У Китаї оприлюднили подробиці візиту Спеціального представника уряду КНР у справах Євразії Лі Хуея до України та його зустрічі з президентом України Володимиром Зеленським та іншими українськими посадовцями.
Як повідомили у МЗС Китаю, Лі Хуей мав зустріч із президентом України, а також зустрівся з керівником Офісу президента України Андрієм Єрмаком, міністром закордонних справ Дмитром Кулебою та керівниками Міністерства інфраструктури, Міненерго та Міністерства оборони.
“Панацеї для вирішення кризи немає, всі сторони повинні почати з себе, накопичити взаємну довіру, створити умови для припинення війни і мирних переговорів”, — йдеться у заяві на сайті МЗС Китаю.
Там також зазначається, що на основі документа “Позиція Китаю щодо політичного вирішення української кризи” “Китай готовий сприяти міжнародному співтовариству для формування найбільшого спільного знаменника для вирішення української кризи та докладати власних зусиль, щоб зупинити війну, припинити вогонь і якомога швидше відновити мир”.
У МЗС країни також відзначили, що сторони погодилися, що нещодавня телефонна розмова між лідером Китаю Сі Цзіньпіном і президентом України Володимиром Зеленським визначила напрямок розвитку китайсько-українських відносин.
“Дві країни повинні працювати разом, щоб продовжувати традицію взаємної поваги та щирості між двома сторонами і продовжувати розвивати взаємовигідне співробітництво між двома країнами”, — заявили у китайському МЗС.
Китай і війна Росії проти України
Китай не засудив Росію за повномасштабне вторгнення в Україну.
Китайська влада обережно коментує війну: з одного боку, вони не підтримали Росію, коли ООН голосувала за резолюцію із засудженням вторгнення РФ в Україну, але з іншого — не стали виступати проти вторгнення. Також Китай неодноразово закликав влади України та РФ до мирного врегулювання конфлікту.
На річницю вторгнення РФ в Україну 24 лютого у Китаї оприлюднили "мирний план" щодо війни в Україні. КНР закликає поважати суверенітет всіх країн, відмовитися від “менталітету холодної війни”, припинити воєнні дії та сісти за стіл переговорів. Також там виступили за припинення "односторонніх санкцій". Всього до китайського мирного плану увійшли 12 пунктів.
25 лютого CNN із посиланням на джерела, пов’язані з американською розвідкою повідомив, що Китай розглядає можливість відправлення зброї до Росії для використання у війні проти України.
У березні Сі Цзіньпін здійснив офіційний візит в Росію, де зустрівся з президентом РФ Володимиром Путіним.
5 квітня представниця Держдепу Андреа Калан у коментарі Суспільному повідомила, що США не бачать ознак, що Китай надсилає зброю Росії.
26 квітня президент України Володимир Зеленський мав телефонну розмову з лідером Китаю Сі Цзіньпіном. За її підсумками сторони призначили дипломатичних представників: Павло Рябікін став послом України в КНР, а Китай відправить спеціального представника китайського уряду з питань Євразії.