"У нас є досвід проведення ініціативи без Росії": експерт розповів про долю "зернової угоди"

"У нас є досвід проведення ініціативи без Росії": експерт розповів про долю "зернової угоди"

"У нас є досвід проведення ініціативи без Росії": експерт розповів про долю "зернової угоди"
. Фото: з Фейсбуку Мінінфраструктури

З 26 червня росіяни відмовляються інспектувати судна, що прямують до українських портів під завантаження. 29 суден, які мали б доставити понад 1,4 мільйона тонн агропродукції для країн Азії та Африки, наразі заблоковано в територіальних водах Туреччини. Про подальшу долю "зернової угоди" розповів в ефірі "Суспільне. Спротив" заступник керівника Всеукраїнської аграрної ради Денис Марчук.

Він зазначив, що продовження зернової ініціативи без участі РФ могло б бути оптимістичним варіантом розвитку подій:

"Ну це, напевно, більш оптимістичний прогноз. Продовжувати без Росії — це було б прекрасно, тому що вона дійсно заважає. Вона дійсно створює проблеми. Це країна-терорист, країна-пірат, яка фактично у 21 столітті перешкоджає вільному судноплавству в Чорному морі й це шкодить економіці не лише України, а всім країнам, які мають вихід до Чорного моря і можуть здійснювати свої торговельні відносини".

Чи є у країни досвід в дотриманні зернового коридору без участі РФ?

Денис Марчук зазначив, що в листопаді 2022 року Україна з партнерами вже проводили "зернову угоду" без участі РФ. За його словами, цей досвід був вдалим:

"У нас є досвід проведення зернової ініціативи без Росії з листопаду 2022 року, коли РФ призупинила, потім вийшла з зернової ініціативи. Власне, завдяки погодженню дії з нашими партнерами, Туреччини та Організації Об'єднаних Націй, в порядку 10 днів ми працювали без Росії.

Це, скажімо так, налагодило можливість логістики в сфері, тому що тоді ми позбулися корок, тоді не було гальмування відповідних інспекцій на перевірку суден. Тобто ініціатива працювала ідеально".

Чи може Україна розраховувати на підтримку міжнародних партнерів?

Експерт розповів, що подальший розвиток "зернової угоди" залежить й від підтримки партнерів України:

"В цих умовах, які сьогодні складаються, ми бачимо, що Туреччина та ООН прикладають максимум зусиль для того, щоб ініціатива працювала.

Чи буде вона, можливо, без Росії? На це мають дати відповідь теж наші партнери, а також напевно, збройні сили України, які мали б в цей момент підготувати альтернативні дороги в Чорному морі, куди могли б рухатися кораблі".

Чи може Україна гарантувати безпечне проходження кораблів в рамках ініціативи?

За словами заступника керівника Всеукраїнської аграрної ради, Україна вже зробила перші кроки для того, щоб підтримати судна експортерів, які готові працювати тут й транспортувати українську агропродукцію:

"Зі свого боку, як держава, ми гарантуємо безпечне проходження кораблів. Власне, не тільки словами, а й на ділі. З державного бюджету України виділено порядку 20 мільярдів гривень на страхування тих суден, які будуть заходити в наші порти для того, щоб закуповувати українське зерно і далі рухати його в "третій світ".

Тобто це сигнал того, що Україна взяті на себе зобов'язання виконувала, виконує і буде виконувати".

Чи є альтернатива транспортуванню зерна Чорним морем?

Денис Марчук розповів, що в Україні також розглядають й інші шляхи вивозу зерна: сухопутні залізничні та автошляхи, а також річкові порти Дунаю. Однак повністю замінити морське сполучення неможливо та економічно не вигідно:

"Звичайно, для нас логістика чорним морем вона є одною з найкращих вибудованих. Вона є найбільш економічно обґрунтованою, тому що довоєнний період часу фактично повномасштабного вторгнення, дев'яносто відсотків загальному аграрного експорту рухалася власне, через порти морські порти України.

Тому для нас, звичайно, альтернатива морським шляхам ну немає. Ну, окрім тих речей, які я зазначу, але ми повинні рахувати, що ці додаткові моменти, які пов'язані з альтернативними дорогами, вони і обтяжливі.

Навантаження на одну тонну експорту продукції буде там близько 40 доларів. Тобто це додаткові витрати, які не буде отримувати українські товаровиробники. Це досить дорого, враховуючи, що українські виробники так більше як рік повномасштабного вторгнення не отримують ринкові ціни на зернові. Тому, звичайно, це як альтернатива, яку ми можемо використовувати, але пріоритет у Чорного моря".

Що відомо про "зернову угоду"

22 липня 2022 року у Стамбулі Україна, Туреччина та ООН підписали угоду про розблокування портів та вивезення українського зерна. Таку ж угоду підписала Росія.

29 жовтня 2022 року Російська Федерація заявила, що припиняє участь у "зерновій угоді" підписаній Україною, Росією, Туреччиною та ООН у Стамбулі, яка передбачає розблокування українських портів. Причина — нібито атака кораблів Чорноморського Флоту 29 жовтня вранці.

2 листопада Росія відновила свою участь у "зерновій угоді".

17 листопада угоду продовжили на чотири місяці.

19 березня 2023 року міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський повідомив, що попри спроби тиску та шантажу з боку Росії, Україні та партнерам вдалося продовжити дію "зернової угоди" на тих самих умовах, на яких вона початково укладалася із терміном дії 120 днів.

26 квітня представники Росії у Спільному координаційному центрі у Стамбулі 25 квітня відмовились погоджувати рух суден до/з морських портів України по "зерновому коридору".

Що відомо про погрози РФ заморозити "зернову угоду"

У понеділок вночі, 24 квітня, в окупованому Севастополі пролунали два потужні вибухи. Окупаційний губернатор міста Михайло Развожаєв повідомив, що "була атака двох надводних безпілотників на зовнішньому рейді Чорноморського флоту".

Українські журналісти встановили місце вибуху під час нічної атаки надводних БПЛА в окупованому Севастополі. На противагу заявам окупаційного губернатора міста Михайла Развожаєва, у мережі є фото та відео з місця події, де видно, що вибухнуло саме у Стрілецькій бухті.

У Міноборони РФ звинуватили Україну у нібито порушенні зобов'язань щодо "зернової угоди" атаками БПЛА на Чорноморський флот у тимчасово окупованому Севастополі та інші об'єкти у Криму. Там заявили, що це нібито ставить під загрозу подовження "зернової угоди" після 18 травня.

У ГУР зазначили, що заява Міноборони РФ щодо нібито порушення Україною гумкоридору й атаки на цивільну інфраструктуру Криму є "брехливою маніпуляцією з боку держави агресора".

13 червня Президент Росії Володимир Путін заявив, що Росія розглядає можливість виходу із Чорноморської зернової ініціативи.

4 липня у МЗС РФ заявили, що у Москві не бачать підстав для продовження реалізації Чорноморської зернової ініціативи, термін дії якої спливає 17 липня.

Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області

На початок