є прикладом російської бездушності та зневаги до людських життів по всьому світу.

Про це на пресконференції заявила адміністраторка Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) Саманта Пауер, передає кореспондентка Суспільного.

"Я хочу почати з глибокого занепокоєння рішенням Російської Федерації вийти з Чорноморської зернової ініціативи. Це необачне рішення, яке матиме глибокі наслідки, і це лише ще один приклад російської бездушності та зневаги до людських життів і засобів до існування не лише тут, в Україні, а й у всьому світі", — сказала Пауер.

Вона додала, що з моменту початку угоди минулого літа понад 32 мільйони метричних тонн зерна та олійних культур було експортовано через Black Sea Grain ініціативу.

"У моїх подорожах світом я на власні очі переконалася, наскільки це важливо. Я мала досвід зустрічати корабель у порту Бейрута, наповнений українською пшеницею. Я була у Сомалі, Кенії, Єгипті, країнах, які є основними реципієнтами української пшениці і які до блокади Путіна, на початку повномасштабного вторгнення минулого року, отримували більшість своєї пшениці з цього регіону", — зазначила дипломатка.

Підсумовуючи, Пауер додала, що наслідки рішення відмовити в їжі найбільш вразливим верствам світу є руйнівними.

Росія 17 липня направила Туреччині, Україні та ООН заперечення щодо продовження "зернової угоди" і заявила, що без її участі угода припиняє дію 18 липня. Це зокрема передбачає, що Москва відкликає гарантії безпеки судноплавства, згортає морський гуманітарний коридор у північно-західній акваторії Чорного моря.

В ООН підтвердили отримання від Москви повідомлення про припинення участі в Чорноморській зерновій ініціативі.

Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган переконаний, що Володимир Путін не хоче припинення дії угоди і планує її обговорити з ним.

Президентка ЄК Урсула фон дер Ляєн назвала цинічним кроком вихід Росії з "зернової угоди".

Що відомо про "зернову угоду"

22 липня 2022 року у Стамбулі Україна, Туреччина та ООН підписали угоду про розблокування портів та вивезення українського зерна. Таку ж угоду підписала Росія.

29 жовтня 2022 року Російська Федерація заявила, що припиняє участь у "зерновій угоді" підписаній Україною, Росією, Туреччиною та ООН у Стамбулі, яка передбачає розблокування українських портів. Причина — нібито атака кораблів Чорноморського Флоту 29 жовтня вранці.

2 листопада Росія відновила свою участь у "зерновій угоді".

17 листопада угоду продовжили на чотири місяці.

19 березня 2023 року міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський повідомив, що попри спроби тиску та шантажу з боку Росії, Україні та партнерам вдалося продовжити дію "зернової угоди" на тих самих умовах, на яких вона початково укладалася із терміном дії 120 днів.

26 квітня представники Росії у Спільному координаційному центрі у Стамбулі 25 квітня відмовились погоджувати рух суден до/з морських портів України по "зерновому коридору".

Що відомо про погрози РФ заморозити "зернову угоду"

У понеділок вночі, 24 квітня, в окупованому Севастополі пролунали два потужні вибухи. Окупаційний губернатор міста Михайло Развожаєв повідомив, що "була атака двох надводних безпілотників на зовнішньому рейді Чорноморського флоту".

У Міноборони РФ звинуватили Україну у нібито порушенні зобов'язань щодо "зернової угоди" атаками БПЛА на Чорноморський флот у тимчасово окупованому Севастополі та інші об'єкти у Криму. Там заявили, що це нібито ставить під загрозу подовження "зернової угоди" після 18 травня.

У ГУР зазначили, що заява Міноборони РФ щодо нібито порушення Україною гумкоридору й атаки на цивільну інфраструктуру Криму є "брехливою маніпуляцією з боку держави агресора".

13 червня Президент Росії Володимир Путін заявив, що Росія розглядає можливість виходу із Чорноморської зернової ініціативи.

4 липня у МЗС РФ заявили, що у Москві не бачать підстав для продовження реалізації Чорноморської зернової ініціативи, термін дії якої спливає 17 липня.

Термін дії "зернової угоди" закінчився 17 липня. Росія погрожує її не продовжити, бо для цього нема підстав. У МЗС РФ заявили, що "ситуація з нормалізацією російських постачань продовольства та добрив на світові ринки, що передбачено Меморандумом Росія-ООН, продовжувала деградувати".

Посол України в Туреччині Василь Боднар заявив, що "зернова угода" не передбачає задоволення жодних потреб РФ.

"Угода передбачає механізми функціонування зернового коридору з українських портів на міжнародні ринки. Те, що Росія намагається зараз "причепити", — це питання, повʼязані з аміакопроводом, зі зняттям санкцій з банків і організацій, які займаються торгівлею зерном і добривами. Ці питання поки що перебувають у дискусії", — сказав посол.

Раніше FT писала, що у Євросоюзі розглядають можливість дозволити підсанкційному Россільгоспбанку створити дочірню компанію, яка могла б підключитися до міжнародної системи обміну платежами SWIFT. Це виставлена Росією умова для продовження "зернової угоди".

13 липня в ООН повідомили, що Генсек Антоніу Гутерреш надіслав лист Путіну, у якому запропонував продовжити "зернову угоду" в обмін на підключення Россільгоспбанку до SWIFT.

На початок