Гутерреш закликав Путіна зберегти зернову ініціативу

Гутерреш закликав Путіна зберегти зернову ініціативу

Гутерреш закликав Путіна зберегти зернову ініціативу
. Генеральний секретар Організації Об'єднаних Націй Антоніу Гутерреш. Фото : Getty Images

Генеральний секретар Організації Об’єднаних Націй Антоніу Гутерреш висловив жаль через вихід Росії з Чорноморської зернової ініціативи, написавши президенту РФ Володимиру Путіну лист із закликом зберегти угоду.

Про це повідомляє пресслужба ООН.

"Я глибоко шкодую про рішення Російської Федерації припинити реалізацію Чорноморської ініціативи, включаючи скасування російських гарантій безпеки судноплавства в північно-західній частині Чорного моря", — зазначив посадовець під час брифінгу.

Він нагадав, що експорт українського зерна Чорним морем вкрай важливе для продовольчої безпеки світу.

"Ця ініціатива забезпечує безпечне проходження понад 32 мільйонів метричних тонн продовольчих товарів з українських портів. А Всесвітня продовольча програма відправила понад 725 000 тонн допомоги людству для підтримки гуманітарних операцій", — зауважив Гутерреш.

Генсек ООН додав, що надіслав листа президенту Путіну з новою пропозицією щодо збереження Чорноморської ініціативи.

"У цьому листі, який я вважаю за необхідне процитувати, я підкреслюю, що, цитую, "з моменту підписання меморандуму про взаєморозуміння, а також з урахуванням заходів, вжитих Російською Федерацією, російська торгівля зерном, як і обсяги експорту, і ринки добрив стабілізуються. Російський експорт наближається до повного відновлення, про що заявляють Російський союз експортерів зерна та Російська асоціація виробників добрив", — розповів Гутерреш.

Він наголосив, що в межах угоди Європейський Союз зробив послаблення у дев'ятому пакеті санкцій, що дозволило, зокрема, розморозити активи російських компаній-виробників добрив.

"Ці регуляторні рамки, а також широка взаємодія з приватним сектором для пошуку спеціальних рішень у банківському та страховому секторах призвели до поступової нормалізації умов торгівлі з липня 2022 року, включаючи зниження страхових ставок і тарифів, а також протоколів для балкерних суден, і російські порти також залишаються в основному стабільними", — пояснив посадовець.

За його словами, у листі йшлося про те, як сторони угоди створили індивідуальний механізм платежів для російського сільськогосподарського банку через JP Morgan поза системою SWIFT.

"У листі також зазначено, що Організація Об’єднаних Націй також тісно співпрацювала з ключовими російськими групами з виробництва добрив, щоб розблокувати активи, що становлять понад 70% заморожених активів у початковому списку, поданому нам Російською Федерацією в листопаді 2022 року. Більше того, ООН сприяла гуманітарним пожертвам добрив найбільш нужденним країнам Африки, долаючи значні складнощі цієї операції", — сказав Гутерреш.

Він наголосив, що Захід був готовий піти назустріч Росії у питанні послаблення санкцій у фінансовому секторі.

"Російська Федерація виділила питання доступу до системи SWIFT для російського сільськогосподарського банку як ключовий фактор, що впливає на її рішення. У зв'язку з цим Організація Об'єднаних Націй нещодавно виступила посередником в обговоренні з Європейською Комісією конкретної пропозиції щодо надання можливості дочірньому підприємству російського сільськогосподарського банку відновити доступ до системи SWIFT. Ключовим елементом і політичною життєздатністю цієї пропозиції є те, що вона може бути реалізована в рамках наявних правил. І ми розглядаємо це як унікальне політичне відкриття, що випливає зі щирого бажання захистити глобальну продовольчу безпеку після 17 липня", — процитував генсек ООН свій лист до Путіна.

Що відомо про "зернову угоду"

22 липня 2022 року у Стамбулі Україна, Туреччина та ООН підписали угоду про розблокування портів та вивезення українського зерна. Таку ж угоду підписала Росія.

29 жовтня 2022 року Російська Федерація заявила, що припиняє участь у "зерновій угоді" підписаній Україною, Росією, Туреччиною та ООН у Стамбулі, яка передбачає розблокування українських портів. Причина — нібито атака кораблів Чорноморського Флоту 29 жовтня вранці.

2 листопада Росія відновила свою участь у "зерновій угоді".

17 листопада угоду продовжили на чотири місяці.

19 березня 2023 року міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський повідомив, що попри спроби тиску та шантажу з боку Росії, Україні та партнерам вдалося продовжити дію "зернової угоди" на тих самих умовах, на яких вона початково укладалася із терміном дії 120 днів.

26 квітня представники Росії у Спільному координаційному центрі у Стамбулі 25 квітня відмовились погоджувати рух суден до/з морських портів України по "зерновому коридору".

Що відомо про погрози РФ заморозити "зернову угоду"

У понеділок вночі, 24 квітня, в окупованому Севастополі пролунали два потужні вибухи. Окупаційний губернатор міста Михайло Развожаєв повідомив, що "була атака двох надводних безпілотників на зовнішньому рейді Чорноморського флоту".

У Міноборони РФ звинуватили Україну у нібито порушенні зобов'язань щодо "зернової угоди" атаками БПЛА на Чорноморський флот у тимчасово окупованому Севастополі та інші об'єкти у Криму. Там заявили, що це нібито ставить під загрозу подовження "зернової угоди" після 18 травня.

У ГУР зазначили, що заява Міноборони РФ щодо нібито порушення Україною гумкоридору й атаки на цивільну інфраструктуру Криму є "брехливою маніпуляцією з боку держави агресора".

13 червня Президент Росії Володимир Путін заявив, що Росія розглядає можливість виходу із Чорноморської зернової ініціативи.

4 липня у МЗС РФ заявили, що у Москві не бачать підстав для продовження реалізації Чорноморської зернової ініціативи, термін дії якої спливає 17 липня.

Термін дії "зернової угоди" закінчився 17 липня. Росія погрожує її не продовжити, бо для цього нема підстав. У МЗС РФ заявили, що "ситуація з нормалізацією російських постачань продовольства та добрив на світові ринки, що передбачено Меморандумом Росія-ООН, продовжувала деградувати".

Посол України в Туреччині Василь Боднар заявив, що "зернова угода" не передбачає задоволення жодних потреб РФ.

"Угода передбачає механізми функціонування зернового коридору з українських портів на міжнародні ринки. Те, що Росія намагається зараз "причепити", — це питання, повʼязані з аміакопроводом, зі зняттям санкцій з банків і організацій, які займаються торгівлею зерном і добривами. Ці питання поки що перебувають у дискусії", — сказав посол.

Раніше FT писала, що у Євросоюзі розглядають можливість дозволити підсанкційному Россільгоспбанку створити дочірню компанію, яка могла б підключитися до міжнародної системи обміну платежами SWIFT. Це виставлена Росією умова для продовження "зернової угоди".

13 липня в ООН повідомили, що Генсек Антоніу Гутерреш надіслав лист Путіну, у якому запропонував продовжити "зернову угоду" в обмін на підключення Россільгоспбанку до SWIFT.

На початок