США і союзники не мають ілюзій щодо прагнень президента РФ Володимира Путіна і вважають, що передумовою для серйозної дипломатії та реального миру є сильна Україна, здатна стримувати будь-яку майбутню агресію. Тому західні партнери допомагають Україні у створенні збройних сил майбутнього.
Про це сказав держсекретар Ентоні Блінкен під час візиту у Гельсінкі, повідомляє кореспондентка Суспільного.
"Коли дивишся на довгострокові стратегічні цілі президента Путіна, не залишається сумнівів у тому, що сьогодні Росія опинилася у значно гіршому становищі, ніж до повномасштабного вторгнення", — сказав він.
За словами держсекретаря США, там, де Путін збирався показати силу, продемонстрував слабкість, де мав намір розколоти — об'єднав.
"Це не випадково, це прямий результат мужності та солідарності українського народу та продуманих, рішучих швидких дій, які ми та наші партнери зробили для підтримки України", — сказав Блінкен.
Він вкотре наголосив, що США і союзники мають намір підтримувати оборону України "сьогодні, завтра і стільки, скільки потрібно".
"І саме тому, що ми не маємо ілюзій щодо прагнень Путіна, ми вважаємо, що передумовою для серйозної дипломатії та реального миру є сильна Україна, здатна стримувати будь-яку майбутню агресію та захищатися від неї", — сказав держсекретар.
Блінкен зазначив, що відповідь Заходу на стратегію Путіна – "вигравати сьогоднішні битви, одночасно формуючи завтрашній стратегічний ландшафт".
"Це означає допомагати Україні у створенні збройних сил майбутнього – із сильними ВПС, у центрі яких перебувають сучасні бойові літаки. З інтегрованою мережею протиповітряної та протиракетної оборони. З сучасними танками та бронетехнікою. З національним потенціалом для виробництва боєприпасів. З навчанням та допомогою для підтримання сил та техніки у бойовій готовності", — сказав він.
Водночас Блінкен заявив, що США вітають "будь-яку ініціативу", яка допоможе посадити президента Путіна за стіл переговорів "для участі у змістовній дипломатичній роботі".
"Ми підтримуватимемо зусилля – чи то з боку Бразилії, Китаю чи інших країн, якщо вони допоможуть знайти шлях до справедливого та тривалого миру, який відповідає принципам Статуту ООН", – підкреслив держсекретар.
Що передбачає українська "формула миру"
У жовтні 2022-го президент України Володимир Зеленський озвучив лідерам країн "Групи семи" (G7) "формулу миру" для подолання російської загрози. Вона зокрема передбачає оборонну підтримку України, захист територіальної цілісності та покарання винних у збройній агресії. Також формула передбачає протидію екоциду та фіксацію завершення війни.
"Формула миру" включає 10 пунктів:
- Радіаційна та ядерна безпека.
- Продовольча безпека.
- Енергетична безпека.
- Звільнення всіх полонених і депортованих.
- Виконання Статуту ООН і відновлення територіальної цілісності України та світового порядку.
- Виведення російських військ і припинення бойових дій.
- Повернення справедливості.
- Протидія екоциду.
- Недопущення ескалації.
- Фіксація закінчення війни.
12 грудня Зеленський повідомив, що Україна проведе саміт щодо виконання "формули миру". Він також запропонував президентові США Джо Байдену провести глобальний "саміт миру".
Росія не вестиме переговори на основі "формули миру" Зеленського, заявив глава МЗС РФ Сергій Лавров.
Що відомо про мирні ініціативи Китаю, Бразилії та Африки
Китай не засудив Росію за повномасштабне вторгнення в Україну і неодноразово закликав влади України та РФ до мирного врегулювання конфлікту.
На річницю вторгнення РФ в Україну 24 лютого у Китаї оприлюднили "мирний план" щодо війни в Україні. КНР закликає поважати суверенітет всіх країн, відмовитися від “менталітету холодної війни”, припинити воєнні дії та сісти за стіл переговорів. Також там виступили за припинення "односторонніх санкцій". Всього до китайського мирного плану увійшли 12 пунктів.
26 квітня президент України Володимир Зеленський мав телефонну розмову з лідером Китаю Сі Цзіньпіном. За її підсумками сторони призначили дипломатичних представників: Павло Рябікін став послом України в КНР, а Китай відправить спеціального представника китайського уряду з питань Євразії.
16-17 травня спеціальний представник уряду Китаю Лі Хуей відвідав Україну. Він зустрівся із міністром закордонних справ Дмитром Кулебою. Під час зустрічі Лі і Кулеба обговорили актуальні питання взаємодії України та Китаю як на двосторонньому рівні, так і в рамках міжнародних організацій, а також шляхи припинення російської агресії.
Президент Бразилії Луїс Інасіу Лула да Сілва заявив про своє бажання виступити посередником у мирних переговорах між Україною та РФ. Він заявив, що мир в Україні може бути досягнутий шляхом переговорів, під час яких Бразилія допоможе знайти "золоту середину".
Раніше президент Бразилії Лула да Сілва заявив, що президент України Володимир Зеленський "не може хотіти всього", і запропонував Києву поступитися Росії Кримом, аби закінчити війну.
В Офісі президента України своєю чергою нещодавно заявили, що Україна готова розпочати перемовини щодо Криму з РФ, якщо Сили оборони в межах контрнаступу вийдуть на адміністративний кордон півострова.
У квітні Лула да Сілва під час візиту в ОАЕ закликав світ створити аналог групи країн G20 для закінчення війни в Україні. За його словами, Україна, Росія та інші країни мають приєднатися до "політичної G20", щоб спробувати покласти край війні.
16 травня лідери африканських країн запропонували мирну ініціативу, щоб допомогти покласти край війні Росії проти України. Йдеться про лідерів Південно-Африканської республіки, Замбії, Сенегалу, Республіки Конго, Уганди та Єгипту. За словами президента ПАР Сиріла Рамафоси, він домовився з Зеленським і Путіним про візит делегацій глав африканських держав до Києва та Москви.